fit.pl mobile logo

Przysiady – na mocne i szczupłe nogi

Przysiady, to jedno z najprostszych ćwiczeń. Można wykonać je praktycznie wszędzie. Dzięki nim zadbasz o muskulaturę nie tylko nóg i pośladków, ale nawet i pleców

Jeśli istnieje jakieś ćwiczenie, które koniecznie powinno znaleźć się w programie treningowym, to będą to z pewnością przysiady. Oczywiście nie znaczy to, że cały czas jesteś skazana na ciągle te same, proste i tradycyjne przysiady. Istnieje ogromna liczba odmian tego ćwiczenia, które spokojnie można trenować. Każdy z nich stymuluje włókna mięśniowe w inny sposób, dlatego nieustannie widać efekty.

Nie wolno skupiać się ciągle na tym samym treningu, ponieważ mięśnie szybko przyzwyczajają się do jednostajnej aktywności, a wtedy nie „zmieniają się”, bo nie czują takiej potrzeby.

Oto przykłady kilku odmian przysiadów i sposób w jaki powinno się je wykonywać:

1. Przysiad tylni (back squat)

Stymuluje głównie mięśnie czterogłowe ud. Trzymamy sztangę za głową, wzdłuż ramion. Podczas wykonywania tego ćwiczenia ważne jest, aby środek ciężkości przesunąć delikatnie do przodu, co uchroni nas przed utratą równowagi i upadkiem do tyłu.

2. Przysiad cięty (hack squat)

To zaawansowana modyfikacja przysiadu, która zmusza do trzymania sztangi nisko za nogami. Tak jak w poprzednim wypadku, ważne jest przeniesienie ciężkości, po przez nieznaczne wychylenie się do przodu. W momencie podnoszenia powinniśmy wychylić się nieznacznie w tył, aby środek ciężkości przypadł na nasze pięty. Trzeba też pamiętać o podniesionym podbródku i wzroku wprost przed siebie, co ułatwi nam zachowanie równowagi.

3. Przysiad Sissy (Sissy squat)

Ten rodzaj przysiadu przetestuje twoją równowagę. Z uwagi na pozycję, to ćwiczenie zaktywizuje także mięśnie brzucha i pośladków. W pozycji startowej sztanga znajduje się za nogami ćwiczącego lub hantle są przyciśnięte do piersi. Przysiadając odchylasz lekko tułów do tyłu, jednocześnie unosząc pięty.

W tej odmianie przysiadu konieczne jest zmniejszenie ciężaru sztangi, z uwagi na ucisk na kręgosłup. Zwracaj uwagę na kondycję pleców i w razie pojawienia się bólu, natychmiast przerwij ćwiczenie. Unikniesz bólu i przykrych konsekwencji, jeśli dopilnujesz, aby twoje plecy były idealnie proste.

Kolejną trudnością w przysiadzie Sissy jest utrzymanie równowagi, z czym każdy początkujący będzie miał problemy.

4. Przysiad Sumo

Jeśli chcesz naprawdę doświadczyć dolne mięśnie, to ta odmiana jest dla ciebie. Stań w szerokim rozkroku (na wzór sumoki). Robiąc przysiad staraj się przesunąć stopy na zewnątrz. Możesz robić to ćwiczenie ze sztangą na plecach lub hantlami między nogami.

5. Przysiad z podskokiem

Specjalna wersja dla osób, które w ekstremalnym czasie i przy ekstremalnym wysiłku chcą rozbudować mięśnie nóg. Zaczynamy w pozycji przykucniętej, z palcami opartymi o podłogę. Specyfiką tego ćwiczenia jest podskok tak wysoko, jak to tylko możliwe. Opadając wróć do poprzedniej pozycji, ale tym razem ręce wyprostowane wyciągamy przed siebie.

6. Przysiad bułgarski

W tej modyfikacji niezbędne jest krzesło lub inny przyrząd, na którym oprzemy wyciągniętą do tyłu nogę. Rękę z hantlem wypychamy do przodu, tak, aby stworzyły z nogą linię równoległą do podłogi. Gdy złapiemy równowagę opuszczamy się na jednej nodze, po czym powoli unosimy tułów.

Uważaj, aby nie stać zbyt blisko rzeczy, na której opierasz nogę, ponieważ może spowodować to ból w kolanie.

Następnym razem, jeśli zdecydujesz się na przysiady, zamiast tradycyjnej wersji, wypróbuj ich modyfikacje. Dzięki temu rozbudujesz inne partie mięśni, a treningi nie będą monotonne. Pamiętaj jednak, aby zawsze zaczynać od tych łatwiejszych i z mniejszym ciężarem – pozwól organizmowi się przyzwyczaić.PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl