Choć większość z nas stara się dbać o oczy, nosząc okulary czy unikając wpatrywania się w ekrany, często zapominamy o czymś znacznie prostszym – odpowiedniej diecie. Tymczasem to, co codziennie trafia na nasz talerz, może uchronić wzrok przed wieloma chorobami, w tym zwyrodnieniem plamki żółtej czy zespołem suchego oka. Co jeść, aby widzieć lepiej – wyjaśnia lek. Tomasz Tomczyk, okulista z kliniki Oko-Test.
Aleksandra Załęska
Dzisiaj 14:03
Udostępnij
Dieta dobra dla wzroku

Dieta ma ogromny wpływ na zdrowie naszych oczu – zarówno profilaktycznie, jak i wspomagająco w leczeniu chorób okulistycznych. Jak tłumaczy lek. Tomasz Tomczyk, okulista z kliniki Oko-Test, odpowiednio zbilansowane żywienie może opóźnić procesy degeneracyjne w oku, chronić siatkówkę, poprawiać ostrość widzenia, a nawet zmniejszać ryzyko poważnych schorzeń, takich jak zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej (AMD).

– To, co jemy, wpływa na zdrowie każdej komórki naszego organizmu, także tych w oczach. Dieta bogata w przetworzone tłuszcze, uboga w witaminy i antyoksydanty nie będzie sprzyja naszemu wzorkowi, szczególnie z wiekiem. Dlatego warto jeść świadomie. -

Witamina A – królowa dobrego widzenia

Nie bez powodu mówi się, że marchewka jest dobra dla wzorku. Zawiera ona dużo witaminy A, która odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie siatkówki i utrzymanie odpowiedniego nawilżenia powierzchni oka. Źródłem tej witaminy są również, bataty, dynia, żółte i pomarańczowe warzywa oraz żółtka jaj.

Witamina C – ochrona przed stresem oksydacyjnym

Witamina C to silny przeciwutleniacz. Pomaga zwalczać wolne rodniki, które mogą uszkadzać delikatne struktury oka. Jej niedobór może przyspieszać rozwój chorób takich jak zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej. Występuje m.in. w cytrusach, truskawkach, papryce i brokułach.

Witamina E – dla zdrowych komórek siatkówki

Witamina E działa jak tarcza ochronna dla oczu. Jej działanie antyoksydacyjne wspiera zdrowie komórek oka, szczególnie u osób starszych. Znajdziemy ją w awokado, nasionach słonecznika, orzechach i olejach roślinnych.

Luteina i zeaksantyna – filtr dla plamki żółtej

To naturalne barwniki roślinne, które gromadzą się w siatkówce, zwłaszcza w plamce żółtej. Chronią oczy przed szkodliwym światłem niebieskim i są niezbędne do zachowania ostrego, centralnego widzenia. Występują w dużych ilościach w jarmużu, szpinaku, kukurydzy i żółtkach jaj.

Cynk – niezbędny transportowiec witaminy A

Cynk pełni kluczową rolę w utrzymaniu zdrowej siatkówki i ułatwia transport witaminy A do oka. Pomaga też chronić komórki przed uszkodzeniami spowodowanymi światłem. Dobrym źródłem cynku jest wołowina, pestki dyni, ciecierzyca i orzechy.

Preparaty i suplementy

Nie każdy potrzebuje suplementów diety – podkreśla okulista Oko-Test. - Jeśli nie mamy problemów z wchłanianiem składników i jemy zróżnicowanie, nie musimy sięgać po kapsułki. Wyjątkiem są osoby z chorobami degeneracyjnymi, np. zwyrodnieniem plamki związanym z wiekiem – wtedy suplementacja może być wskazana, ale zawsze pod kontrolą lekarza. -

– Oczy potrzebują takiej samej troski jak serce czy mózg. A ta troska zaczyna się od tego co jemy – mówi lek. Tomasz Tomczyk.