Nasz organizm ma naturalną zdolność do samooczyszczania z różnych toksyn. Możemy ją wspomóc, spożywając odpowiednie pożywienie oraz płyny
fit.pl
2013-04-17 00:00
Udostępnij
Oczyść swój organizm
dieta oczyszczajaca3Wystarczy wybierać urozmaicone produkty. Polecane są warzywa i owoce, gdyż zawierają wiele cennych witamin i składników odżywczych oraz błonnik pokarmowy. Frakcje błonnika dzielą się na nierozpuszczalne i rozpuszczalne w wodzie. Nierozpuszczalny błonnik pokarmowy działa jak miotełka, która wymiata z naszych jelit niestrawione resztki, tym samym oczyszczając nas ze szkodliwych związków. Znajdziemy go w pełnoziarnistych produktach. Natomiast rozpuszczalny błonnik, zawarty w owocach i warzywach, pomaga w wykorzystaniu składników odżywczych dostarczanych do naszego organizmu. Dlatego obie te frakcje powinny znaleźć się w naszej diecie.

Woda, najpopularniejszy płyn na Ziemi, wspomaga cały proces trawienia, dlatego także nie powinniśmy o niej zapominać. Najlepiej wybierać wodę mineralną niegazowaną o niskiej zawartości sodu. Dodatkowo możemy sięgnąć po mleczne napoje fermentowane, które także pomogą nam w oczyszczaniu. Ważne jest jednak, by pić je regularnie, gdyż tylko w ten sposób usprawnią pracę jelit oraz wspomogą proces oczyszczania.

Polecane są także soki warzywne np. z kiszonej kapusty czy z ogórków konserwowych, gdyż w tych sokach naturalnie występują bakterie fermentacji mlekowej, które chronią nas przed wirusami jak również pomagają w regeneracji organizmu.

Warto też, najlepiej pod kontrolą specjalisty zastosować jednodniową dietę oczyszczającą.

Dieta oczyszczająca w jeden dzień

Możesz wspomóc swój organizm jednodniową dietą oczyszczającą, bazującą na warzywach, pełnoziarnistym zbożu i sokach owocowych bądź też owocowo-warzywnych. Wyznacz jeden dzień w tygodniu, który spędzisz w domu. Wcześniej przygotuj pełnoziarniste produkty, warzywa i owoce. Najlepiej sięgnąć po: marchewkę, seler naciowy, kalafior, brokuł, brukselka czy kapustę.

Witaminy A i E występujące w marchewce wzmaniają nasze oczy, skórę i paznokcie. Seler naciowy dodatkowo oczyszcza organizm z toksyn, pobudza przemianę materii, działa korzystnie na stawy, pomaga obniżyć ciśnienie krwi, zapobiegając powstawaniu kamieni w woreczku żółciowym.

[-------]

Warzywa takie jak: kalafior, brokuł, brukselka czy kapusta nie tylko oczyszczają organizm z toksyn, ale także sprzyjają profilaktyce i chronią nas przed nowotworami. Kalafior np. zmniejsza ryzyko dieta-czyszczajaca2wystąpienia raka jelita grubego. Kapusta, zwłaszcza ta kwaszona, zawiera witaminy C i E i beta karoten, które chronią nas przed wolnymi rodnikami powodującymi objawy starzenia. Ze względu na związki siarkowe korzystnie wpływa na wygląd skóry i paznokci, jak również neutralizuje kwasy żołądkowe, chroniąc nas przed wrzodami. Brokuł i jego kiełki, tak jak wszystkie warzywa zielone zawiera dużo wapnia, potasu i błonnika pokarmowego wspomagającego odchudzanie. Zawiera także kwas pantotenowy, który wzmacnia centralny system nerwowy, pomaga w przyswajaniu witamin B2 i B12, w którą uboga jest dieta wegan. Działa także korzystnie w regeneracji uszkodzonych tkanek i leczeniu chorób skóry. Brokuł zawiera również kwas foliowy, który z witaminami C i B12 oraz z żelazem i miedzią jest niezbędny do tworzenia hemoglobiny, dlatego jest bardzo wskazany dla osób z niskim poziomem żelaza czy anemią.

Jednak zanim przystąpisz do jednodniowej diety oczyszczającej, spróbuj się mocno odprężyć, gdyż tak niskoenergetyczna dieta może powodować rozdrażnienie.

Stosując jednodniową dietę oczyszczającą pamiętaj o nawodnieniu. Najlepiej sięgać po wodę i napary ziołowe. Wspomóc swój organizm w oczyszczaniu możemy także stosując napar z siemienia lnianego. Napar pozostawiamy na noc i wypijamy rano, najlepiej na czczo lub po dodaniu do kefiru lub jogurtu. Zawarte w siemieniu lnianym dobre kwasy linolowe i linolenowe korzystnie wpłyną na naszą cerę i serce.

Nieregularne posiłki i zbyt długie odstępy między posiłkami mogą sprawić że nasz organizm zwolnił, co oznacza szybsze przybieranie na wadze. Ważne jest rozkręcenie swojego metabolizmu i sprawienie by szybciej spalał nagromadzony tłuszcz. Najlepiej udać się do specjalisty po poradę, ale jeśli nie mamy na to czasu powinniśmy wybierać takie produkty, które wspomogą naszą przemianę materii. Są to przede wszystkim ostre przyprawy oraz dobrej jakości pożywienie. Ważne jest także by dostosować swój jadłospis do obowiązków i pracy.

Wiosna to także dobry czas na zwiększanie aktywności fizycznej. Wybierzmy aktywność fizyczną, która sprawia nam najwięcej przyjemności. Mogą to być sporty zespołowe wraz z przyjaciółmi lub indywidualne – basen, fitness klub, bieganie. Nie ma nic lepszego dla metabolizmu jak ruch, w tym szczególnie ruch na świeżym powietrzu. Ważne jest, tak samo jak przy diecie, by aktywność fizyczną stosować regularnie.

www.dieta.fit.pl