fit.pl mobile logo

Dieta Dukana

Dieta Dukana, to aktualnie najmodniejsza dieta odchudzająca. Jak żadna inna, jest w stanie zagwarantować dość duże ubytki masy ciała w bardzo krótkim czasie. Efekty są spektakularne. Dlatego dieta Dukana ma dziś tak wielu zwolenników. Owszem daje szybkie efekty, ale co ze zdrowiem organizmu?
Założenia diety zostały sformułowane przez francuskiego lekarza i dietetyka Pierre Dukana. Dieta ta znana jest też pod nazwami: dieta proteinowa, dieta białkowa i dieta protal.

Cztery fazy

W diecie Dukana można wyróżniać cztery fazy: uderzeniową, naprzemienną, utrwalającą oraz fazę stabilizacji – zdaniem autora wszystkie konieczne są do tego, by dieta okazała się skuteczna, a jej efekty pojawiły się i utrzymały.

Faza I – uderzeniowa (proteinowa, faza ataku trwająca minimum 5 dni) - można w niej jeść dowolną ilość chudego mięsa, podrobów, ryb, drobiu, jaj, owoców morza oraz chudego nabiału. Dozwolone przyprawy to: czosnek, pietruszka, cebula, tymianek i zioła. Zakazany jest na tym etapie cukier, słodycze, warzywa, owoce i ich przetwory, makaron, ziemniaki. Codziennie należy spożywać 2 łyżki otrąb i wypijać minimum 2,5 litra wody.

W fazie II – naprzemiennej dieta zostaje wzbogacona w warzywa. Naprzemiennie stosuje się dni z samymi proteinami oraz dni, w których łączy się proteiny z warzywami. Dozwolone warzywa to: pomidory, szparagi, sałatę, ogórki szpinak, bakłażany, paprykę, marchew, buraki, szparagi, rzodkiewki, kapustę, seler, cykorię oraz grzyby. Zakazane pozostają ziemniaki, rośliny strączkowe, ryż, karczochy. Faza druga trwa do momentu uzyskania zadowalającej masy ciała.

Faza III to utrwalenie – rozpoczyna się w momencie uzyskania wymarzonej wagi i trwa 10 dni na każdy utracony kilogram ciała. Na tym etapie można już spożywać chleb pełnoziarnisty (w ilości 2 kromek dziennie), ziemniaki, ser, makaron, ryż (maksymalnie 2 razy w tygodniu).

W fazie IV – definitywnej stabilizacji przez 6 dni można jeść dowolne produkty, a dzień 7 należy przebyć jedynie na diecie proteinowej i codziennie przyjmować 3 łyżki otrąb owsianych. Aby utrzymać wagę Dukan zaleca unikanie spożycia cukru i słodyczy.

Zdaniem ekspertów fit.pl

Organizm ludzki nie jest przystosowany do spożywania dużych ilości białek. Nadmiar spożycia protein prowadzi do zakwaszenia organizmu i zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej, co może powodować ogólne zmęcznie, bóle głowy, a nawet sprzyjać dnie moczanowej. Duże ilości białka stanowią poważne obciążenie dla nerek i wątroby, co często objawia się dolegliwościami ze strony tych narządów. Nadmierne obciążenie nerek przez białko może prowadzić do nadciśnienia, obrzęków i tworzenia się kamieni nerkowych. Ze względu na zwiększoną utratę wapnia z moczem rośnie także ryzyko osteoporozy. Niedobory węglowodanowe zwłaszcza glukozy niezbędnej do pracy mózgu) mogą powodować zaburzenia koncentracji, osłabienia wydolności umysłowej i fizycznej. Znane są także przypadki wystąpienia hipoglikemii u osób stosujących dietę Dukana. Warto zaznaczyć, że produkty bogate w białko to głównie produkty pochodzenia zwierzęcego, zawierające duży udział nasyconych kwasów tłuszczowych, cholesterolu, sodu, których nadmiar zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, rozwoju cukrzycy. Ograniczenie podaży węglowodanów jest jednoznaczne z niedoborem błonnika. Dlatego też decydując się na dietę Dukana należy liczyć się z możliwością wystąpienia zaparć, bólu brzucha, nasileniem stanów zapalnych uchyłków jelita grubego i, w dłuższym okresie czasu, zwiększonym ryzykiem nowotworu jelita grubego.

Kto nie powinien?

Diety Dukana absolutnie nie powinny stosować kobiety w ciąży, karmiące, osoby czynnie uprawiajże sport, osoby chore na cukrzycę, nerki, dnę moczanową, cierpiące na choroby układu krążenia, dzieci i młodzież w okresie dojrzewania. Ważne jest, aby mieć świadomość, iż gwałtowny spadek masy ciała, który ma miejsce w diecie Dukana sprzyja wystąpieniu efektu jo-jo.

dr A.Czarnewicz-Kamińska

www.dieta.fit.pl

 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl