Brain foods – produkty, które odżywiają mózg

Pozytywnie wpływają na pracę umysłu i pamięć, wzmacniają koncentrację oraz ograniczają stres. Brain foods to produkty, dzięki którym nasz mózg zyskuje paliwo dla prawidłowego funkcjonowania. Anna Radowicka, specjalistka ds. żywienia współpracująca z E.Leclerc, podpowiada, po które z nich warto sięgnąć
2018-09-07 00:00
Udostępnij
Brain foods – produkty, które odżywiają mózg

Koniec wakacji i sezonu urlopowego to moment, w którym musimy ponownie zmusić nasze szare komórki do wysiłku. Dłuższa przerwa od pracy często sprawia, że właściwa koncentracja i długotrwałe skupienie przychodzą z trudnością, szczególnie  dzieciom. Nowe wyzwania intelektualne w pracy czy w szkole wymagają więc odpowiedniego przygotowania. Elementem tych przygotowań powinna być właściwie zaplanowana dieta.

Prawidłowo skomponowane śniadanie dostarcza nam porządnej dawki energii, zmniejszając tym samym ryzyko podjadania wysokoenergetycznych, mało odżywczych przekąsek. Dodatkowo, jakościowy pierwszy posiłek sprawi, że nasz umysł będzie odpowiednio funkcjonował w ciągu dnia. Podstawę pierwszego śniadania powinny stanowić węglowodany złożone. Zapewniają one długotrwałe „paliwo” dla mózgu, pozytywnie wpływając na koncentrację i pracę pamięci. W diecie osób dbających o prawidłowe funkcjonowanie umysłu powinny się także znaleźć między innymi produkty bogate magnez, potas czy kwasy omega 3.

Anna Radowicka, specjalistka ds. żywienia doradza, po które brain foods warto sięgnąć:

Warzywa strączkowe. Bób, ciecierzyca, soczewica czy różne rodzaje fasoli to świetne źródło węglowodanów złożonych. Zapewnią one energię konieczną do kilkugodzinnej, wytężonej pracy umysłu. Innymi produktami bogatymi w węglowodany złożone są pełnoziarniste pieczywo, ziemniaki, ryż czy kasze.   

Orzechy włoskie – jest to źródło między innymi kwasów omega 3, które zapobiegają utracie pamięci i chorobie Alzhaimera. W ciągu dnia wystarczy zjeść 2-3 orzechy, by  zapewnić sobie odpowiednią dawką tych kwasów tłuszczowych. Omega 3 znajdziemy także w rybach – makrelach, sardynkach i łososiu, a także w oleju rzepakowym.

Gorzka czekolada jest szczególnie bogata w magnez, który pozwala na  przewodzenie impulsów nerwowych, a także chroni układ nerwowy. Dzięki niemu jesteśmy spokojniejsi i łatwiej przychodzi nam koncentracja. Innymi produktami z dużą zawartością magnezu są kakao, kasze gryczana i jaglana oraz orzechy laskowe.

Pomidory charakteryzują się z kolei dużą zawartością potasu. Pierwiastek ten  wpływa  pozytywnie na naczynia mózgowe. Pomidory zawierają także likopen – przeciwutleniacz, stanowiący ochronę przed wolnymi rodnikami, które zagrażają mózgowi, przyczyniając się do występowania udarów.

Brokuły oraz warzywa zielone są źródłem kwasu foliowowego. Jest to związek, który wspomaga produkcje noradrenaliny i serotoniny. Dzięki nim ograniczony zostaje poziom stresu, który czeka nas w pracy czy szkole.

Awokado to owoc zawierający szereg elementów pozytywnie wpływających na pracę mózgu. Należą do nich kwas foliowy, a także potas. Awokado jest również bogatym źródłem witaminy K, pomagającej w zapewnieniu właściwego funkcjonowania pamięci.