Owoce są smaczne i zdrowe. Można je również wykorzystywać w diecie oczyszczającej organizm
fit.pl
2010-05-21 00:00
Udostępnij
Owocowa dieta oczyszczająca
owoce3Nieraz po świętach czy innych okazjach do przejadania się chcemy oczyścić swój organizm, wówczas dopada nas przemożna chęć na dietę owocową. Zresztą organizm sam podpowiada, co dla niego jest niezbędne do pozbycia się zbędnych produktów przemiany materii. Owoce są idealne do tego celu. Zawierają witaminy i makroelementy, a także zawierają rozpuszczalne frakcje błonnika – pektyny, pomagające oczyścić jelita z resztek pokarmowych, przy jednoczesnym obniżeniu poziomu cholesterolu.

Jeśli chcesz szybko oczyścić organizm warto jest sięgnąć po cytrusy, ponieważ posiadają one właściwości wiązania toksycznych metali i usuwania ich z organizmu.

Jak stosować oczyszczającą dietę owocową? Wybierz jeden dzień, w którym będziesz jeść tylko owoce i pić soki oraz wodę. Uważaj dla niektórych taka dieta może być wyniszczająca. Dlatego też lepiej wziąć w ten dzień wolne i nie planować wielkiego wysiłku fizycznego.

Stosując dietę cytrusową możesz poczuć się głodna, ale nie stracisz z tego powodu dobrego humoru, gdyż olejki cytrusowe mają właściwości aromaterapeutyczne. Olejek cytrynowy pobudza do działania, a także łagodzi napięcia nerwowe i likwiduje ociężałość umysłową. Pomarańczowy łagodzi napięcia, lęki i bezsenność.

Jeśli chorujesz na jakieś przewlekłe choroby, przed przystąpieniem do stosowania diety skonsultuj się z lekarzem. Również gdy chorujesz na zwykłe przeziębienie powinnaś wstrzymać się ze stosowaniem tej diety. Faktycznie owoce zawierają dużą dawkę witaminy C, mającej wpływ na wzrost odporności, jednak w trakcie choroby i po niej nasz organizm potrzebuje diety dostarczającej zarówno witamin, jak i węglowodanów i białka.

By poprawić skuteczność diety oczyszczającej warto zjeść dzień wcześniej na kolację porcję mięsa skropionego sokiem z cytryny. Dzięki temu zostanie pobudzona somatotropina, czyli hormon odpowiedzialny za spalanie tłuszczu.
Pamiętaj, by w czasie diety pić duże ilości wody, aby nie dopuścić do odwodnienia.

owoce2Przykładowy rozkład oczyszczającej diety owocowej:
Śniadanie
Zjedz 40 dag owoców - skorzystaj z propozycji w naszej tabelce. Część porcji (20 dag) mogą stanowić np. winogro-na. Do tego wypij 1-2 filiżanki herbatki z rozmarynu.

Godzina 10.00
Zjedz 1 kiwi i pomarańczę. Te owoce podziałają na twój organizm jak energetyczny zastrzyk z dużą dawką wit. C.

Godzina 12.00
Zjedz 2 gruszki (ok. 20 dag) i 20 dag moreli. Takie porcje sprawią, że poczujesz się syta!

Godzina 14.00
O tej porze możesz zjeść np. banan, 10-15 dag śliwek i pół grejpfruta (15-20 dag) - najlepiej różowego.

Godzina 16.00
To czas na podwieczorek. Zjedz duży kawałek (40 dag) melona - zaspokoisz głód oraz pragnienie.

Godzina 18.00
Zjedz dużą garść śliwek (ok. 20 dag) lub 2 morele (15 dag), a także jedno kiwi.

Zanim pójdziesz spać
Zjedz 1 jabłko (gryź je powoli, to działa odprężająco i pomaga w zaśnięciu). Wypij do tego herbatkę z melisy.

www.fit.pl