fit.pl mobile logo

Sok z selera - cudowny specyfik na wszystko?

Sok z selera podbija instagramowe konta o zdrowym stylu życia. Zdjęcia zielonego cudownego napoju są wszędzie. Ale czy sok z selera jest naprawdę aż tak dobry, czy może jednak swoją sławę zawdzięcza tylko temu, że ładnie wygląda na zdjęciach? Dziś raz na zawsze rozwiążemy ten dylemat...

Seler doskonale sprawdza się jako dodatek do sałatek lub lekka i zdrowa przekąska. Fajnie chrupie i nie dostarcza zbyt wielu kalorii. Dla odchudzających się osób to prawdziwe błogosławieństwo.

Jakie korzyści zdrowotne przynosi picie soku z selera?

Według lekarzy i ekspertów z dziedziny medycyny sok z selera leczy trądzik, egzemę i łuszczycę, redukuje wzdęcia, refluks żołądka, walczy z bakteriami i wspomaga odporność organizmu, a także pomaga wypłukać z organizmu różne toksyny. Z tym nie można się sprzeczać.

Ale w internecie pojawia się jeszcze wiele innych cudownych teorii. Niektórzy twierdzą, że sok z selera pity na czczo od razu po wstaniu z łóżka pomógł im zrzucić kilka kilogramów. Ile w tym prawdy?

Czy seler jest lepszy od innych warzyw, na przykład marchewki i ogórka?

Prawdopodobnie nie. Seler jest bogatym źródłem witaminy K i flawonoidów (przeciwutleniaczy), ale już ilość pozostałych witamin nie jest już tak imponująca. W selerze znajdziemy jeszcze witaminy C i A, kwas foliowy oraz niewielkie ilości błonnika.

Sok z selera - cudowny sposób na odchudzanie - prawda czy fałsz?

Nie tylko wartości prozdrowotne stoją za duża popularnością selera w świecie fitness. Za całe zamieszanie wogół zielonego warzywa kryje się niewielka kaloryczność (100 gram selera naciowego ma tylko 13 kalorii). Aby spalić tyle kalorii potrzeba trzy minuty szybkiego marszu lub... 22 minuty leżenia. Brzmi fajnie, prawda?

Wyciskać ten sok z selera czy nie?

Z perspektywy korzyści zdrowotnych picie soku z selera daje to samo co jego zjedzenie. Przewagą soku jest jednak ilość użytego warzywa. Łatwiej wypić szklankę soku niż zjeść całą porcję selera naciowego. Jeśli jednak lubisz chrupać, to lepiej postawić na nieprzetworzone warzywo. Wyciskanie pozbawia selera części i tak już niewielkiej ilości błonnika.

Seler to nie lekarstwo i złoty środek na odchudzanie

Problemem mody na seler może być nadmierna wiara w jego cudowną moc. Jasne, jedzenie selera jest zdrowe, ale przypisywanie mu mocy uzdrawiania, kosztem wyłączania z terapii innych leków, może przynieść więcej szkód niż korzyści.

To nie jest też cudowny produkt, który sprawi, że schudniesz. Jeśli więc pijesz sok z selera naciowego nie rezygnuj z ćwiczeń i zdrowej, zbilansowanej diety.

Z drugiej strony jeśli sok z selera nie jest eliksirem młodości, to wciąż jest zdrowszą alternatywą niż na przykład cola. Jeśli lubisz, jedz selera i pij soki. Na zdrowie.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl