Pięć powodów dla których warto zostać wegetarianinem

- Mięso? Nie, dziękuję. Jestem wegetarianinem – słyszy się co raz częściej. Co skłania tych ludzi do rezygnacji ze schabowego i karkówki?
fit.pl
2016-01-11 00:00
Udostępnij
Pięć powodów dla których warto zostać wegetarianinemLudzie rezygnują z mięsa z różnych powodów. Najczęściej chodzi o własne zdrowie, ale wśród powodów wymieniane są także względy ideologiczne. Wegetarianizm to wciąż moda, ale z roku na rok bardziej świadoma.

Jeszcze kilka lat temu chwalenie się swoim wegetarianizmem w towarzystwie budziło zainteresowanie. Dziś taka deklaracja przeszłaby pewnie mimo uszu, a gospodarz podałby tacę z sałatkami. Wegetarianizm przestał być egzotyczny i nie budzi już sensacji. Jednak wielu ludzi zastanawia się wciąż co tak naprawdę daje niejedzenie mięsa i jakie ma skutki. Warto więc przeanalizować powody dla których wegetarianie zrezygnowali z kotletów i wędlin.

Dlaczego warto zostać wegetarianinem?

1) Zdrowie

Choroby serca zbierają śmiertelne żniwo na całym świecie. Większości z nich można uniknąć stosując dietę ułożoną na bazie roślin. Warzywne królestwo jest twoim sprzymierzeńcem w dążeniu do lepszego zdrowia. Warzywa dostarczają niezbędnych składników i są wolne od niezdrowych tłuszczów. Wegetarianie podpierają się dodatkowo twierdzeniem, że nadmierna ilość spożywanego mięsa osłabia nasz system obronny, prowadzi do chorób tarczycy, nadciśnienia, nadpobudliwości nerwowej.

2) Długowieczność

Spójrzmy prawdzie w oczy - w przypadku niektórych chorób lekarze zalecają ograniczenie lub nawet całkowitą rezygnację ze spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego. Nie bez powodu. Zdrowe odżywianie wymaga roślin. Mięsa już niekoniecznie.

3) Jasność umysłu

Warzywa są źródłem przeciwutleniaczy, witamin i minerałów, zarówno węglowodanów złożonych jak i aminokwasów (białek). Wszystkie są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu.

4) Poszanowanie życia

Każde stworzenie ma prawo do życia. Dlaczego dla własnej przyjemności mamy pozbawiać go niektórych zwierząt? Wielu ludzi potrafi w kuchni obejść się bez mięsa, bo dieta bogataw różnorodne składniki rekompensuje im bezmięsność. Wegetarianie idealiści sprzeciwiają się powszechnemu poglądowi, że zwierzęta dzielą się na te do kochania i te do jedzenia. Są świadomi ich cierpienia i okrucieństwa zadawanego przez człowieka i chcą uczulić na ten problem resztę społeczeństwa.

5) Ratowanie planety

Ziemia jest naszym domem i musimy o nią dbać. I nie jest to jedynie populistyczne hasło powtarzane przez ekologów. Wegetarianie wspierają ekologię swoimi codziennymi wyborami. Wybierają produkty z lokalnego rynku, sięgają po żywność z ekologicznych upraw. Powtarzają, że wszyscy mamy wybór i odpowiadamy za jego skutki. Masowa hodowla zwierząt jest destrukcyjna dla systemu naturalnego. Nie chcąc przykładać do tego ręki, można przejść na wegetarianizm.

Czy warto być wegetarianinem? Na to pytanie odpowiedzieć trzeba samemu.