Na widok cytryny na naszej twarzy bezwiednie pojawia się grymas. Co takiego w sobie kryje? Czy faktycznie jest skarbnicą witaminy C?
fit.pl
2011-11-18 00:00
Udostępnij
Cytrynowe zdrówko
cytrynaCytryna zwyczajna (łac. Citrus limon), powstała w wyniku skrzyżowania dwóch gatunków: cytrona z limą. Pochodzi prawdopodobnie z północnych terenów Azji. Stamtąd przez Persję, Syrię i Palestynę przywędrowała do Włoch.

Zielony i kwaśny owoc

W naturze owoce cytryny, nawet te dojrzałe, są zielone. Żółtego koloru nabierają dzięki spryskaniu owoców etylenem, aby dobrze przetrwały warunki i czas transportu. Mimo że wyglądają atrakcyjniej, owoce żółte często zawierają mniej kwasu askorbinowego i kwasu cytrynowego niż te zielone. Cytryna jest synonimem kwaśnego smaku. Ich smak bierze się z dużej zawartości kwasów owocowych i witaminy C. Oprócz tego owoc cytryny zawiera dużo witaminy A i B, liczne olejki eteryczne oraz pektyny. Jak inne cytrusy zawiera terpeny blokujące niektóre związki rakotwórcze.

Błędne przekonanie

Przekonanie, że owoce cytryny zawierają najwięcej witaminy C nie w pełni jest prawdą. W 100 gramach cytryny znajduje się 50 mg witaminy C, podczas gdy w tej samej ilości poziomek – 60 mg, szpinaku – 68 mg, papryki czerwonej – 144 mg, naci pietruszki – 177 mg, a czarnej porzeczki aż 182 mg.

Działanie lecznicze

Cytryna dodaje energii, chroni przed infekcjami, pobudza przemianę materii, pomaga pozbyć się związków toksycznych. Medycyna ludowa leczy cytrynami i ich sokiem takie schorzenia jak: reumatyzm, artretyzm oraz wszelkie schorzenia żył. Cytryna jest również doskonałym lekiem naturalnym na infekcje płucne, brak apetytu, szkorbut, kruchość naczyń krwionośnych i nadciśnienie.

Cytrynowe kuracje

• Przy gorączkach, wymiotach pomoże wypicie soku z 1 cytryny wyciśniętej do połowy szklanki osłodzonej wody.
• Jeśli dolegają nam infekcje typu: przeziębenie, katar, kaszel, bóle reumatyczne, to pomoże picie świeżego soku z cytryn przez okres 5 tygodni, zaczynając od połowy cytryny i stopniowo zwiększając dawkę (nawet do 10 cytryn dziennie). W celu podtrzymania leczniczych właściwości soku cytrynowego, po okresie 5 tygodni warto przejść na spożycie w ciągu dnia napoju wyciśniętego 1-2 cytryn.
• Na migrenę pomaga filiżanka czarnej, niesłodzonej kawy z sokiem wyciśniętym z połówki cytryny.

Cytryna w kuchni

Zastosowanie cytryny w kuchni jest powszechnie znane. Dodatek soku stosuje się do sosów, sałatek warzywnych i owocowych, marynat, musów, sorbetów. Z powodzeniem zastępuje się nią ocet. Startą skórkę używa się do farszów, ciast, kremów i deserów. Cytryna jest niezbędnym składnikiem przy przyrządzaniu wszelkiego rodzaju napojów orzeźwiających i lemoniad, a także herbaty. Stosuje się ją także do peklowania mięsa wołowego. Dodatek cytryny do warzyw i owoców zapobiega ich ciemnieniu, a jeżeli przed smażeniem skropimy sokiem z cytryny ryby morskie, to stracą swoją silną woń. Pamiętajmy, że cytryny będą bardziej soczyste, jeśli wcześnie zanurzymy je we wrzątku.

dr Aleksandra Czarnewicz-Kamińska

www.dieta.fit.pl