Implanty pomogą w regeneracji przerwanego rdzenia kręgowego

Implanty podobne do włoskiego makaronu mogą pomóc w regeneracji przerwanego rdzenia kręgowego-dowodzą włoscy naukowcy. O ich badaniach informuje "New Scientist"
fit.pl
2011-02-14 00:00
Udostępnij
Implanty pomogą w regeneracji przerwanego rdzenia kręgowego
kregoslup(1)Urazy rdzenia kręgowego przerywają połączenia nerwowe - sygnały z mózgu nie docierają do mięśni, a informacje z receptorów czuciowych nie trafiają do mózgu. Uszkodzenia nie zostają z czasem naprawione - m.in. dlatego, że w rdzeniu tworzą się blizny oraz cysty wypełnione cieczą. Te przeszkody można by przezwyciężyć za pomocą biodegradowalnych "szablonów" dla rosnących włókien nerwowych.

Włoscy naukowcy z Uniweersytetu w Mediolanie pod kierownictwem Angelo Vescovi uważają, że optymalne byłyby rurki przypominające odmianę makaronu - bucatini. Bucatini kształtem przypomina spaghetti, ale jego charakterystyczną cechą jest przechodząca przez środek makaronu niewielka dziurka. Nazwa pochodzi od włoskich słów oznaczających "dziurę" (buco) i "przebić" (bucato).

Rurki w kształcie makaronu o długości 3 mm i średnicy 0,5 mm - wykonano z dwóch biodegradowalnych tworzyw - polikaprolaktonu (PCL) oraz kopolimeru kwasu DL- polimlekowego i kwasu glikolowego (PLGA), pokrytych warstwą białek.

"Makaron" wypełniono żelem zawierającym naturalne substancje, które wspomagają naprawę i wzrost nerwów i wszczepiono do cyst powstałych w uszkodzonych miejscach. Dzięki ich użyciu po kilku miesiącach włókna nerwowe połączyły się i szczury z uszkodzeniami rdzenia kręgowego odzyskały częściowo ruchomość tylnych łap.

Oprócz włókien nerwowych pojawiły się także wyspecjalizowane komórki oraz naczynia krwionośne, których potrzebują do życia. Być może w przyszłości uda się w ten sposób pomóc pacjentom z porażeniami kończyn.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

www.fit.pl