fit.pl mobile logo

Poznaj idealne śniadanie dla każdego dziecka!

Rok szkolny ruszył pełną parą, co dla wielu rodziców oznacza dużą zagwozdkę odnośnie planowania posiłków dla całej rodziny. Choć wydawać by się mogło, że pierwszy posiłek dnia, jakim jest śniadanie, nie powinien przysparzać zbyt wielu problemów, brak czasu oraz zmienne preferencje żywieniowe naszych dzieci mogą stać się dla nas ogromnym wyzwaniem.

Każdy rodzic wie, że zdarzają się takie dni, gdy nakłonienie dziecka do zjedzenia czegokolwiek graniczy z cudem. Jednocześnie, choć nam samym czasem zdarza się pominąć pierwszy posiłek w ciągu dnia, nie wyobrażamy sobie wypuścić naszych dzieci z domu bez śniadania. Czy połączenie zdrowego i sycącego, a jednocześnie przepysznego śniadania dla dziecka jest możliwe?

Sycące śniadanie dla zabieganych i dla niejadków

Jak wynika z badania IPSOS, “Trendy w zwyczajach żywieniowych Polaków”, śniadania Polaków często spożywane są w biegu, dlatego muszą być szybkie i proste w przygotowaniu. Zupełnie zrozumiałym jest, że w porannym zgiełku, kiedy dorośli przygotowują się do pracy, a dzieci do szkoły, trudno jest zadbać o zdrowe i pożywne śniadanie. Jest to jednak podstawa dnia!

– Aby mieć pewność, że nasze dzieci dostają śniadanie, które zapewni im mnóstwo energii do nauki i zabawy, warto postawić na szybkie i sprawdzone rozwiązania. Może to być np. muesli z mlekiem lub jogurtem. Produkty tego typu zawierają chrupiącą granolę, orzechy i owoce, jest to więc zdrowa opcja na początek dnia. Warto jednak unikać mieszanek, które w swoim składzie zawierają substancje takie, jak syrop glukozowo-fruktozowy, olej palmowy, konserwanty i sztuczne aromaty – tłumaczy Dominika Kowalewska, dietetyk i kierownik ds. badań i rozwoju produktów OneDayMore.

– To są oczywiście cechy ważne dla rodziców. Dla najmłodszych liczy się smak, dlatego poza dobrym składem i czystą etykietą zdecydowanie warto zwrócić uwagę na dodatki oraz samą formę produktu. Muesli dla dzieci mogą zawierać niewielki dodatek czekolady czy ciasteczek, czym z pewnością zachęcą do zjedzenia śniadania nawet małych niejadków. Ciekawe elementy mieszanki w kształcie gwiazdek, okręgów czy serduszek również skłonią mniejsze i większe dzieci do spróbowania – dodaje ekspertka.

Dobrą opcją dla dzieci z wybiórczością żywieniową może okazać się również śniadanie w formie szwedzkiego stołu. Wystarczy wrzucić na patelnię i podsmażyć kiełbaski lub omlet – w wersji tradycyjnej lub roślinnej, którą możemy kupić nawet w gotowej do podgrzania wersji – a także wystawić na stół inne produkty spożywcze oraz pieczywo, aby każdy członek rodziny mógł wybrać dokładnie to, na co w danej chwili ma ochotę. Nie zabiera to zbyt dużo czasu, a w przypadku codziennych, porannych kłótni o zjedzenie śniadania może okazać się to wręcz jego oszczędnością.

Na wynos do lunchboxa

Drugie śniadanie, które dziecko zabiera ze sobą do przedszkola lub szkoły, jest równie ważne jak to spożywane w domu – w końcu żaden rodzic nie chce, aby jego dziecko zamiast na nauce czy zabawie, skupiało się na pustym brzuchu. Ze względu na to, że posiłek taki zostanie zjedzony dopiero po kilku godzinach, należy zwrócić szczególną uwagę na sposób pakowania. Połączenie ze sobą elementów suchych i mokrych może sprawić, że konsystencja całego posiłku nie będzie zachęcała do jedzenia.

Dlatego jeśli w ramach drugiego śniadania pakujemy dziecku musli z jogurtem, najlepiej aby były one od siebie oddzielone i wymieszane przez dziecko tuż przed spożyciem. Możemy w tym celu postawić np. na osobne pojemniki lub takie z oddzielnymi przegródkami, które zapobiegają mieszaniu się zawartości.

Smaczną przekąską mogą być także np. roślinne pulpeciki lub kiełbaski podsmażone lub podpieczone wcześniej w domu, a następnie zapakowane razem z pokrojonymi w słupki świeżymi warzywami jak papryka, marchewka, cukinia czy ogórek oraz domowej roboty dipem na bazie jogurtu, hummusem albo ketchupem. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się na zimno, a dzięki smakowitym sosom dzieci nie tylko chętnie zjedzą sycącą bazę, ale także warzywa.

Przyrządzone w ten sposób pierwsze i drugie śniadanie to smaczna i zdrowa opcja. Dobrze jest dopasować ją do charakteru dziecka – jeśli lubi zmiany i próbowanie nowych rzeczy, warto zadbać o urozmaicone menu. Najmłodszych, którzy jednak preferują codziennie ten sam zestaw nie należy zmuszać do zmian, wystarczy zadbać, aby produkty które spożywają były wysokiej jakości.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl