fit.pl mobile logo

Zacznij biegać

Bieganie ma ogromne zalety zdrowotne. Doskonali działanie układu krążenia, oddechowego, pracy serca. Biegając wzmacniamy kondycję i czujemy się pewniej  
run3„Bieg uwalnia też od stresu” – uważa Piotr Mańkowski, trener Małgorzaty Sobańskiej, zwyciężczyni maratonu w Londynie. – Kilkadziesiąt minut spędzonych samemu pozwala się wyciszyć, uwolnić umysł od zgiełku dnia, zapomnieć o kłopotach w domu, czy w pracy. Proszę mi wierzyć, jesteśmy wtedy w stanie przemyśleć wszystko na spokojnie i rozwiązać wiele spraw, które zaprzątały nasz umysł. Poza tym, gdy już zaczniemy biegać, potrafimy lepiej zorganizować swój czas. Kiedyś zastanawiałem się, dlaczego tak dużo ludzi zaczyna biegać? Co w tym widzą? Zrozumiałem, gdy przyjrzałem się amatorom kończącym maraton. Oni wpadali w stan euforyczny mijając linię mety. To niespotykany stan emocjonalny przy innym wysiłku” – mówi Piotr Mańkowski.

Zacząć biegać można w każdym wieku. Ta forma ruchu nie wymaga wielkich nakładów. Należy tylko wyposażyć się w odpowiednie buty. Najlepiej w sklepie specjalistycznym, gdzie można liczyć na poradę, przy kupnie obuwia dostosowanego do sposobu stawiania przez biegacza stopy. Badanie adidas footscan pozwala na zdiagnozowanie supinacji, pronacji lub normalnej budowy stopy. Ważne są też skarpetki. Najlepiej, aby były bez szwów i dobrze przylegały do stopy. To pomoże uniknąć otarć stóp. Ubranie zależy od pory roku. Nie może być w nim za gorąco, ani za zimno.

By bieganie było bardziej efektywne potrzebny jest nam również trener i garść cennych porad. Niestety prywatny trener to często bardzo duży wydatek, na który nie każdy może sobie pozwolić. Z myślą o tych osobach adidas przygotował specjalna ofertę, miCoach - wirtualnego trenera biegania.  Jest to małe urządzenie, które dostarcza wskazówek co do biegu i treningu poprzez słuchawki za pomocą telefonu lub odtwarzacza mp3. miCoach Zone z kolei to wersja bez głosowych wskazówek, gdzie instrukcje trenerskie przekazywane są za pomocą wyświetlacza LED w opasce na ręce. Oba systemy doradzają biegaczom, w jaki sposób prowadzić profesjonalny trening -  kiedy przyspieszyć, a kiedy zwolnić na podstawie mierzonego tętna, tempa, dystansu i szybkości kroku.

„Trzeba tylko wybrać odpowiedni program, nie porywać się od razu na wielkie obciążenia, nawet jeśli kiedyś uprawiało się sport. Powinno się najpierw poznać własne tętno maksymalne, np. mierząc je po przebiegnięciu krótkiego dystansu z maksymalną prędkością. I zacząć od ustawienia na jego podstawie odpowiedni zakres ćwiczeń.”

Należy zacząć spokojnie, od marszów. Nieco później przeplatać marsz z biegiem. Trener zaleca, aby taki trening nie trwał dłużej niż 15-20 minut – przebiegnięty dystans nie powinien mieć znaczenia. Ważna jest jednak konsekwencja, nie przejmowanie się bólem stóp, zakwasami. To wszystko minie po trzech tygodniach ćwiczeń, trzy razy w tygodniu. Gdy ktoś biegał już wcześniej i zaczyna pracę z systemem powinien ustawić sobie program na 65-70 procent swoich możliwości. Z czasem nawet trudne zadania będą łatwiejsze, bo biegacz pozna siebie rozwinie umiejętność współpracy z miCoachem.

„Dzięki miCoach trening na pewno będzie bardziej racjonalny. Biegaczowi, który rozpoczyna treningi od zera, wystarczy wówczas 100 dni, aby przygotować się do startu w półmaratonie – oczywiście w tempie rekreacyjnym. Może nawet spróbować sił w maratonie, pod warunkiem, że będzie przeplatać bieg krótkimi odcinkami marszu. Dotyczy to tylko tych osób, które ćwiczą z konsekwencją, cztery razy w tygodniu. Aby przymierzyć się do konkretnego wyniku w maratonie, trzeba trenować systematycznie przez cały rok” – radzi Piotr Mańkowski.

www.fit.pl


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl