Dieta oczyszczająca na wiele sposobów

Jeżeli nie masz kłopotów zdrowotnych i chcesz spróbować zastosować na sobie kurację oczyszczającą możesz wybrać którąś zaproponowanych diet lub sama stworzyć dowolną ich modyfikację. No więc – do dzieła
fit.pl
2024-01-01 00:00
Udostępnij
Dieta oczyszczająca na wiele sposobów

Przed rozpoczęciem takiej kuracji najlepiej skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby ustalić aktualny stan twojego zdrowia. Musisz też pamiętać, że takie diety nie są zgodne z zaleceniami wiedzy dietetycznej, to raczej mody, czy pomysły nie mające potwierdzenia medycznego. Zatem, jeśli decydujesz się na oczyszczenie robisz to na własną odpowiedzialność i ponosisz pewnego rodzaju ryzyko.

Dieta oczyszczająca owocowa lub warzywnaPrzeznaczona do stosowania nie dłużej jak trzy dni. W ciągu dnia poleca się jedzenie 1-1,5 kg świeżych warzyw lub owoców, pod rozmaitymi postaciami: soki, sałatki, surówki, w całości; dzieląc je na 6 posiłków. W tym czasie zaleca się unikanie warzyw strączkowych, gdyż są ciężkostrawne i mogą powodować wzdęcia. Zupełnie z diety należy wykluczyć warzywa przetworzone z puszek, gdyż zawierają one wiele konserwantów. Nie można zapominać o wypiciu każdego dnia około 1,5-2 litrów niegazowanej wody mineralnej.Dieta jednodniowa sokowa

Podczas diety należy pić w dowolnej ilości soki warzywne i owocowe niesłodzone, koniecznie świeżo wyciśnięte. Wśród różnorodnych soków powinno się znaleźć po pół szklanki soku z buraków i kapusty. Przez autorów polecane są soki z cytryn, selerów i jabłek. Soki można uzupełniać herbatkami ziołowymi z mniszka lekarskiego i pokrzywy.

Dieta grejpfrutowa

Do stosowania przez jeden dzień. Na śniadanie, obiad i kolację należy spożyć jeden duży owoc lub wypić szklankę świeżo wyciśniętego soku. Bez znaczenia czy będzie to owoc marsh o cytrynowej barwie, czy texas pink, którego miąższ jest różowy. Obydwa gatunki zawierają bowiem flawonoidy, które skutecznie walczą z wszelkimi toksynami.

Dieta indiańska czterodniowa

Pierwszego dnia zaleca spożywanie owoców lub picie soków. Najbardziej polecane owoce to jabłka, gruszki, wiśnie brzoskwinie, melony, jagody, wiśnie. Dnia drugiego menu stanowią niesłodzone herbatki ziołowe: miętowe, rumiankowe, pokrzywowe, bratkowe. Dzień trzeci pozwala na jedzenie warzyw w postaci gotowanej na parze, w postaci zupy. Czwartego dnia należy pić buliony ze świeżych warzyw. Zalecane warzywa to kalafior, kapusta, pietruszka.

Dieta oczyszczająca zbożowa

To jedna z najpopularniejszych diet oczyszczających. Można ją stosować nawet przez tydzień, gdyż zawiera węglowodany, białko, składniki mineralne i niektóre witaminy. W ciągu dnia zaleca się zjedzenie 4-5 niewielkich porcji gotowanej pszenicy (przed ugotowaniem ziarna należy moczyć kilka godzin), kaszy gryczanej, pęczaku lub naturalnych płatków zbożowych. Niedobory witaminy C autorzy diety polecają zminimalizować niewielką ilością warzyw. Efekt oczyszczania wzmacnia oczywiście niegazowana woda mineralna.

Kuracja ziołowa

Zioła mają działanie moczopędne, przeczyszczające, żółciopędne i napotne, co przyspiesza usuwanie nagromadzonych toksycznych produktów przemiany materii. Taką kurację stosuje się przez tydzień, a w celu wzmocnienia efektu, po dwóch tygodniach należy ją powtórzyć jeszcze przez trzy dni. Zioła można przygotować samodzielnie lub skorzystać z gotowych mieszanek dostępnych w sklepach zielarskich i aptekach. Przygotowany napar pije się ciepły na czczo i przed snem.

A co po kuracji oczyszczającej?

Po zakończeniu postu musisz pamiętać, że Twój organizm jest bardzo wrażliwy. Pierwszy posiłek musi być zatem delikatny, a zarazem jego zadaniem jest pobudzenie układu trawiennego do normalnej pracy. Może być to np. świeża surówka z białej kapusty i marchwi doprawiona sokiem z cytryny i odrobiną miodu, jogurt naturalny z ziarnem, sok pomarańczowy z grzanką. Następny posiłek możesz zjeść już normalny, jednak postaraj się nie obciążać żołądka od razu czymś bardzo ciężkostrawnym: smażonym mięsem, hamburgerem, czy frytkami.

dr Aleksandra Czarnewicz-Kamińska

www.dieta.fit.pl