Dieta Dukana, to aktualnie najmodniejsza dieta odchudzająca. Jak żadna inna, jest w stanie zagwarantować dość duże ubytki masy ciała w bardzo krótkim czasie. Efekty są spektakularne. Dlatego dieta Dukana ma dziś tak wielu zwolenników. Owszem daje szybkie efekty, ale co ze zdrowiem organizmu?
fit.pl
2012-04-17 00:00
Udostępnij
Dieta Dukana
Założenia diety zostały sformułowane przez francuskiego lekarza i dietetyka Pierre Dukana. Dieta ta znana jest też pod nazwami: dieta proteinowa, dieta białkowa i dieta protal.

Cztery fazy

W diecie Dukana można wyróżniać cztery fazy: uderzeniową, naprzemienną, utrwalającą oraz fazę stabilizacji – zdaniem autora wszystkie konieczne są do tego, by dieta okazała się skuteczna, a jej efekty pojawiły się i utrzymały.

Faza I – uderzeniowa (proteinowa, faza ataku trwająca minimum 5 dni) - można w niej jeść dowolną ilość chudego mięsa, podrobów, ryb, drobiu, jaj, owoców morza oraz chudego nabiału. Dozwolone przyprawy to: czosnek, pietruszka, cebula, tymianek i zioła. Zakazany jest na tym etapie cukier, słodycze, warzywa, owoce i ich przetwory, makaron, ziemniaki. Codziennie należy spożywać 2 łyżki otrąb i wypijać minimum 2,5 litra wody.

W fazie II – naprzemiennej dieta zostaje wzbogacona w warzywa. Naprzemiennie stosuje się dni z samymi proteinami oraz dni, w których łączy się proteiny z warzywami. Dozwolone warzywa to: pomidory, szparagi, sałatę, ogórki szpinak, bakłażany, paprykę, marchew, buraki, szparagi, rzodkiewki, kapustę, seler, cykorię oraz grzyby. Zakazane pozostają ziemniaki, rośliny strączkowe, ryż, karczochy. Faza druga trwa do momentu uzyskania zadowalającej masy ciała.

Faza III to utrwalenie – rozpoczyna się w momencie uzyskania wymarzonej wagi i trwa 10 dni na każdy utracony kilogram ciała. Na tym etapie można już spożywać chleb pełnoziarnisty (w ilości 2 kromek dziennie), ziemniaki, ser, makaron, ryż (maksymalnie 2 razy w tygodniu).

W fazie IV – definitywnej stabilizacji przez 6 dni można jeść dowolne produkty, a dzień 7 należy przebyć jedynie na diecie proteinowej i codziennie przyjmować 3 łyżki otrąb owsianych. Aby utrzymać wagę Dukan zaleca unikanie spożycia cukru i słodyczy.

Zdaniem ekspertów fit.pl

Organizm ludzki nie jest przystosowany do spożywania dużych ilości białek. Nadmiar spożycia protein prowadzi do zakwaszenia organizmu i zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej, co może powodować ogólne zmęcznie, bóle głowy, a nawet sprzyjać dnie moczanowej. Duże ilości białka stanowią poważne obciążenie dla nerek i wątroby, co często objawia się dolegliwościami ze strony tych narządów. Nadmierne obciążenie nerek przez białko może prowadzić do nadciśnienia, obrzęków i tworzenia się kamieni nerkowych. Ze względu na zwiększoną utratę wapnia z moczem rośnie także ryzyko osteoporozy. Niedobory węglowodanowe zwłaszcza glukozy niezbędnej do pracy mózgu) mogą powodować zaburzenia koncentracji, osłabienia wydolności umysłowej i fizycznej. Znane są także przypadki wystąpienia hipoglikemii u osób stosujących dietę Dukana. Warto zaznaczyć, że produkty bogate w białko to głównie produkty pochodzenia zwierzęcego, zawierające duży udział nasyconych kwasów tłuszczowych, cholesterolu, sodu, których nadmiar zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, rozwoju cukrzycy. Ograniczenie podaży węglowodanów jest jednoznaczne z niedoborem błonnika. Dlatego też decydując się na dietę Dukana należy liczyć się z możliwością wystąpienia zaparć, bólu brzucha, nasileniem stanów zapalnych uchyłków jelita grubego i, w dłuższym okresie czasu, zwiększonym ryzykiem nowotworu jelita grubego.

Kto nie powinien?

Diety Dukana absolutnie nie powinny stosować kobiety w ciąży, karmiące, osoby czynnie uprawiajże sport, osoby chore na cukrzycę, nerki, dnę moczanową, cierpiące na choroby układu krążenia, dzieci i młodzież w okresie dojrzewania. Ważne jest, aby mieć świadomość, iż gwałtowny spadek masy ciała, który ma miejsce w diecie Dukana sprzyja wystąpieniu efektu jo-jo.

dr A.Czarnewicz-Kamińska

www.dieta.fit.pl