Czy żelatyna pomaga w dolegliwościach stawów?

Istnieje przekonanie, że na problemy ze stawami najlepsza jest żelatyna. Zawiera w sobie kolagen, pomaga wzmocnić stawy. Powinny ją spożywać osoby uprawiające sporty, ludzie starsi, oraz Ci który na co dzień borykają się z bólem w tych częściach ciała. A co z osobami, które ze względów zdrowotnych czy etycznych nie będą jej spożywać? Czy z góry są skazani na choroby stawów i do końca życia będą musieli cierpieć z tego powodu? Co w takim przypadku należy zrobić i czy rzeczywiście żelatyna jest zbawiennym środkiem na tego typu dolegliwości?
fit.pl
2014-07-08 00:00
Udostępnij
Czy żelatyna pomaga w dolegliwościach stawów?

SportowcyCzęsto słyszy się, że sportowcy powinni dostarczać oganizmowi żelatynę, która dzięki temu, że ma w swoim składzie kolagen, pozwoli utrzymać stawy w dobrej formie. Buduje on chrząstkę stawową, więc aby ją wzmocnić i zapobiegać kontuzjom należy go spożywać pod postacią produktów z żelatyną np. galaretek. Niektóre osoby poszły o krok dalej i stosują sproszkowaną żelatynę spożywając ją łyżeczką prosto z opakowania. Czy takie postępowanie jest słuszne? Okazuje się, że kolagen pochodzący z żelatyny nie wchłania się w dostateczny sposób (ok. 5-7%). Poza tym, nasz organizm rozłoży kolagen na poszczególne aminokwasy, a co za tym idzie efekt wzmocnienia stawów przez rzekomy kolagen nie zostanie osiągnięty.

Nasycone kwasy tłuszczowe

Powstające w naszym organizmie stany zapalne, zarówno po intensywnych ćwiczeniach jak i spowodowane schorzeniami mogą ulec pogłębieniu poprzez spożywanie nasyconych kwasów tłuszczowych. Najwięcej znajduje się ich w produktach zwierzęcych, czyli m.in w żelatynie. Stany te mogą obejmować stawy, na które żelatyna powinna mieć tak dobry wpływ, a jest wręcz odwrotnie.

Czym załagodzić stany zapalne?

Przede wszystkim antyoksydantami (bioflawonoidami, karotenoidami), które znajdziemy w takich produktach jak: marchewki, pomidory, morele, szpinak, dynia, brzoskwinie. Są one bogactwem beta-karotenu. Witaminę A znajdziemy w wątrobie, maśle, nabiale. Witamina E, która współdziała z witaminą A będzie znajdować się w olejach roślinnych, migdałach, orzechach, jajach i zielonych warzywach. Najpowszechniejszym przeciwutleniaczem jest witamina C znajdującą się w prawie wszystkich owocach i warzywach, a szczególnie w cytrusach, porzeczkach, pomidorach. Działanie przeciwzapalne wykazuje też zielona herbata, yerba-mate, oliwa z oliwek, czosnek, kasza np. gryczana, pokrzywa. Przyprawy takie jak: kurkuma, imbir, goździki, anyż oraz produkty bogate w kwasy omega-3 takie jak ryby morskie, nasiona chia, olej lniany, orzechy włoskie, algi morskie. Pamiętajmy również, że działanie antyoksydacyjne ma ponadto selen i cynk.

Osoby zmagające się z problemami stawów, czyli wspomniani juz sportowcy, otyli, chorzy na reumatoidalne zapalenie stawów powinni brać pod uwagę fakt, że od lat powielany mit żelatyny jako środka na ich problemy został obalony. Główną przyczyną dolegliwości są stany zapalne, które powinny być łagodzone przez wyżej wymienione substancje znajdujące się w wielu produktach wolnych od żelatyny. Pamiętajmy o tym za każdym razem jeżeli ktoś znowu poleci nam ją na chore stawy. Najważniejsza w tym przypadku jest odpowiednia dieta bogata w witaminy i minerały, która uchroni nas od tego typu schorzeń.

Agata Soroczyńska

www.dieta.fit.pl