fit.pl mobile logo

Jak zaspokoić potrzebę na coś słodkiego - 6 sprytnych porad

Zapewne wielu z nas doświadczyło kiedyś nagłej ochoty na coś słodkiego. Od czasu do czasu można pozwolić sobie na kawałek ciastka czy czekolady. Problem pojawia się jednak, kiedy takie zachcianki stają się codziennością i nie można nad nimi zapanować. Co zrobić w takiej sytuacji?

Zadbaj o prawidłową dietę

Specjaliści żywieniowi przyczynę ciągłej ochoty na słodycze odnajdują m.in. w gwałtownym spadku poziomu glukozy we krwi. Możemy go kontrolować, jeśli zadbamy o regularne spożywanie posiłków, a także zwrócimy uwagę na to, co jemy. Pomoże to zarówno w ograniczeniu jedzenia słodyczy, jak również zapewni nam energię i dobre samopoczucie. W codziennym menu nie może zabraknąć białka, które jest niezbędne dla naszych funkcji życiowych. W przypadku węglowodanów warto zwrócić uwagę na ich podział. Najlepiej wybrać cukry złożone o niskim indeksie glikemicznym, które są lepszym źródłem energii, ponieważ dłużej ją uwalniają i nie powodują nagłych wyrzutów insuliny.

Uwzględnij zdrowe i pożywne składniki

Przyczyną podjadania może być również brak odpowiednich witamin i minerałów, które są odpowiedzialne za prawidłowy metabolizm węglowodanów. Należą do nich m.in cynk, magnez, chrom oraz l-glutaminy. W ich uzupełnieniu może pomóc wprowadzenie do swojego menu produktów zawierających podane składniki lub zastosowanie dobrej jakości suplementów. W codziennym jadłospisie możemy również uwzględnić m.in. banany, pestki słonecznika i dyni, orzechy nerkowca, jaja, pieczywo pełnoziarniste czy siemię lniane. Wszystkie te składniki są źródłem tryptofanu, który odpowiada za produkcję serotoniny. W przypadku braku tego aminokwasu organizm szuka sposobu na podniesienie poziomu serotoniny, a najprostszą drogą jest wtedy sięgnięcie po słodycze.

Zadbaj o dobry sen

Dobry sen pozwala nam na zachowanie dobrego zdrowia i samopoczucia. Niedospanie z kolei powoduje zakłócenia funkcjonowania greliny, hormonu odpowiadającego za regulację łaknienia. Badania potwierdzają, że u osób niewyspanych, stężenie greliny jest podwyższone, czego skutkiem jest częstsze podjadanie i sięganie po produkty wysokokaloryczne. Dodatkowo, narastający stres, częste spożycie kawy i napojów energetycznych oraz brak odpoczynku, również sprzyjają występowaniu nadwagi i zwiększeniu apetytu.

Idź na badania!

Niestety przyczyną wzmożonego apetytu mogą być również różne choroby, np. cukrzyca, kandydoza lub zaburzenia hormonalne. Dlatego, jeśli zauważymy, że nasza ochota na słodycze znacznie się nasiliła, należy zrobić morfologię z oznaczeniem poziomu cukru we krwi oraz badania moczu. Przy okazji warto również sprawdzić poziom magnezu i chromu. Z wynikami udajemy się do lekarza, który, jeśli będzie to konieczne, zaoferuje pomoc i profesjonalne leczenie.

Wybieraj świadomie

Nie każdy z nas czuje potrzebę całkowitego zrezygnowania ze słodkości. W tym przypadku warto zdecydować się jednak na zdrowsze alternatywy. Należą do nich m.in. koktajle proteinowe przyrządzone np. z odżywek białkowych FortisGo. Dzięki dużej ilości białka zapewniają one poczucie sytości na wiele godzin, a także umożliwiają szybkie zaspokojenie głodu, kiedy brakuje nam czasu na tradycyjny posiłek. Dodatkowo nie zawierają one białego cukru, a wysokiej jakości składniki zapewniają im pełnię smaku bez odczucia surowej wody. Są pakowane w wygodne saszetki, więc zawsze można mieć je pod ręką jako zamiennik czekolady lub batona.

Eksperymentuj w kuchni

Białka od FortisGo to także uniwersalne wsparcie dla naszej zdrowej diety – z ich pomocą sporządzimy pyszne desery, przekąski, wzbogacimy owsianki, sprawiając, że będą zawierały mniej cukru, nie tracąc przy tym na smaku. Kolejnym składnikiem, który warto włączyć do dań, są nasiona lnu. Regulują one uczucie sytości i zapobiegają apetytowi na słodycze. Dzięki powolnym, ale regularnym zmianom nawyków rezygnacja z cukru nie będzie tak dużym wyrzeczeniem, jak mogłoby się wydawać.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl