Jeśli planujesz w domu większe porządki, to pomyśl również o tym, by w ich czasie nie nadwyrężyć sobie kręgosłupa i mięśni
fit.pl
2016-01-22 00:00
Udostępnij
Pomyśl o kręgosłupie gdy sprzątasz!

Sprzątanie kuchennych szafek, czyszczenie kafelków w łazience, odkurzanie dywanów, szorowanie podłóg czy mycie okien i wiele, wiele innych czynności mogą nie tylko cię zmęczyć, ale i sprawić, że będziesz musiała radzić sobie z bólem kręgosłupa. Dlatego podziel porządki na etapy, tak by nie obciążyć bardzo mięśni kręgosłupa i nóg, które są najbardziej narażone na bóle. Pamiętaj, że nie wszystko musisz zrobić od razu.

Dobrym pomysłem jest również poproszenie o pomoc mężczyzny, który znacznie lepiej od ciebie poradzi sobie z trzepaniem dywanów czy przesuwaniem mebli. W porządki domowe możesz zaangażować i pozostałych domowników. Dzięki temu będziesz mogła zająć się innymi czynnościami, a nawet odpocząć.

Aby zapobiec zakwasom, należy dotleniać organizm. Dlatego już w czasie porządków dobrze jest robić sobie kilkuminutowe przerwy na relaks. Kilka ćwiczeń rozciągających może nie przyniesie natychmiastowej ulgi, ale pomoże rozluźnić zbolałe mięśnie i nie dopuści do powstawania bolesnych zakwasów.

Pamiętaj by po sprzątaniu wziąć długą, relaksującą kąpiel. Dzięki niej się odprężysz i nabierzesz nowych sił. Nie zapomnij również o masażu, który działa rozluźniająco na zbolałe mięśnie ramion i karku. Tu także możesz skorzystać z pomocy faceta.

Pewnie zastanawiasz się co jeszcze możesz zrobić, by nie obciążać zbytnio swojego kręgosłupa. Mamy dla ciebie kilka sprawdzonych rad, które pomogą ci z właściwym podejściem do sprzatania.

Zapamiętaj, że zdrowe sprzątanie polega na nieobciążaniu kręgosłupa, dlatego stosuj się do powyższych wskazówek:

1. Jeżeli musisz się schylić, ugnij nogi w kolanach.
2. Odkurzając użyć rury teleskopowej, której długość dopasuj do własnego wzrostu.
3. Myj podłogę mopem. W przypadku jego braku, myj podłogę na kolanach.
4. Gdy myjesz wannę, rób to w pozycji klęczącącej.
5. Jeżeli czeka cię prasowanie, czy zmywanie naczyń, co jakiś czas przenoś ciężar ciała z jednej nogi na drugą.
6. Sprzątając górne półki - użyj małej drabinki lub krzesła. Nie stawaj na palcach
7. Wracając z ciężkimi zakupami ze sklepu rozłóż równomiernie ich ciężar na dwie ręce lub skorzystaj z torby na kółkach.

Źródło: zdrowie.wieszjak.pl