fit.pl mobile logo

Brain foods – produkty, które odżywiają mózg

Pozytywnie wpływają na pracę umysłu i pamięć, wzmacniają koncentrację oraz ograniczają stres. Brain foods to produkty, dzięki którym nasz mózg zyskuje paliwo dla prawidłowego funkcjonowania. Anna Radowicka, specjalistka ds. żywienia współpracująca z E.Leclerc, podpowiada, po które z nich warto sięgnąć

Koniec wakacji i sezonu urlopowego to moment, w którym musimy ponownie zmusić nasze szare komórki do wysiłku. Dłuższa przerwa od pracy często sprawia, że właściwa koncentracja i długotrwałe skupienie przychodzą z trudnością, szczególnie  dzieciom. Nowe wyzwania intelektualne w pracy czy w szkole wymagają więc odpowiedniego przygotowania. Elementem tych przygotowań powinna być właściwie zaplanowana dieta.

Prawidłowo skomponowane śniadanie dostarcza nam porządnej dawki energii, zmniejszając tym samym ryzyko podjadania wysokoenergetycznych, mało odżywczych przekąsek. Dodatkowo, jakościowy pierwszy posiłek sprawi, że nasz umysł będzie odpowiednio funkcjonował w ciągu dnia. Podstawę pierwszego śniadania powinny stanowić węglowodany złożone. Zapewniają one długotrwałe „paliwo” dla mózgu, pozytywnie wpływając na koncentrację i pracę pamięci. W diecie osób dbających o prawidłowe funkcjonowanie umysłu powinny się także znaleźć między innymi produkty bogate magnez, potas czy kwasy omega 3.

Anna Radowicka, specjalistka ds. żywienia doradza, po które brain foods warto sięgnąć:

Warzywa strączkowe. Bób, ciecierzyca, soczewica czy różne rodzaje fasoli to świetne źródło węglowodanów złożonych. Zapewnią one energię konieczną do kilkugodzinnej, wytężonej pracy umysłu. Innymi produktami bogatymi w węglowodany złożone są pełnoziarniste pieczywo, ziemniaki, ryż czy kasze.   

Orzechy włoskie – jest to źródło między innymi kwasów omega 3, które zapobiegają utracie pamięci i chorobie Alzhaimera. W ciągu dnia wystarczy zjeść 2-3 orzechy, by  zapewnić sobie odpowiednią dawką tych kwasów tłuszczowych. Omega 3 znajdziemy także w rybach – makrelach, sardynkach i łososiu, a także w oleju rzepakowym.

Gorzka czekolada jest szczególnie bogata w magnez, który pozwala na  przewodzenie impulsów nerwowych, a także chroni układ nerwowy. Dzięki niemu jesteśmy spokojniejsi i łatwiej przychodzi nam koncentracja. Innymi produktami z dużą zawartością magnezu są kakao, kasze gryczana i jaglana oraz orzechy laskowe.

Pomidory charakteryzują się z kolei dużą zawartością potasu. Pierwiastek ten  wpływa  pozytywnie na naczynia mózgowe. Pomidory zawierają także likopen – przeciwutleniacz, stanowiący ochronę przed wolnymi rodnikami, które zagrażają mózgowi, przyczyniając się do występowania udarów.

Brokuły oraz warzywa zielone są źródłem kwasu foliowowego. Jest to związek, który wspomaga produkcje noradrenaliny i serotoniny. Dzięki nim ograniczony zostaje poziom stresu, który czeka nas w pracy czy szkole.

Awokado to owoc zawierający szereg elementów pozytywnie wpływających na pracę mózgu. Należą do nich kwas foliowy, a także potas. Awokado jest również bogatym źródłem witaminy K, pomagającej w zapewnieniu właściwego funkcjonowania pamięci.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl