Po pierwsze: śniadanie może znacznie wpłynąć na proces uczenia się, zapamiętywania oraz efektywnej pracy
Unikanie śniadanie może poskutkować rozkojarzeniem, które szybko odczujesz podczas nauki oraz pracy. Przez około 8 godzin snu Twój organizm nie otrzymał ani jednej kalorii. Kiedy doliczysz do tego czas od ostatniego posiłku przez ułożeniem się do spania, już w chwili przebudzenia Twój organizm może domagać się dawki pełnowartościowej energii. Rozpoczynając wysiłek, czy to fizyczny, czy umysłowy, bez uprzedniego zjedzenia śniadania, Twój mózg nie będzie miał siły do wytężenia i przyniesienia efektów pracy.
Po drugie: jakość śniadania wpływa na to, co zjesz w ciągu dnia
Dostarczając sobie zestaw mikro- i makroelementów wraz ze śniadaniem, zapotrzebowanie Twojego organizmu na te składniki będzie już w dużej części zaspokojone, więc nie będzie domagał się ich w dalszej części dnia. Dzięki temu unikniesz niekontrolowanego sięgania po produkty, których nie przewidywałeś w swoim dziennym jadłospisie – także niezdrowych wyborów pełnych pustych kalorii
Po trzecie: dobrze zbilansowane śniadanie poprawi Twoje nastawienie do życia
Energia, którą zyskasz zjadając pełnowartościowe śniadanie może przełożyć się na wiele dziedzin życia. W pracy skończysz projekt przed czasem zyskując aprobatę w oczach szefa, po powrocie do domu będziesz miał siłę na to, aby przygotować obiad i pobawić się z dziećmi, uszczęśliwiając przy tym całą rodzinę, a wieczorem bez problemu nadrobisz książkowe zaległości. Może w międzyczasie znajdziesz ten czas na krótki trening? Jeżeli na stałe wprowadzisz do życia zasadę pożywnego śniadania, ten zastrzyk energii może towarzyszyć Ci każdego dnia. Zaskoczysz się tym, jak jeden niepozorny posiłek może pozytywnie wpłynąć na Twoje życie!
Przekonaliśmy Cię do tego, że śniadanie to faktycznie najważniejszy posiłek w ciągu dnia i warto zadbać o jego jakość? W takim razie sprawdź nasze propozycje na szybkie, poranne posiłki!
Pełnoziarnisty tost z kozim serem, gruszką i chrupiącym akcentem
Składniki:
- 3 kromki pełnoziarnistego pieczywa tostowego
- ser kozi do smarowania
- świeża gruszka
- 100 g Siemienia lnianego Bakalland
- 100 g Sezamu Bakalland
- 100 g Mieszanki orzechów Bakalland
- świeża mięta
- miód
Kromki pieczywa wkładamy do tostera do zrumienienia. Gruszkę kroimy w cienkie plasterki. Pieczywo tostowe smarujemy je kozim serem, nakładamy krojoną gruszkę. Całość polewamy cienką warstwą miodu, posypujemy ziarnami sezamu oraz siemieniem lnianym, a także mieszanką orzechów.
Korzyści: W gruszkach kryje się bogactwo boru, poprawiającego pracę mózgu. Dzięki sezamowi i zawartemu w nim magnezowi skutecznie zwalczysz uczucie zmęczenia, z którym często zmagamy się już od godzin porannych, zaś siemię lniane dostarczy Ci moc żelaza, które wspomaga prawidłowy transport czerwonych krwinek oraz tlenu w organizmie. Dzięki temu masz więcej energii i lepiej się czujesz. Miód zapewni Ci zastrzyk energii co prawda w postaci cukrów prostych, jednak bogatych odżywczo, w przeciwieństwie do zwykłego, białego cukru, dodawanego często do gotowych opcji śniadaniowych. Pamiętaj, aby wybrać pieczywo pełnoziarniste, ponieważ – w przeciwieństwie do pieczywa białego – zawiera wiele cennych minerałów, które zostały zachowane na etapie mielenia zboża na mąkę.
Orzechowa szakszuka
Składniki:
- 75 g Orzechów włoskich Chandler Bakalland
- 3 jajka
- puszka pomidorów lub 3 świeże pomidory
- sól, pieprz
- oliwa z oliwek
- ząbek czosnku
- natka pietruszki
- świeże oregano
Na patelni rozgrzewamy oliwę, dodajemy ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę, podsmażamy chwilę nie dopuszczając do przypalenia czosnku. Dodajemy pomidory. Jeżeli używamy świeżych pomidorów, przed dodaniem na patelnię, obieramy je ze skórki i kroimy na kawałki. Dodajemy sól i pieprz, przykrywamy i dusimy przez ok. 5 minut od czasu do czasu mieszając. Następnie dodajemy rozbite jajka i smażymy przez kolejne 3 minuty, w zależności od tego, jaki efekt ścięcia chcemy osiągnąć. Posypujemy dwiema garściami posiekanych orzechów włoskich. Całość przekładamy na talerz, dodajemy świeże oregano i kilka listków natki pietruszki.
Podajemy z chlebem razowym.
Korzyści: Jajka kryją w sobie moc witamin A, D, E i K potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dodatek orzechów włoskich znacznie wzbogaci Twoje śniadanie w cenne składniki odżywcze, takie jak mangan oraz fosfor, przyczyniające się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego czy witaminę B6, która zwalczy uczucie zmęczenia i znużenia. Z kolei chleb razowy będzie powoli uwalniał energię do Twojego organizmu, sycąc Cię na dłużej. To także źródło cennych witamin i minerałów ukrytych w nieoczyszczonym ziarnie zboża, z którego powstało pieczywo.
Twarożek na słodko z owocami i orzechami
Składniki:
- 100 g twarożku krowiego lub koziego
- 100 g Mieszanki orzechów Bakalland
- miód
- mały kubeczek jogurtu naturalnego
- owoce sezonowe, np. brzoskwinie, morele, jeżyny, czereśnie lub wiśnie
Owoce płuczemy pod bieżącą wodą. Te większe kroimy w kawałki, a z wiśnie lub czereśni pozbywamy się pestek. Do miseczki przekładamy twarożek, dodajemy jogurt oraz miód – ilość uzależniamy od tego, jak słodki efekt chcemy uzyskać. Całość posypujemy owocami oraz mieszanką orzechów.
Korzyści: Sięgaj po owoce sezonowe. W ten sposób będziesz miał pewność, że dojrzały w słońcu, bez zbędnych przyspieszaczy sztucznego wzrostu. Latem sprawdzą się np. maliny, jeżyny, wiśnie, morele, czereśnie czy brzoskwinie. Znajdziesz w nich moc witamin, zwłaszcza witaminy C, która pomaga w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego oraz funkcji psychologicznych. Pamiętaj, aby do białkowej podstawy w postaci twarożku, dodać bogate odżywczo orzechy, m.in. nerkowca, laskowe, włoskie. Sięgając po ich mieszankę, dostarczysz sobie różnorodnych witamin i minerałów, których szereg najlepiej uzupełni Twoje niedobory, m.in. miedź, utrzymującą prawidłowy metabolizm energetyczny, mangan, chroniący komórki przed stresem oksydacyjnym czy witaminę B1, chroniącą układ nerwowy.