fit.pl mobile logo

Cukier kokosowy – charakterystyka i zastosowanie

Obok cukru trzcinowego, ksylitolu i stewii na rynku pojawia się kolejna, naturalna substancja słodząca – cukier kokosowy. Produkt ten staje się coraz bardziej popularny i dostępny. W smaku bardzo przypomina cukier brązowy. Czym jeszcze się charakteryzuje? Jakie ma zastosowanie? O wszystkim tym dowiecie się z tego artykułu!  Cukier kokosowy = palmowy?

Odnosząc się do cukru z palmy kokosowej, można spotkać się z określeniem „cukier kokosowy” lub „cukier palmowy”. Zwykle oba terminy stosuje się zamiennie, choć tak naprawdę dotyczą one różnych źródeł botanicznych i mają nieco inny skład chemiczny.

Pozyskiwanie, dostępność na rynku

Cukier kokosowy jest łatwy w produkcji. Pozyskiwany jest z soku palmy kokosowej, który pobiera się z jej górnej części, po odcięciu jej pąków kwiatowych. Pobrany sok zagotowuje się, a następnie odparowuje wodę. Dzięki temu powstaje gęsty syrop, który po przestudzeniu krzepnie. Cukier palmowy z kolei pozyskiwany jest w podobny sposób, lecz z różnych gatunków palm. Oba rodzaje cukru najczęściej sprzedawane są w postaci kostek, granulek, a rzadziej jako syrop.

Wartości odżywcze

Cukier z palmy kokosowej zawiera około 38 kcal w porcji 10 gram. Składa się on głównie z sacharozy, która stanowi około ¾ wszystkich obecnych w nim cukrów. Resztę wypełnia glukoza i fruktoza. Cukier kokosowy zawiera również inne substancje odżywcze. Znaleźć w nim można witaminy z grupy B, oraz witaminę C, a także minerały: potas, magnez, cynk, żelazo.
- Skład może być zmienny - wynikające w nim różnice mogą być spowodowane różnymi metodami produkcji, wiekiem drzew i ich odmianami. Niemniej, zawartość poszczególnych związków zwykle przewyższa skład innych substancji słodzących dostępnych na rynku (a już na pewno zwykłego cukru rafinowanego) – mówi Michał Lasocki, właściciel firmy Intenson zajmującej się dystrybucją cukru trzcinowego w Polsce.

Właściwości:

Niski indeks glikemiczny

W przeciwieństwie do białego cukru typu kryształ, słodzik z palmy kokosowej nie wywołuje nagłych wahań cukru w organizmie, ponieważ posiada niski indeks glikemiczny IG=35. Dla porównania: syrop z agawy ma IG=42, miód IG=55, cukier trzcinowy IG=68, cukier zwykły IG=70 (wysoki). To istotna informacja dla wszystkich, którzy biorą tę wartość pod uwagę. Częste, wysokie skoki cukru we krwi, po dłuższym czasie mogą wiązać się z deregulacją niektórych organów i wystąpieniem pewnych chorób cywilizacyjnych (między innymi otyłości, czy cukrzycy).

Walory smakowe i zapachowe

Warto wspomnieć o zastosowaniu cukru kokosowego w przestrzeni domu i kuchni. Jego zapach jest mocny i aromatyczny.
- Cukier kokosowy może z powodzeniem zastępować wszystkie odświeżacze powietrza w domu. Wystarczy wsypać go trochę na talerz lub podgrzać w naczyniu, aby zapach rozszedł się po pomieszczeniu – opowiada Michał Lasocki.

W smaku cukier kokosowy przypomina karmel, a więc z powodzeniem sprawdzi się również w kuchni. Cukier kokosowy może mieć zastosowanie przy wyrobie ciastek, odżywek dla sportowców, ciepłych i zimnych napojów, a także dań orientalnych. Dopełnia smaku potraw pikantnych, czy słodko-kwaśnych, stanowi doskonały dodatek do potraw curry i sosów.

Produkt prozdrowotny, proekologiczny i prospołeczny

Na Dalekim Wschodzie cukier kokosowy uznawany jest za substancję o właściwościach leczniczych. Już na początku XV wieku zaczęto regularnie importować go do Chin, na życzenie ówczesnego cesarza. Zastosowanie medyczne ma do dziś jego skrystalizowana forma – działa ona wykrztuśnie i kojąco na ból gardła. Warto wiedzieć, że wytwarzanie cukru kokosowego jest procesem przyjaznym dla środowiska, co potwierdza obecnie Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Żywienia i Rolnictwa.

Radosław Smykiewicz

www.dieta.fit.plPODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl