Jest bez smaku i koloru, więc dzieci zamiast wody wolą szklankę słodkiego soku. To jednak kwestia nawyku. Im szybciej nauczymy dziecko pić wodę, tym szybciej wyrobimy w nim zdrowe przyzwyczajenie, które będzie procentowało przez całe życie 
fit.pl
2014-06-02 00:00
Udostępnij
Przekonaj dziecko do picia wody!Lekarze i dietetycy zgodnie wskazują wodę jako jeden z najważniejszych elementów diety dziecka. Soki owocowe, choć zawierają witaminy, zazwyczaj mają też w swoim składzie sporo cukru, a ten przyczynia się do problemów z otyłością i próchnicy. Szklanka soku doskonale sprawdzi się jako deser, pragnienie jednak zdecydowanie zdrowiej gasić wodą. Co ciekawe, według badania przeprowadzonego dla Stowarzyszenia „Woda w Domu i w Biurze”, co czwarty rodzic w ogóle nie wie, czy i ile wody pije jego dziecko w ciągu dnia. Zdaniem aż 43% dorosłych najlepszym napojem dla prawidłowego rozwoju dziecka są soki owocowe, co potwierdza naszą niską świadomość zdrowych nawyków żywieniowych.

Ile wody dla malucha?

Organizm dziecka w dużej mierze składa się z wody. U noworodków stanowi ona aż 80%, a u rocznego dziecka około 65% masy ciała. Właśnie dlatego dzieci są bardzo wrażliwe na zakłócenia bilansu wodnego. Przyjmuje się, że optymalna dawka wody, niezbędna do prawidłowego funkcjonowania, odpowiada 1/10 ich masy ciała. Zatem maluch ważący 10 kg powinien przyjmować w ciągu doby 1 litr płynów (w bilansie uwzględniamy także wodę zawartą w pokarmie). Zalecane jest picie małych porcji, najlepiej około 100-150 ml w ciągu godziny –tłumaczy dr Anna Senderska, dietetyk, lekarz medycyny rodzinnej.

Woda na wyciągnięcie ręki

Uczucie pragnienia jest pierwszą oznaką odwodnienia organizmu. Dlatego proponuj maluchowi wodę częściej, nie tylko wtedy, gdy już chce mu się pić. Najlepiej popijać po kilka łyków co godzinę, dzięki temu organizm będzie odpowiednio nawodniony, a jednocześnie unikniemy uczucia pełnego brzuszka. Ważne też, by dziecko miało stały i ułatwiony dostęp do wody, tak aby samo mogło często po nią sięgać. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie w domu dystrybutora wody źródlanej, np. Eden. Prosty i łatwy w obsłudze dozownik sprawia, że woda źródlana jest zawsze pod ręką, a dziecko samo może nalać ją sobie do kubka. Zdrowy nawyk popijania wody łatwiej wyrobić w dziecku, gdy sami dajemy dobry przykład. Psychologowie rozwojowi podkreślają, że dzieci kopiują zachowania, które dostrzegają w swoim otoczeniu.

5 sposobów na przekonanie dziecka do picia wody

1. Nadaj wodzie smak. Dodaj do wody sok z cytrusów lub wrzuć do szklanki kilka małych owoców.
2. Wyznacz specjalny kolorowy bidon, w którym może zabrać wodę do przedszkola lub szkoły.
3. Pij wodę razem z dzieckiem. Wystarczy kilka łyków wody wypitych przez mamę, aby zachęcić pociechę do powtórzenia tej czynności.
4. Zastosuj wygodne rozwiązania np. dystrybutor wody Eden w kuchni. Dzięki niemu dziecko będzie mogło samodzielnie i bezpiecznie nalać wody źródlanej do kubka. Taka samodzielność da mu również poczucie „dorosłości”.
5. Rozmawiaj o wodzie. Pokaż dziecku jak ważna jest woda dla zdrowia i otoczenia. Możesz skorzystać z książeczek edukacyjnych albo posiać rzeżuchę lub inne nasiona, a następnie razem z dzieckiem podlewać je wodą i obserwować jak szybko dzięki niej rosną.

www.dieta.fit.pl