fit.pl mobile logo

Smak wiosny dla zdrowia i urody

Stragany wypełnione po brzegi kolorowymi warzywami są oznaką długo oczekiwanej wiosny i motywują do zmiany codziennego menu. Jak wybierać, gdzie przechowywać i z czym jeść, by zapewniły nam zdrowie? 
Rzodkiewka, szczypiorek i zielona sałata zachęcają nas w sklepach swoim wyglądem i cieszą smakiem, kiedy znajdą się na kanapce. Aby spełniały funkcję nie tylko estetyczną, ale przede wszystkim odżywczą należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

Gdzie kupować?

Zwykle, spragnieni nowalijek, sięgamy po nie od razu, kiedy tylko pojawią się na sklepowych półkach. Początkowo jednak podchodźmy do nich z pewną ostrożnością. Sztucznie hodowane, nadmiernie nawożone, często uczulają. Warto poczekać więc na polskie warzywa, dojrzewające w naszym klimacie. Wyznacznikiem tego, że właśnie rozpoczął się na nie sezon, jest pojawienie się ich w dużych ilościach na małych, lokalnych bazarach. Trafiają tam z mniejszych gospodarstw, gdzie produkcja nie jest nastawiona na masową sprzedaż. W przeciwieństwie do warzyw pochodzących z importu są często również dużo tańsze i zdrowsze, gdyż nie muszą być opryskiwane preparatami, zachowującymi ich świeżość podczas transportu.

Wybierając warzywa zwracajmy również uwagę na ich kształt, zapach i kolor. Liście sałaty powinny być delikatne, kruche i mieć jasnozielony kolor. Intensywna zieleń powinna być dla nas znakiem ostrzegawczym, tak samo jak pomidory, które nie pachną.

Gwarancją jakości będzie na pewno własna uprawa roślin. Jeśli nie jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami przydomowych ogródków, warto pomyśleć o zrobieniu małego zielnika na kuchennym parapecie. Doskonale do domowej uprawy nadaje się np. rzeżucha, niepozorna roślinka, która zawiera komplet witamin, soli mineralnych, żelazo, magnez i chrom, ma właściwości dezynfekujące i poprawia trawienie. W doniczkach równie dobrze rośnie pietruszka – cenne źródło, dobrej dla oczu witaminy A, szczypiorek – skarbnica potasu, wapnia i magnezu oraz witaminy C.

Jak przechowywać i z czym jeść?

- Nowalijki zwykle spożywamy nieprzetworzone. Są składnikiem naszych kanapek, past i sałatek. Dlatego należy je bardzo dobrze umyć. Gdy zdecydujemy się na zupę np. z botwinki, starajmy się gotować ją jak najkrócej – wówczas nie starci cennych składników. Marchew, pietruszkę i ziemniaki możemy natomiast ugotować na parze. Należy również pamiętać, że część związków organicznych, a dokładnie witaminy A, D, E, K rozpuszczają się wyłącznie w tłuszczach– mówi Wojciech Wilczek, dietetyk – Dlatego, aby je przyswoić, kanapkę warto posmarować dobrym tłuszczem roślinnym, np. margaryną Śniadaniową, a do sałatki dodać odrobinę oleju rzepakowego, zwanego „oliwą północy”.

Warzywa zachowają wszystkie walory odżywcze i smakowe, kiedy będziemy je odpowiednio przechowywać. W lodówce powinny być umieszczone w dolnych szufladach. Zachowanie odpowiednich odstępów między produktami pozwali na właściwą cyrkulację powietrza. Dzięki temu będą one lepiej schłodzone, przez co dłużej pozostaną świeże i nie stracą wilgoci.

www.dieta.fit.pl

 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl