Owoc kaki (persymona) – egzotyczny smakołyk

Kaki to egzotyczny owoc zawierający przeciwutleniacze, witaminy i minerały. Ma niebanalny smak i nadaje się do jedzenia na surowo i przetwarzania. Można wykorzystać go np. do deserów, ciast, koktajli oraz sałatek. Pozytywnie wpływa na działanie organizmu, m.in. może obniżać cholesterol.
2017-11-29 00:00
Udostępnij
Owoc kaki (persymona) – egzotyczny smakołyk

 

Owoc kaki znany jest także pod nazwami persymona, hebanowiec wschodni, śliwka chińska czy hurma wschodnia. Pochodzi z Japonii i Chin, obecnie uprawia się go także m.in. w Brazylii, Azji Południowej, Stanach Zjednoczonych, Izraelu oraz w Europie (we Włoszech, w Hiszpanii czy w Bułgarii). W Polsce można kupić go np. w niektórych sieciach handlowych, gdzie kosztuje od około 3,5 do 8 złotych za kilogram.

Kaki – wartości odżywcze, zawartość witamin i minerałów

W 100 gramach surowego japońskiego owocu kaki jest 70 kilokalorii, 0,58 grama (g) białka, 0,19 g tłuszczów i 18,59 g węglowodanów (w tym 12,53 g cukrów prostych) oraz 3,6 g błonnika. W porównaniu do innych egzotycznych owoców, np. do pomarańczy czy ananasa, kaki ma dużo węglowodanów i jest kaloryczne (odpowiednio pomarańcza 11,75 g i 47 kcal w 100 g, ananas 13,12 g i 50 kcal).

Persymona to owoc zawierający minerały. W 100 g ma:

  • 8 mg wapnia,
  • 0,15 mg żelaza,
  • 9 mg magnezu,
  • 17 mg fosforu,
  • 161 mg potasu,
  • 0,11 mg cynku.

Nie jest też pozbawione witamin:

  • witamina C – 7,5 mg
  • tiamina – 0,03 mg
  • ryboflawina – 0,02 mg
  • niacyna – 0,1 mg
  • witamina B6 – 0,1 mg
  • kwas foliowy – 8 µg
  • witamina A – 1627 IU
  • witamina E – 0,73 mg
  • witamina K – 2,6 µg (mikrograma).

Witaminy, minerały oraz luteina i zeaksantyna to przeciwutleniacze, czyli antyoksydanty. Mają one pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu i spowalniają procesy jego starzenia, a także mogą potencjalnie chronić przed nowotworami.

Właściwości owoców kaki – znaczenie polifenoli, witamin i minerałów

Największe zalety kaki to zawartość antyoksydantów oraz dużej ilości błonnika pokarmowego. Regularnie jedząc persymonę, obniża się stężenie cholesterolu we krwi. Pomaga to zapobiegać miażdżycy oraz innym chorobom układu sercowo-naczyniowego. Błonnik reguluje przemianę materii, wspierając działanie układu pokarmowego. Spożywanie błonnika zapobiega zaparciom, jeśli równolegle pije się minimum 2 litry wody dziennie.

Zawartość przeciwutleniaczy sprawia, że komórki w organizmie szybciej i łatwiej się regenerują oraz wolniej starzeją. Są też mniej podatne na powstawanie nowotworów. Regularne dostarczanie sobie antyoksydantów pozytywnie wpływa na wygląd i kondycję skóry, włosów oraz paznokci.

Karotenoidy, które odpowiadają za pomarańczowy kolor kaki, działają dobroczynnie na rzecz narządu wzroku. Zapobiegają zwyrodnieniu plamki żółtej, które jest główną przyczyną pogarszania wzroku wraz z wiekiem. Chronią też od uszkodzenia soczewki oraz od zaćmy. Karotenoidy polepszają też jakość widzenia (zwłaszcza po zmroku).

Witaminy i minerały w persymonie działają pozytywnie na układ odpornościowy, pokarmowy, nerwowy, a także kostno-stawowy. Wspierają utrzymanie prawidłowej równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie oraz pobudzają regenerację komórek i tkanek.

Zastosowanie kaki w kuchni i sposoby jedzenia owocu

Smak kaki trudno porównać do smaku znanych i popularnych w Polsce owoców. Według niektórych może on przypominać śliwkę. Persymona nie ma jednak pestki, składa się ze skórki i miąższu. W zależności od odmiany dojrzały owoc może być wewnątrz galaretowaty – wówczas nadaje się do jedzenia łyżeczką, lub zwarty i miękki – wtedy najlepiej jeść go pokrojonego na kawałki jak jabłko.

Przed pokrojeniem i obraniem kaki ze skórki należy owoc dobrze umyć i pozbawić listków. Miąższ tego egzotycznego owocu nadaje się do jedzenia na surowo, ale można przyrządzić z niego przetwory lub wykorzystać jako dodatek do ciast i deserów. Nadaje się np. do muffinów, do ciast z galaretką lub jako dekoracja.

Persymonę można jeść też z mięsem, np. kurczakiem – jako sałatkę, a także z różnymi serami, np. fetą czy serem pleśniowym. Do przyrządzania tego typu dań najlepiej nadają się owoce odmian o zwartym miąższu. Z kolei do deserów i musów oraz koktajli można użyć odmian o bardzo miękkim wnętrzu.