Niektóre produkty są szczególnie polecane seniorom, gdyż dzięki swoim właściwościom odżywczym pomagają walczyć z negatywami skutkami procesów starzenia i chronią przed wieloma chorobami
fit.pl
2011-01-19 00:00
Udostępnij
Dietetyczne przeboje dla seniora
senior dieta3Co więc powinien jeść senior, by cieszyć się zdrowiem i siłami witalnymi?

Ryby

Tłuste ryby - łosoś, śledź, makrela czy sardynki to bogactwo kwasów tłuszczowych omega 3. Chronią przed obniżeniem zdolności poznawczych, chorobą Alzheimera i Parkinsona. Mają także działanie przeciwzapalne, zmniejszając bóle stawów i reumatyczne. Zapobiegają zakrzepom krwi, chorobie wieńcowej i udarowi mózgu.

Orzechy

To doskonałe źródło magnezu, który zapewnia nam odpowiedni poziom energii. Ponadto jest niezbędny przy utrzymaniu sprężystości mięśni i izapobieganiu ch bólom. Zmniejsza także ryzyko wystąpienia osteoporozy. Migdały przyczyniają się do budowania masy mięśniowej, a także chronią przed jaskrą, cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym. Badania amerykańskich naukowców pokazują, że spożywanie 25 gram świeżych orzechów tygodniowo, może zmniejszyć ryzyko śmierci z powodu chorób serca nawet o 47%.

Oliwa z oliwek

Zawiera jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które obniżają poziom „złego" cholesterolu LDL przy jednoczesnej ochronie poziomu "dobrego" cholesterolu HDL. Dzięki zawartości tych tłuszczy oliwa z oliwek pomaga walczyć z chorobami serca i udarem mózgu. Zawiera przeciwutleniacze, pomagające zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów, zwłaszcza raka piersi i jelita grubego.

Brokuły

To bogactwo karotenoidów, witaminy C, pomocnych w ochronie przed rakiem płuc, piersi i jelita grubego. Zawierają również kwas liponowy, kwasy tłuszczowe, związane ze wzrostem pracy mózgu i senior dieta2energii. Brokuły to również bogactwo luteiny, która pomaga zachować zdrowy wzrok. Brokuły zawierają witaminę E, chroniącą przed chorobą Alzheimera. Są bogate w błonnik, chrom, wspomagając tym samym regulację stężenia cukru we krwi.

Czosnek


Świeży czosnek zawiera kilka związków, z których najważniejszy to allicyna. Zapobiega wysokiemu ciśnieniu krwi, infekcjom, niestrawności, wrzodom żołądka i jelit. Może również obniżać poziom złego cholesterolu, nawet o 12 procent. Hamuje wzrost płytek miażdżycowych w tętnicach, przyczyniających się do zawałów serca i udaru mózgu. Czosnek jest znanym od lat domowym sposobem na infekcje. Zawarte w nim związku pomagają wzmocnić układ odpornościowy.

Przyprawy


Większość z nich to silne przeciwutleniacze, prrzydające wielu korzyści zdrowotnych. Imbir wykazuje działanie przeciwzapalne i może pomóc złagodzić ból stawów. Chilli zawiera kapsaicynę, która doraźnie łagodzi bóle, a nasiona kolendry mogą obniżać ciśnienie krwi.

Zielone warzywa

Warzywa liściaste (kapusta, kapusta włoska) to bogactwo karotenoidów, pomagających zapobiegać zwyrodnieniu plamki żółtej i zaćmie, które postępują wraz z wiekiem. To także doskonałe źródło łatwo przyswajalnego wapnia. Dzięki temu łatwiej zachować mocne kości. Zawierają również potas, który chroni przed utratą wapnia. Znajdują się w nich także witaminy C i E.

Soja

Zawiera dużą ilość estrogenów roślinnych i magnezu, co ułatwia łagodzenie objawów menopauzy. To bogactwo błonnika. Zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca. Białko sojowe pomocne jest w budowaniu i utrzymaniu odpowiedniego poziomu kolagenu i elastyny, co pomaga utrzymać skórę w młodzieńczej kondycji.

www.dieta.fit.pl