fit.pl mobile logo

Świeże soki

Pod względem walorów odżywczych i zdrowotnych najwartościowsze są soki świeżo wyciskane. Jakie są ich zalety? Dlaczego są lepsze od popularnych soków z kartonów?  
Świeżo wyciskane soki są kwintesencję tego, co najlepsze w warzywach i owocach. Dostarczają witamin, składników mineralnych, antyoksydantów oraz wody organicznej pochodzącej z komórek i tkanek roślinnych. Picie soków zapobiega zakwaszeniu organizmu, reguluje funkcje przewodu pokarmowego oraz chroni przed licznymi schorzeniami przewlekłymi, w tym również chorobami nowotworowymi. Soki przyrządzane bezpośrednio z surowych warzyw i owoców są stałym elementem naturalnych terapii odmładzających, oczyszczających, wzmacniających i leczniczych.

Bez pasteryzacji

Większość soków dostępnych na rynku stanowią soki utrwalane termicznie poprzez pasteryzację. Ich główną zaletą jest długi okres przydatności do spożycia. Wysoka temperatura obowiązująca podczas pasteryzacji pozwala zniszczyć drobnoustroje przyczyniające się do szybkiego psucia soków. Wadą tego procesu jest jednak to, że wiąże się on ze stratami składników odżywczych oraz pogorszeniem walorów sensorycznych soków (koloru, smaku, zapachu). Soki niepoddawane procesowi pasteryzacji zachowują maksimum cennych składników występujących w warzywach i owocach, ale z drugiej strony bardzo szybko fermentują. Z tego powodu najlepiej je pić tuż po przyrządzeniu.

Soki jednodniowe

Dla tych, którzy nie mają czasu na samodzielne wyciskanie soków, rozwiązaniem są dostępne w sklepach tzw. soki jednodniowe. Pod względem walorów odżywczych i zdrowotnych to bez wątpienia najbardziej wartościowe z soków dostępnych na rynku, jakościowo porównywalne z tymi przygotowywanymi w warunkach domowych w wyciskarce czy sokowirówce. Należy jednak pamiętać, że producenci soków jednodniowych oferują często również soki przygotowywane z koncentratów soków owocowych i warzywnych. Zanim zdecydujemy się na zakup soku, sprawdźmy więc informacje o jego składzie i sposobie otrzymywania. Na przykład może okazać się, że sok buraczany jest pasteryzowany i przyrządzany nie z świeżych buraków, ale pozyskiwanego z nich koncentratu.

Który wybrać?

Każdy z soków, podobnie jak każde z warzyw czy owoców posiada specyficzne właściwości. Soki warzywne w porównaniu z tymi owocowymi są zwykle mniej kaloryczne i zasobniejsze w błonnik, dlatego też są one szczególnie polecane podczas odchudzania, kuracji oczyszczających i poprawiających trawienie. Osobom o wysokiej aktywności fizycznej zaleca się picie soków o wyższej wartości energetycznej (np. ananasowy, winogronowy) oraz tych dostarczających dużych ilości potasu (m.in. pomidorowy, pomarańczowy). W celu wzmocnienia organizmu oraz w profilaktyce schorzeń przewlekłych (miażdżyca, cukrzyca, choroby nowotworowe) pomocne może okazać się włączenie do diety soków cytrusowych oraz soków z owoców i warzyw o intensywnej ciemnej barwie, takich jak czarne porzeczki, aronia, ciemne winogrona czy buraki.

Kilka praktycznych rad:
  • Do przyrządzania soków wybieraj warzywa i owoce najwyższej jakości, świeże i dojrzałe.
  • Staraj się wykorzystywać warzywa i owoce sezonowe. W okresie zbioru charakteryzują się one najlepszymi walorami sensorycznymi i najwyższą wartością odżywczą.
  • Przed przyrządzeniem soku, warzywa i owoce starannie umyj, usuń niejadalną lub twardą skórkę oraz ewentualne pestki i nasiona.
  • Soki można przechowywać w lodówce w czystym i hermetycznym naczyniu (najlepiej szklanym), nie dłużej niż 24 godziny. Najlepiej jest jednak pić je tuż po przyrządzeniu.

dr Joanna Anna Walczak

www.dieta.fit.pl

 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
patafilar

Soki to super sprawa, zwłaszcza świeżo wyciśnięte. Piję takie soki wg. porad https://terapiasokami.pl/Soki-dziewiec-przepisow-na-odchudzanie i udało mi się schudnąć parę kilogramów. Dużo też ćwiczę. Dzięki sokom jestem zdrowa i mam dużo energii.

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl