fit.pl mobile logo

Po czym poznać dobrego dietetyka?

Znaleźć dietetyka nie jest trudno, gorzej ze znalezieniem specjalisty, który spełni nasze oczekiwania – zaproponuje skuteczną, dopasowaną do naszego stanu zdrowia i stylu życia dietę oraz zmotywuje do zmiany sposobu żywienia. Oto wskazówki, jak takiego specjalistę znaleźć
dietetyk2Pytaj o szczegóły oferty. Zanim skorzystamy z usług dietetyka, dowiedzmy się na jakiej podstawie ustalana jest dieta oraz czy będzie ona dostosowana do naszych indywidualnych potrzeb. Dieta powinna być zgodna z wytycznymi instytucji i organizacji zajmujących się problematyką żywienia takich jak Instytut Żywności i Żywienia czy Światowa Organizacja Zdrowia. Jeśli zostanie nam zaproponowana jedna z popularnych poradnikowych diet cud – dajmy sobie spokój. Zniechęcające powinno być dla nas również to, jeśli dieta ustalona jest już na pierwszym spotkaniu. Przygotowanie indywidualnego planu żywieniowego wymaga czasu. Od ręki możemy dostać jedynie przykładową, sztampową rozpiskę pokazującą jak powinny wyglądać prawidłowo skomponowane posiłki.

Nie ufaj tym, którzy obiecują szybkie i rewelacyjne efekty. To fakt, że czasem niewielkie zmiany w sposobie żywienia pozwalają odczuć różnice (np. poprawa trawienia w wyniku zwiększenia spożycia produktów bogatych w błonnik), jednak najczęściej osiągnięcie konkretnych efektów wymaga czasu i wytrwałości. Dotyczy to w szczególności osób, które chcą schudnąć i wszystkich tych, w przypadku których rezultaty stosowania diety uzależnione są od zmiany sposobu myślenia o jedzeniu i wykształcenia zdrowych nawyków żywieniowych.

Unikaj sprzedawców, którzy proponują diety bazujące na suplementach lub takich, którzy próbują przekonać, że suplementy są niezbędne dla zdrowia. Ci, którzy usiłują wcisnąć nam kapsułki z witaminami, polifenolami, kwasami tłuszczowymi z grupy omega-3 czy innymi popularnym substancjami bioaktywnymi, często wykorzystują nasze braki w wiedzy na temat żywności i argumentują konieczność przyjmowania suplementów tym, że wraz z codziennymi posiłkami nie jesteśmy w stanie dostarczyć sobie takiej ilości składników odżywczych, jaka gwarantuje optymalne funkcjonowanie organizmu. Pamiętaj! – Odpowiednio zaplanowana suplementacja może wspomóc dietę, ale nigdy nie zastąpi urozmaiconych, prawidłowo skomponowanych posiłków.

Miej na względzie opinie innych. Dobry fachowiec to nie taki, który sam o sobie dobrze mówi, ale taki, o którym dobrze mówią inni. Zanim umówimy się na spotkanie z dietetykiem spróbujmy dotrzeć do osób, które już mają taką wizytę za sobą. Cennym źródłem informacji może być się internet. Miejmy jednak na względzie, że wypowiedzi i oceny na forach internetowych są subiektywne. Pojedyncze negatywne opinie nie powinny nas zniechęcać, ale ewidentnie powinno dać nam do myślenia, jeśli stanowią one większość.

Liczy się pierwsze wrażenie. O profesjonalnym podejściu świadczą informacje, jakie uwzględnia dietetyk układając dietę czy ustalając zalecenia. Dobrego specjalistę będzie interesowało nie tylko to ile ważymy i ile chcemy schudnąć, ale też to jaki jest nasz stan zdrowia, styl życia (w tym aktywność fizyczna), aktualny sposób odżywiania oraz wcześniej stosowane diety.

Kwalifikacje są niezbędne. Jest wiele osób, które interesują się zdrowym żywieniem, ale to nie wystarczy, by móc komuś doradzać zawodowo, jak należy się odżywiać. Wykonywanie zawodu dietetyka wymaga spełnienia warunków, które regulowane są przez konkretne przepisy ustawowe. Zanim wybierzemy się na spotkanie z dietetykiem upewnijmy się, czy posiada odpowiednie kwalifikacje.

dr Joanna Anna Walczak

www.dieta.fit.pl
 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl