Wegetarianizm zdrowsza alternatywa?

Zdaniem dietetyków Polacy nie odżywiają się dobrze. Zajadamy się mięsem, a zbyt małą wagę przykładamy do zdrowych warzyw. Ponadto w naszej codziennej diecie brakuje urozmaicenia
fit.pl
2013-05-23 00:00
Udostępnij
Wegetarianizm zdrowsza alternatywa?
wegetarianizmSpecjaliści do spraw żywienia co raz częściej załamują ręce, gdy wspominają o polskich nawykach kulinarnych.

- Skład typowego polskiego obiadu to głównie mięso, przeważnie smażone, co, nie czarujmy się, nie jest niczym dobrym dla naszego zdrowia – mówi Robert Muzyczka, Szef Kuchni „Dworu Korona Karkonoszy”. – W prawidłowej diecie chodzi o właściwe proporcje składników posiłku oraz o ich różnorodność.

Dieta wegetariańska nie cieszy się w Polsce dużym powodzeniem, mimo że z upływem lat zaczyna się to z wolna zmieniać. Wegetarianizm może być praktykowany z przyczyn ideologicznych czy etycznych, jednak przede wszystkim - zdrowotnych. Jaroszami są bardzo często ludzie, którzy z zasady i z przekonania świadomie dbają o zdrowe odżywianie. Wychodzą z założenia: „Jesteś tym, co jesz”.

Wegetarianizm. Z czym to się je?

Jest kilka odmian diety jarskiej. Najbardziej rozpowszechnioną jest laktoowowegetarianizm. Zwolennicy tej opcji rezygnując ze spożywania mięsa zwierząt i ryb, jedzą jednak produkty pochodzące od zwierząt (m.in. mleko, jaja, również miód).

Inne odmiany wegetarianizmu to laktowegetarianizm (mogą pić mleko i jeść przetwory mleczne) i owowegetarianizm (mogą jeść jaja, nie mogą pić mleka i przetworów mlecznych), które dopuszczają do spożycia jedynie część produktów odzwierzęcych, przy czym zarówno laktowegetarianie, jak i owowegetarianie nie mają prawa żywić się mięsem bądź rybami.

Osoby, które poprzestają wyłącznie na warzywach i owocach, określa się mianem wegan, lub tzw. „ścisłych wegetarian”. Najrzadziej praktykowane są skrajne nurty wegetarianizmu, takie jak witarianizm (dopuszcza tylko wegetarianizm dświeże, surowe warzywa i owoce) oraz frutarianizm (toleruje jedynie owoce, które same spadną z drzewa).

Zdrowie jarosza

Badania prowadzone na wielką skalę w USA i w Wielkiej Brytanii wykazują znaczące różnice między wegetarianami, a przeciętnymi, mięsożernymi konsumentami. Jarosze na ogół posiadają lepszy wskaźnik BMI (ang. body mass index), niższy poziom cholesterolu, niższe ciśnienie krwi oraz chorują rzadziej na miażdżycę, osteoporozę, cukrzycę, niektóre nowotwory oraz są mniej narażeni na zawał serca. Badania „Niemieckiego Centrum Leczenia Nowotworów” wykazują znaczącą różnicę w długości życia, oczywiście na korzyść wegetarian.

Wiele groźnych chorób, jak choroby serca, układu krążenia, nowotwory są powodowane dietą opartą na mięsie. Poza niebezpiecznym cholesterolem w mięsie znajdują się dioksyny, priony, komórki raka, wirusy, pestycydy i antybiotyki.
Wegetarianizm jest wolny od tych zagrożeń - sprzyja zdrowiu, zachowaniu szczupłej sylwetki oraz dłuższemu życiu.

Co ciekawe, naukowcy nie odkryli różnic między wegetarianami, a ludźmi jedzącymi mięso od czasu do czasu. Jest to dobra wiadomość dla wszystkich przywiązanych do swoich nawyków, ponieważ nie trzeba z nich rezygnować, wystarczy je tylko ograniczyć!