fit.pl mobile logo

Chleb – jaki wybrać?

Często zastanawiamy się, jakie pieczywo warto kupić. Mamy ogromny wybór gatunków chleba – ciemne, jasne, także z ziarnami, wszystkie wyglądają apetycznie. Po które z nich sięgnąć?
chleb2Sięgając po jakiekolwiek pieczywo, przede wszystkim powinnyśmy pamiętać o tym, by było ono zdrowe. Skąd jednak mamy wiedzieć, że chleb, na który się zdecydowaliśmy, jest właśnie taki?

Historia pieczywa ma około 10 tysięcy lat i sięga czasów starożytnych Egipcjan, Greków, Rzymian i Hebrajczyków, kiedy to wygniatano nasiona traw i z nich wyrabiano rodzaj ciasta na placki czy podpłomyki. Dzisiaj trudno jest sobie wyobrazić naszą codzienną dietę bez chleba, bułek, rogali czy kołaczy, zwłaszcza że spożywamy pieczywo kilka razy dziennie.

Pieczywo zawiera wiele ważnych składników odżywczych i kalorii. Jest bogate w węglowodany, białka, aminokwasy, tłuszcze, błonnik, potas, fosfor, magnez, wapń, sód, witaminy z grupy B, witaminę A oraz E.

Zboża stanowią niezbędne źródło wartości odżywczych, jakie musimy dostarczać organizmowi, by mógł zdrowo funkcjonować. Kilka kromek chleba dziennie dostarcza nam energii w postaci węglowodanów, niezbędnych tłuszczy i olejów oraz witamin E czy tych z grupy B, minerałów jak magnez i fosfor. Jakie właściwości ma pieczywo jasne, a jakie ciemne?

Dobry chleb:
  • Wzbogaca i uzupełnia zapotrzebowanie codzienne organizmu.
  • Poprawia naszą pamięć i sprawność umysłową.
  • Składniki zawarte w nim, a dokładniej zakwas, pomagają w trawieniu.
  • Syci, usuwając poczucie głodu, a nawet może sprzyjać odchudzaniu (ciemne pieczywo)
  • Ma pozytywny wpływ zarówno na zdrowie fizyczne jak i psychiczne.

Sprawdź kaloryczność pieczywa

[-------]

chleb3Pieczywo jasne – im chleb jaśniejszy tym mniej wartościowy żywieniowo. Posiada małą wartość odżywczą. Mąka, użyta do jego wyrobienia pozbawiona jest składników mineralnych, białka, witamin czy błonnika. Może być pieczony z mąki pszennej, żytniej lub mieszanej.

Pieczywo chrupkie – jest mniej kaloryczne, ale wcale nie oznacza, że jest zdrowe. Zawiera ziarna, iotręby, wodę i spulchniacze. Naukowcy są zdania, że tego typu pieczywo nie spełnia odpowiednich kryteriów, by umieścić go w piramidzie żywienia. Poza tym tego typu pieczywo nie jest odpowiednio sycące. Po zjedzeniu kromki, za chwilę sięgamy po następną i nastepną.

Pieczywo ciemne – jest ciężkostrawne, ale biorąc pod uwagę składniki, najzdrowsze. Ciemne pieczywo zawiera błonnik, polifenole, lignany, kwas fitynowy, które przeciwdziałają rozwojowi nowotworów jelita grubego. Jest mniej kaloryczne i zapewnia uczucie sytości. Osoby bedące na diecie powinny siegać po ten rodzaj pieczywa.

Pieczywo ciemne uznaje się za zdrowsze. Powstaje z jednorazowego przemiału mąki (stąd nazwa „razowiec”), dzięki czemu posiada więcej minerałów, witamin i składników odżywczych, których pozbawiony jest chleb biały. Zawiera również antyutleniacze walczące z wolnymi rodnikami i broniące nas przed chorobami, na przykład rakiem czy problemami układu krążenia. Minusem chleba ciemnego jest to, iż jego spożywanie może utrudnić wchłanianie niektórych minerałów.

Wybierając chleb kierujmy się zasadą – im mniej składników znajduje się w chlebie, tym lepiej dla nas. Możemy też spożywać na zmianę jasne pieczywo z ciemnym, ale pozostając przy większej ilości pieczywa ciemnego, który powinien być elementem zdrowej, zbilansowanej diety.

www.fit.pl


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
Jakub Piotrowski

U mnie też można troszkę przeczytać o zdrowych chlebkach https://www.dietetykwszczecinie.pl/blog/jaki-chleb-na-diecie.html

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl