Te ćwiczenia pomogą ci pozbyć się stresu

Boks, bieganie, a może joga? Prezentujemy kilka rodzajów ćwiczeń, które pomogą ci rozładować stres i napięcie. Dzięki nim zrelaksujesz się i zrzucisz zbędne kilogramy
fit.pl
2015-10-22 00:00
Udostępnij
Te ćwiczenia pomogą ci pozbyć się stresu

Większość ludzi ćwiczących na siłowni przychodzi tam w dwóch celach – zrzucić wagę i poprawić wygląd lub popracować nad kondycją. Jednak taki trening to także świetny sposób na rozładowanie napięcia i nagromadzonego przez cały dzień stresu.


Stres i napięcie, które nie znajduje ujścia na zewnątrz może prowadzić do przemęczania, spadku wydajności pracy lub nawet powodować choroby serca. Przez wplecenie w swój trening kilku ćwiczeń rozładowujących stres i napięcie możesz w prosty sposób pozbyć się frustrującego problemu. 


Boks lub kickboxing 
Kickboxing to wbrew pozorom nie tylko ćwiczenia dla ulicznych zawadiaków. Dzięki niemu możesz w krótkim czasie osiągnąć wymarzoną sylwetkę, a co ważniejsze już kilka minut treningu uwalnia ogromną dawkę endorfin, czyli hormonu szczęścia. 

Oprócz typowego boksu czy kickboxingu istnieją inne style, dzięki którym osiągniesz podobne efekty. Spróbuj jujitsu, Muay Thai, taekwondo, kung fu, judo lub karate i wybierz najlepszy dla siebie styl walki. 

Trenując sztuki walki wzmacniasz dodatkowo elastyczność, szybkość reakcji i refleks. 

Sprint 
Bardzo szybki bieg jest doskonałym ćwiczeniem na rozładowanie stresu. Rozpędzając ciało do maksymalnej prędkości podwyższasz ciśnienie krwi, ilość dostarczanego tlenu, a także dzięki dużej dawce endorfiny zwyczajnie się relaksujesz. Wielu ludzi stosuje sprint by poradzić sobie z narastającą agresją. Jeśli gniew podnosi ci ciśnienie, załóż sportowe buty i biegnij przed siebie ile tylko masz tchu. 

Aby osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty, wpleć w sprint elementy truchtu. Ćwiczenia interwałowe nie tylko poprawiają wydolność organizmu, ale także oczyszczają go ze zbędnych napięć. 

Biegi długodystansowe
Nie każdy jest fanem treningu sprinterskiego. Jeśli jesteś amatorem maratonów możesz zacząć uprawiać biegi długodystansowe. Wiele osób, które spróbowały takiej aktywności pokochało ją właśnie dlatego, że podczas biegu znaleźli czas by pomyśleć i oczyścić umysł. 

W tym przypadku wyzwolenie dużej dawki endorfin wymaga dłuższego treningu, jednak jej właściwości są w stanie poprawić nawet zły nastrój. 

Głęboki oddech 
Joga jest dalekowschodnim sposobem radzenia sobie ze stresem, jednak nie każdy jest fanem takiego ćwiczenia. Jeśli trening na macie zwyczajnie cię nudzi spróbuj wykorzystać tylko jego elementy oddechowe. 

Regularne głębokie wdechy mogą pomóc zredukować napięcie. Najlepiej wykonywać je w cichym i spokojnym miejscu, które pozwoli na odizolowanie się od zewnętrznego świata. Zwrócenie uwagi na unoszące się i opadające płuca zamiast na czynniki zewnętrzne sprawi, że poczujesz się spokojniej. 

Aby oczyścić umysł wystarczy poświęcić 10 minut kilka razy w tygodniu. 

Nie dla stresu 
Stres dopada każdego i nawet jeśli nie zauważasz go lub nie czujesz jego efektów, wcale nie znaczy, że problem cię nie dotyczy. Wystarczy odrobina wysiłku i chęci by rozpocząć z nim walkę i... wygrać. 

www.fit.pl