Pomaga w zaparciach, w walce z otyłością obniża poziom cholesterolu, stabilizuje stężenie glukozy we krwi, a nwet oczyszcza organizm. Co to takiego? Błonnik
fit.pl
2011-05-10 00:00
Udostępnij
Błonnik - co to takiego

Co to jest błonnik?

To węglowodan będący składnikiem ścian komórek roślinnych.

Organizm człowieka nie jest w stanie go strawić i dlatego nie możemy, tak jak zwierzęta przeżuwające, żywić się np. trawą. Jeszcze nie tak dawno uważano, że błonnik nie ma żadnej wartości odżywczej. Obecnie poglądy na ten temat diametralnie się zmieniły. Dlaczego sądzi się teraz, że powinniśmy spożywać duże ilości substancji, której nie trawimy?

Okazuje się, że spełnia ona niezwykle ważną funkcję. W przewodzie pokarmowym błonnik pełni rolę substancji balastowej, zwiększając objętość treści pokarmowej i, poprzez wchłanianie wody zwiększając objętość stolca.


Działa też odtruwająco, wchłaniając szkodliwe substancje powstające w jelitach w procesie trawienia. Zapobiega w ten sposób zaparciom i rakowi jelita grubego. Obniża ciśnienie tętnicze oraz poziom cukru i cholesterolu we krwi. Z tych powodów błonnik jest niezbędny w diecie każdego człowieka, a zwłaszcza w diecie chorych na cukrzycę, miażdżycę i nadciśnienie. Ponieważ organizm go nie trawi, jest nieocenionym sprzymierzeńcem w odchudzaniu!

Ile błonnika powinno znaleźć się w naszej diecie?

Przeciętna dieta europejska zawiera około 8 g błonnika na dobę. Tymczasem dietetycy zalecają, aby dzienne spożycie błonnika wynosiło około 20-22g, czyli trzykrotnie więcej.

Oznacza to, że należy znacznie zwiększyć spożycie owoców i warzyw, które powinny stanowić dodatek do każdego posiłku.

Wśród warzyw najwięcej błonnika zawierają - groch, fasola, soja i natka pietruszki. Z owoców najbogatszym jego źródłem są - maliny, porzeczki i agrest. Poza owocami i warzywami duże ilości błonnika zawierają - pieczywo z pełnego przemiału, kasze i otręby pszenne.

Jeśli się odchudzasz

Błonnik wspaniale wspomaga odchudzanie. Nie tylko sam nie dostarcza kalorii, ale wypełniając przewód pokarmowy daje uczucie sytości i zmniejsza wchłanianie tłuszczów i cukru z jelit.

Należy jednak pamiętać, że nie jest on jedynym składnikiem owoców i warzyw. Warzywa i owoce mogą zawierać spore ilości węglowodanów i być całkiem pokaźnym źródłem kalorii. Dlatego, jeśli liczysz kalorie, pamiętaj, że warzywa możemy podzielić na niskokaloryczne i te, które są źródłem większej liczby kalorii.

Warzywa i owoce zawierające niewielką ilość kalorii to: brokuły, botwinka, cykoria, kabaczki, ogórki, kalafiory, kalarepka, papryka, pomidory, rzodkiewki, sałata, szparagi, szpinak, arbuzy, grejpfruty, melony, poziomki, truskawki.

Możesz je spożywać praktycznie bez ograniczeń. Więcej węglowodanów, a zatem i kalorii, zawierają: bób, brukselka, buraki, dynie, fasolka, soja i groszek, kukurydza, jarmuż, ziemniaki, brukiew, avocado, jeżyny, banany, śliwki i winogrona. Te warzywa i owoce włącz do swego dziennego bilansu kalorii.