fit.pl mobile logo

Węglowodany – których unikać?

Węglowodany są najważniejszym źródłem energii dla naszego organizmu. Pełnią wiele funkcji fizjologicznych w naszym organizmie. Są zdrowe dla układu trawiennego. Ale części z nich powinniśmy unikać. Których?

Nadmierne spożywanie węglowodanów może być dla naszego organizmu bardzo niekorzystne. Może prowadzić do otyłości i cukrzycy, pociągając za sobą z kolei inne konsekwencje zdrowotne. Najpopularniejszym źródłem węglowodanów są zboża, ryż, kukurydza, nasiona roślin strączkowych, groch, fasola, bób, soczewica, soja, a także rośliny okopowe – ziemniaki, buraki cukrowe.

Nadprogramowe kilogramy przybywają nam wówczas, gdy spożywamy węglowodany w formie nieoczyszczonej. Uzyskiwane są z roślin jadalnych, bogatych w węglowodany, które podczas czynności preparujących zostały pozbawione błonnika i innych składników, między innymi witamin z grupy B, wapnia, fosforu, żelaza. W wyniku takiego procesu ich wartość odżywcza zostaje sprowadzona do „czystych” węglowodanów, a więc cukrów prostych.

Po zjedzeniu takich węglowodanów poziom cukru we krwi gwałtownie wzrasta i jako glukoza dostaje się do krwioobiegu. Jeżeli nie spalimy tego cukru, organizm wytworzy zbyt dużą ilość insuliny, która usunie nadmiar glukozy z krwiobiegu transportując ją do komórek, gdzie wskutek przemian metabolicznych zostanie zamieniona w tłuszcz. Dlatego też dieta bogata w węglowodany oczyszczone prowadzi do otyłości, cukrzycy, hipoglikemii, nadciśnienia oraz chorób serca.

 

Węglowodany oczyszczone najczęściej występują w takich produktach jak:

- biała mąka - białe pieczywo, ciasta, makaron, biały ryż, płatki kukurydziane, popcorn, ziemniaki (naturalnie prawie czysta skrobia),
- cukier rafinowany - słodycze, syropy, napoje gazowane, wiele przetworów, gdzie cukier służy jako środek konserwujący, dlatego należy wystrzegać się produktów zawierających cukier ukryty pod różnymi nazwami: syrop glukozowy, sacharoza, karmel.

Jeżeli masz chęć na coś słodkiego, zastąp słodycze na przykład marchewką. Szybciej wyrówna poziom cukru we krwi, utrzymując przez długi czas właściwe stężenie glukozy, nie powodując jej wahań, dzięki czemu nie obciąża trzustki.

Aby odróżnić węglowodany złe od dobrych używa się specjalnego wskaźnika, tzw. indeksu glikemicznego (IG).

Złe węglowodany (IG powyżej 60) to:

• arbuz
• melon
• dojrzałe banany
• ziemniaki
• frytki i chipsy
• pszenne pieczywo
• buraki
• płatki kukurydziane
• miód
• biały cukier
• biały ryż
• winogrona
• ciasta i ciasteczka
• słodzone napoje i soki owocowe
• ser żółty

To właśnie te węglowodany powinno się ograniczyć, jeśli dbasz o wagę lub zrezygnować z ich jedzenia, gdy się odchudzasz.

Warto dodać, że brak ruchu prowadzi do zakwaszenia organizmu, co z kolei wzmaga apetyt na słodycze i oczyszczone węglowodany, np. w postaci białej bułki, makaronu, ciastek. Gdy więcej się ruszamy odczuwamy mniejszą ochotę na słodkiego batona, niż gdy spędzamy cały dzień przed telewizorem.

Jeśli na prawdę chcesz być zdrowym wyeliminuj ze swojego jadłospisu złe węglowodany (lub przynajmniej ogranicz ich ilość). I przede wszystkim zacznij się więcej ruszać. W końcu nie bez powodu mówi się, że sport to zdrowie.PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
zebra21

Może i arbuz ma wysokie IG, ale warto zwrócić uwagę ile zawiera w sobie wody. Trzeba by było zjeść całkiem sporo, aby zjeść 100 gramów "czystego" arbuza.

Zgłoś nadużycie-
rafa395

Wejdź teraz na: www.igortreneronline.pl i wygraj 10.000 złotych! Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź teraz na stronę najlepszego trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa suplementacja. Dzięki nim zmiany zachodzą ekstremalnie szybko! Wejdź teraz na stronę najlepszego trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl I zmień się nawet w ciągu jednego tygodnia! Pozbądź się tłuszczu na zawsze, zbuduj piękna smukłą sylwetkę lub wspaniałe muskularne ciało! Wejdź teraz na: www.igortreneronline.pl i wygraj 10.000 złotych!

Zgłoś nadużycie-
Justin_Rose

JEDYNE ROZWIĄZANIE TO PAKIET DLA KOBIET!!! ?PIĘKNE CIAŁO PRZY MINIMUM WYSIŁKU? ZAMÓW TERAZ NA STRONIE www.igortreneronline.pl PAKIET DLA KOBIET  - INDYWIDUALNIE DOBRANE DLA CIEBIE I PROFESJONALNIE PRZYGOTOWANE: PLAN TRENINGOWY, DIETETYCZNY I SUPLEMENTACJA PRZYGOTOWANY SPECJALNIE DLA KOBIET.  ZAMÓW TERAZ NA STRONIE www.igortreneronline.pl DZIĘKI NIEMU SPALASZ NIECHCIANY TŁUSZCZ, UJĘDRNIASZ BIUST ORAZ POŚLADKI. TWOJA SKÓRA STAJE SIĘ BŁYSZCZĄCA, POPRAWIASZ TAKŻE WYGLĄD SWOICH WŁOSÓW I PAZNOKCI. PAKIET DLA KOBIET CHARAKTERYZUJE SIĘ BARDZO DUŻĄ SKUTECZNOŚCIĄ. ZAMÓW TERAZ NA STRONIE www.igortreneronline.pl ĆWICZENIA Z PAKIETU DLA KOBIET MOŻESZ WYKONYWAĆ W DOMU BEZ POTRZEBY CHODZENIA NA SIŁOWNIĘ GDYŻ NIE WYMAGAJĄ UŻYWANIA ŻADNYCH PRZYRZĄDÓW DO ĆWICZEŃ. ZAMÓW TERAZ NA STRONIE www.igortreneronline.pl CO ZYSKUJESZ DZIĘKI PAKIETOWI DLA KOBIET?  - PIĘKNE I ZGRABNE CIAŁO! - PŁASKI BRZUSZEK! - JĘDRNE PIERSI I POŚLADKI! - ZDROWĄ I GŁADKĄ CERE! - LŚNIĄCE I ODŻYWIONE WŁOSY! - MŁODE I ATRAKCYJNE CIAŁO! - PODZIW WSZYSTKICH KOBIET I MĘŻCZYZN! -WIĘCEJ SIŁ I ENERGII DO DZIAŁANIA I CODZIENNYCH OBOWIĄZKÓW! - STAJESZ SIĘ ODPORNA NA CHOROBY! - TWOJE WYNIKI BADAŃ SĄ O WIELE LEPSZE! - LEPIEJ ŚPISZ! - LIKWIDUJESZ BÓLE PLECÓW! - WYDŁUŻASZ SWOJE ŻYCIE NAWET O 20 LAT! - MASZ LEPSZE SAMOPOCZUCIE! - WZRASTA TWOJA SAMOOCENA. JESTEŚ PEWNIEJSZA SIEBIE! ZAMÓW TERAZ NA STRONIE www.igortreneronline.pl

Zgłoś nadużycie-
Karolina Fit

Wygraj konkurs przemiana miesiąca i zgarnij 10.000 złotych na: www.igortreneronline.pl ! Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź teraz na stronę najlepszego trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl I zmień się nawet w ciągu jednego tygodnia! Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa suplementacja. Dzięki nim zmiany zachodzą ekstremalnie szybko! Wejdź teraz na stronę najlepszego trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl I zmień się nawet w ciągu jednego tygodnia! Pozbądź się tłuszczu na zawsze, zbuduj piękna smukłą sylwetkę lub wspaniałe muskularne ciało! Wygraj konkurs przemiana miesiąca i zgarnij 10.000 złotych na: www.igortreneronline.pl !

Zgłoś nadużycie-
annagrytskoo

wydaję się że jest błąd w drugim akapicie "Węglowodany nieoczyszczone" - ma być "węglowodany oczyszczone", bo to te powodują szkodę dla organizmu. Nieoczyszczone są zdrowe dla organizmu, ponieważ są bogate w błonnik. Proszę poprawić. Z poważaniwiem.

Zgłoś nadużycie-

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl