Kiedy ćwiczenia są skuteczniejsze - rano czy wieczorem?

Rano czy wieczorem? Wiele osób zastanawia się jaka pora jest najlepsza na ćwiczenia i kiedy przyniosą one największe efekty. Prawda jest taka, że każda z nich ma swoje zalety i wady. Sprawdź jakie
fit.pl
2015-10-30 00:00
Udostępnij
Kiedy ćwiczenia są skuteczniejsze - rano czy wieczorem?

Korzyści z porannych ćwiczeń

Poranne treningi powinny rozważyć osoby, których celem jest zrzucenie zbędnych kilogramów. To właśnie o tej porze tkanka tłuszczowa spala się najszybciej. Podczas wysiłku nasz organizm pobiera energię z glikogenu oraz z tkanki tłuszczowej. W czasie snu glikogen przetwarzany jest na energię niezbędną do regeneracji naszego organizmu. Dlatego rankiem jego zawartość w krwi jest mniejsza, a nasze ciało podczas ćwiczeń spala więcej tkanki tłuszczowej niż wieczorem. Warto też ćwiczyć na czczo. Ale to nie jedyna zaleta porannych ćwiczeń.

Trenując rankiem poprawia się nasz metabolizm. W efekcie w trakcie dnia spalisz więcej kalorii. Wysiłek o tej porze doda energii i poprawi humor. Naukowcy udowodnili, że poranne ćwiczenia przyczyniają się do poprawy koncentracji, zapamiętywania i podejmowania trudnych decyzji.

Dodatkowo zwykle rano mamy więcej czasu niż popołudniu, gdy po powrocie z pracy wciąż pozostaje na głowie wiele obowiązków. Za to rankiem na zewnątrz jest chłodniej, co latem staje się niewątpliwą zaletą.

Ćwicząc rano należy jednak przyłożyć się bardziej do rozgrzewki. Niestety właśnie o tej porze dnia nierozgrzane mięśnie są najbardziej podatne na kontuzje.

Korzyści z popołudniowych treningów

Popołudnie to świetna pora na pozbycie się stresów z całego dnia. A ćwiczenia fizyczne są doskonałym na to sposobem. Przy okazji można spalić kalorie po obfitym posiłku. Ćwicząc aeroby redukujemy apetyt. Po nich nie będzie ci grozić wieczorne podjadanie. Dodatkową zaletą jest to, że mięśnie są już rozgrzanie, dlatego na rozgrzewkę można przeznaczyć mniej czasu, a te same ćwiczenia wydają się dużo łatwiejsze niż rano.

Korzyści z wieczornych treningów

Wieczorem mięśnie wciąż pozostają rozgrzane i mamy już za sobą najważniejsze obowiązki. Można się wreszcie skupić na treningu i nie zaprzątać głowy innymi sprawami. Dodatkowo po wieczornych ćwiczeniach i ciepłym prysznicu łatwiej będzie nam zasnąć.

Idealna pora dla ciebie

Pora o której ćwiczysz zależy tylko od ciebie. Jeśli lubisz ćwiczyć po przebudzeniu – świetnie. Jeśli na trening dopiero wieczorem znajdujesz trochę czasu – dobrze. Najważniejsze, by ćwiczenia były regularne. Tylko takie przyniosą oczekiwane efekty.