Rzeżucha kojarzy nam się ze Świętami Wielkiej Nocy. To właśnie wtedy ją siejemy, by udekorować nią świąteczne stoły. Ta zielona roślina jest źródłem wielu cennych witamin i składników mineralnych
fit.pl
2011-04-20 00:00
Udostępnij
Rzeżucha – źródło zdrowia

Kiełki rzeżuchy są nie tylko smaczne, ale również i bardzo zdrowe. Każdy przestrzegający zasad właściwego odżywiania powinien włączyć rzeżuchę do swojego codziennego menu. Jej kiełki zawierają sporo witaminy C, witamin z grupy B, beta karotenu, są również źródłem składników mineralnych – siarki, potasu, magnezu, wapnia, żelaza, chromu oraz jodu.

Walory lecznicze rzeżuchy doceniono wiele lat temu. Medycyna ludowa wykorzystywała ją jako lek na pasożyty jelit, a także owrzodzenia skóry. Korzystano z niej również w celu pobudzenia trawienia i apetytu. Osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy, powinny spożywać kiełki rzeżuchy, gdyż jest ona bogata w jod. Również chorzy na cukrzycę, osoby borykające się z trądzikiem czy nietolerujące glukozy, powinny po nią sięgać. Ze względu na działanie moczopędnie jedzenie kiełków rzeżuchy jest także wskazane przy chorobach nerek. Rzeżucha zawiera duże ilości siarki, która odgrywa ważną rolę w budowaniu struktury włosa.

Pamiętajmy jednak, że spożywanie rzeżuchy w nadmiernej ilości może powodować stan zapalny pęcherza. Jeśli chcemy zachować zdrowy umiar, powinniśmy się zadowolić kilkoma łyżeczkami rzeżuchy na dobę.

Kiełki rzeżuchy mają charakterystyczny pikantny i ostry smak. Dzięki niemu może być dodawana do wielu potraw. Surowe kiełki można spożywać na kanapkach, z twarożkiem, pomidorami i innymi ziołami. Można je z powodzeniem dodawać do potraw z jaj, ryb oraz mięsa (zwłaszcza cielęciny i drobiu). Każdy z wielbicieli rzeżuchy może spróbować przygotować własne masełko rzeżuchowe. Wystarczy zmiksować 50 g masła z 2-3 łyżkami kiełków rzeżuchy oraz szczyptą soli i mamy gotowe aromatyczne smarowidło do kanapek.

Rzeżuchę zwyczajowo sieje się w marcu i kwietniu. Jednak z powodzeniem możemy ją hodować na naszym parapecie przez cały rok. Aby cieszyć się niezwykłym smakiem rzeżuchy wystarczy szklane naczynie, które wykładamy dobrze nawilżoną ligniną lub gazą. Naczynie wypełniamy nasionami rzeżuchy, następnie przykrywamy cienką folią i pozostawiamy w ciepłym, jasnym miejscu. Po dwóch dniach, gdy nasiona skiełkują, zdejmujemy folię i pozostawiamy je na kolejne 5-6 dni. Po tym czasie nasze kiełki są gotowe do spożycia. Przez cały czas hodowli należy dbać, by podłoże, na którym rośnie nasza rzeżucha było wilgotne.

www.dieta.fit.pl