Omega 3 i kurkumina zregenerują rdzeń kręgowy!

Dieta bogata w kwas dokozaheksaenowy (DHA) i zawartą w przyprawie curry, kurkuminę sprzyja zachowaniu funkcji chodzenia po mikrourazach rdzenia kręgowego - dowodzą amerykańscy naukowcy. Ich badanie opisuje "Journal of Neurosurgery: Spine"
fit.pl
2012-07-06 00:00
Udostępnij
Omega 3 i kurkumina zregenerują rdzeń kręgowy!
Uczeni z Uniwersytetu Kalifornijskiego (UCLA) pod kierownictwem dr Langston Holly, chcieli sprawdzić, czy suplementy diety są w stanie wspomóc regenerację rdzenia kręgowego. Dlatego obserwowali dwie grupy szczurów z mielopatią szyjną, z których pierwsza otrzymywała pokarm przypominający składem zachodni styl żywienia (dużo tłuszczów nasyconych i cukru), a druga konsumowała pokarm wzbogacony wielonienasyconym kwasem dokozaheksaenowym i kurkuminą.

Po trzech tygodniach szczury z pierwszej grupy zaczęły doświadczać problemów z chodzeniem, które wraz z upływem czasu ulegały pogorszeniu. Grupa, która otrzymywała wzbogacony pokarm radziła sobie znacznie lepiej nawet po sześciu tygodniach.

Następnie naukowcy zbadali stan uszkodzenia błon komórkowych, naprawy neuronalnej i komunikacji międzykomórkowej. Okazało się, że poziom wszystkich trzech markerów w grupie karmionej wzbogaconym pokarmem wskazywał na lepszy stan rdzenia niż w przypadku gryzoni otrzymującej karmę przypominającą zachodnią dietę.

Okazało się, że popularne suplementy redukujące stan zapalny wspomagają regenerację komórek nerwowych i utrzymują funkcje neurologiczne przy mielopatii szyjnej, czyli zwężeniu kanału kręgowego w odcinku szyjnym w wyniku zmian zwyrodnieniowych, co powoduje ucisk na rdzeń kręgowy.

Zdaniem Fernando Gomeza-Pinilli, współautora i profesora nanochirurgii„mózg i rdzeń kręgowy współpracują, a lata badań pokazują, że takie suplementy jak DHA i kurkumina pozytywnie wpływają na mózg. Spodziewaliśmy się więc, że to co działa na mózg będzie działało również na rdzeń".

W dalszej kolejności naukowcy zamierzają przyjrzeć się mechanizmom, które przyczyniają się do uszkodzeń rdzenia kręgowego i ustalić, co może opóźnić wystąpienie objawów, które poważnie utrudniają codzienne funkcjonowanie pacjentów.

Mielopatia szyjna może wywoływać poważne objawy neurologiczne, m.in. niedowłady, osłabienie czucia, mrowienie czy bóle w odcinku szyjnym. Jest też najczęstszą, związaną z patologią kręgosłupa, przyczyną problemów z chodzeniem wśród osób po 55. roku życia.