fit.pl mobile logo

Gęsina - czy warto ją jeść?

Za granicą konsumenci zachwycają się smakiem mięsa gęsiego. Wyroby z gęsiny uchodzą za nie lada rarytas. Dla Polaków gęsina nie jest nowością, choć w ostatnim czasie ponownie zyskuje na popularności

Ogólnopolską kampanię promującą gęsinę pod hasłem "Na świętego Marcina najlepsza gęsina" na rynku polskim wszczął region kujawsko-pomorski, któremu firmują Instytut Zootechniki w Kołudzie Wielkiej, Slow Food Polska oraz liczne restauracje. Celem jest przywrócenie ginącej tradycji spożywania mięsa gęsiego na świętego Marcina, czyli w dniu Narodowego Święta Niepodległości.

Gęsina Polsce i za granicą

Dla mieszkańców miast gęś kojarzy się jedynie z ptakiem żyjącym na wsi, który w miejsce miejskiej kury, stanowi źródło mięsa dla rolników. Gęś hodowana i kiedyś i dziś to zupełnie inny rodzaj mięsa. Aktualnie hodowane rasy różnią się smakiem i jakością kulinarną. Przede wszytki są znacznie mniej tłuste. Dziś hitem drobiarstwa jest wyhodowana w Instytucie Zootechniki w Zakładzie Doświadczalnym Kołuda Wielka Gęś Biała Kołudzka® (znana także jako owsiana). Gęś owsiana podbija polskie stoły i znajduje coraz większą ilość smakoszy. Polska jest największym europejskim producentem gęsi. Polska gęś jest ceniona między innymi na rynku niemieckim.

Wartość odżywcza gęsiny

Gęsina to znakomity surowiec do przyrządzania smacznych i zdrowych dań. Mięso gęsi owsianej charakteryzuje się bardzo niskim udziałem tłuszczu w porównaniu z mięsem innych rodzajów drobiu. Bardzo ważnym jest, iż w tłuszczu gęsi owsianej znajdują się jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. W tuszkach gęsi owsianych obecne są także kwasy CLA (sprzężone kwasy linolowe) które pojawiają się jedynie w produktach uzyskiwanych ze zwierząt przeżuwających – brak CLA w mięsie brojlerów. Dowiedziono, że wzmacniają potencjał obronny przeciw rozwojowi nowotworów. Gęsina jest także zasobna w białko, składniki mineralne oraz witaminy: A, z grupy B i E. Przybliżona wartość kaloryczna 100g tuszki gęsi owsianej wyliczona na podstawie zawartości białka i tłuszczu wynosi około 99-137kcal. Zatem jest to mięso bardzo cenne z dietetycznego punktu widzenia, ze szczególnym uwzględnieniem skutecznej diety dla osób odchudzających się i dbających o linię.


Gęsina w kuchni

Mięso gęsi znajduje w kuchni zastosowanie dokładnie takie samo, jak mięso drobiowe i indycze. Nadaje się do pieczenia, faszerowania – popularna jest gęś faszerowana jabłkami, czy pomarańczami. Można z niego przygotowywać wywary mięsne, spożywać porcje gotowane, gulasze. Z ugotowanego mięsa można przygotowywać galantyny. Dodatek porcji gotowanej piersi sprawdza się w sałatkach warzywnych, makaronowych i ryżowych.

dr A.Czarnewicz-Kamińska

www.poradniadietetyczna.fit.plPODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
Justin_Rose

JEDYNE ROZWIĄZANIE TO PAKIET DLA KOBIET!!! ?PIĘKNE CIAŁO PRZY MINIMUM WYSIŁKU? ZAMÓW TERAZ NA STRONIE www.igortreneronline.pl PAKIET DLA KOBIET  - INDYWIDUALNIE DOBRANE DLA CIEBIE I PROFESJONALNIE PRZYGOTOWANE: PLAN TRENINGOWY, DIETETYCZNY I SUPLEMENTACJA PRZYGOTOWANY SPECJALNIE DLA KOBIET.  ZAMÓW TERAZ NA STRONIE www.igortreneronline.pl DZIĘKI NIEMU SPALASZ NIECHCIANY TŁUSZCZ, UJĘDRNIASZ BIUST ORAZ POŚLADKI. TWOJA SKÓRA STAJE SIĘ BŁYSZCZĄCA, POPRAWIASZ TAKŻE WYGLĄD SWOICH WŁOSÓW I PAZNOKCI. PAKIET DLA KOBIET CHARAKTERYZUJE SIĘ BARDZO DUŻĄ SKUTECZNOŚCIĄ. ZAMÓW TERAZ NA STRONIE www.igortreneronline.pl ĆWICZENIA Z PAKIETU DLA KOBIET MOŻESZ WYKONYWAĆ W DOMU BEZ POTRZEBY CHODZENIA NA SIŁOWNIĘ GDYŻ NIE WYMAGAJĄ UŻYWANIA ŻADNYCH PRZYRZĄDÓW DO ĆWICZEŃ. ZAMÓW TERAZ NA STRONIE www.igortreneronline.pl CO ZYSKUJESZ DZIĘKI PAKIETOWI DLA KOBIET?  - PIĘKNE I ZGRABNE CIAŁO! - PŁASKI BRZUSZEK! - JĘDRNE PIERSI I POŚLADKI! - ZDROWĄ I GŁADKĄ CERE! - LŚNIĄCE I ODŻYWIONE WŁOSY! - MŁODE I ATRAKCYJNE CIAŁO! - PODZIW WSZYSTKICH KOBIET I MĘŻCZYZN! -WIĘCEJ SIŁ I ENERGII DO DZIAŁANIA I CODZIENNYCH OBOWIĄZKÓW! - STAJESZ SIĘ ODPORNA NA CHOROBY! - TWOJE WYNIKI BADAŃ SĄ O WIELE LEPSZE! - LEPIEJ ŚPISZ! - LIKWIDUJESZ BÓLE PLECÓW! - WYDŁUŻASZ SWOJE ŻYCIE NAWET O 20 LAT! - MASZ LEPSZE SAMOPOCZUCIE! - WZRASTA TWOJA SAMOOCENA. JESTEŚ PEWNIEJSZA SIEBIE! ZAMÓW TERAZ NA STRONIE www.igortreneronline.pl

Zgłoś nadużycie-

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl