fit.pl mobile logo

Z babcinej apteczki

Szałwia na gojenie się ran, imbir na chorobę lokomocyjną, nagietek na wzdęcia, dziurawiec na stany lękowe, a melisa na uspokojenie. To nie zapiski z księgi czarownicy, ale tajemnica ziołolecznictwa 



Zioła znane i stosowane powszechnie przez nasze babcie, odeszły do lamusa. Jednak przy ogólnym zwrocie ku zdrowemu stylowi życia i szeroko pojętej naturalności produktów, ziołolecznictwo wraca do łask.

Szałwia lekarska

Szałwia lekarska jest uznawana za jedną z najcenniejszych roślin leczniczych Europy. Od dawien dawna znane jest powiedzenie: "Contra vim mortis crescit salvia in hortis" lub "Kto ma szałwię w ogrodzie, tego bieda nie ubodzie". W przeszłości bywała nazywana nawet rośliną „świętą”. Surowcem leczniczym są liście i ulistnione wierzchołki pędów. Znajduje się w nich olejek eteryczny, który determinuje charakterystyczny korzenny zapach, a także polifenole. Napar z liści szałwii stosuje się głównie zewnętrznie do płukania gardła i jamy ustnej, jako skuteczny lek przeciwzapalny, odkażający i ściągający. Płukanki te pomocne są podczas leczenia anginy, zapalenia dziąseł. Szałwię można także stosować w formie okładów na trudno gojące się rany. Napary, nalewki i ekstrakty z tego zioła poleca się w nieżytach i stanach zapalnych przewodu pokarmowego, wzdęciach oraz przewlekłych biegunkach. W ostatnim czasie szałwii przypisuje się aktywność przeciwcukrzycową. Preparatów z szałwią nie należy przyjmować długotrwale ze względu na obecny w nich składnik olejku – tujon. Szałwia znajduje zastosowanie także w kuchni. Przyprawia się nią potrawy mięsne, drób oraz ryby. Świeże liście są ciekawym dodatkiem do sałat i dań z warzywami.

Melisa lekarska

Jest ziołem o bardzo przyjemnym zapachu zbliżonym do cytryny. Melisa lekarska to wspaniały, naturalny lek podnoszący na duchu i kojący skołatane nerwy. Napary z melisy pomagają uspakajać, łagodzić nudności i wymioty, pobudzają też apetyt. Herbatki łagodzą także objawy kolki jelitowej, biegunki i wszelkie problemy trawienne związane z nerwowością i nadpobudliwością. Zioło to jest użyteczne w stanach depresyjnych, panice, histeriach oraz w sytuacjach stresowych, którym towarzyszy przyspieszone bicie serca. Melisa lekarska łagodzi bóle miesiączkowe, bóle głowy, objawy niecierpliwości, bezsenności. Jej relaksujące działanie jest pożądane w leczeniu migren, zawrotów i bólów głowy oraz szumu w uszach. Pomaga w walce z lękami, zmęczeniem i drażliwością. Gorąca herbata z melisy lekarskiej wzmaga pocenie i przyczynia się do obniżenia gorączki. To doskonały lek dla dzieci w czasie przeziębień, grypy, kaszlu i kataru. Melisa posiada zdolność redukowania ilości wydzieliny z układu oddechowego, dlatego łagodzi męczący kaszel i astmę. Jej przeciwwirusowe właściwości wykorzystuje się w leczeniu opryszczki. Liście melisy wykorzystuje się także kulinarnie. Można je dodawać do sałatek, zup, marynat i sosów. Są wspaniałym składnikiem ponczów, napojów a nawet likierów.

Nagietek ogrodowy

W lecznictwie zastosowanie mają kwiaty nagietka, przy czym najbardziej cenione są kwiaty z odmian pomarańczowych. Obecne są nich saponiny, alkohole trójterpenowe, karotenoidy oraz niewielkie ilości olejku eterycznego. Ponadto w nagietku znajdują się związki żywicowe, śluzowe, flawonoidy, kwasy organiczne i spore ilości związków manganu. Nagietkowi przypisuje się działanie przeciwzapalne, wzmacniające i rozkurczowe. Napary z nagietka pobudzają czynności wydzielnicze żołądka, trzustki, dzięki czemu wspomagają procesy trawienne. Poleca się je w leczeniu nieżytów i niedokwaśności żołądka i jelit, także w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Ponieważ substancje obecne w nagietku znoszą stany skurczowe w przewodzie pokarmowym, preparaty nagietkowe zaleca się w przypadkach dolegliwości bólowych po operacjach żołądka i dróg żółciowych. Zaobserwowano, że nagietek ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Posiada zdolność unieczynniania toksyn powstających w trakcie rozwoju nowotworu w organizmie. Nagietek niszczy paciorkowce i gronkowce, dlatego znajduje zastosowanie w leczeniu stanów zapalnych krtani, gardła, jamy ustnej i spojówek. Związki zawarte w tym zielu wzmagają odporność własną organizmu, przyspieszają gojenie się ran, owrzodzeń i oparzeń.

Dziurawiec zwyczajny

Dziurawiec, czyli suszone kwiatostany rośliny, występują w postaci ziół do zaparzania, nalewek oraz tabletek. Wyciągi z dziurawca łagodzą objawy łagodnych form depresji, pomagają w leczeniu bezsenności, łagodzą dolegliwości migrenowe. Dziurawiec działa żółciopędnie, dzięki czemu pobudza trawienie. Poleca się je z do stosowania zewnętrznego na rany oraz do płukania w stanach zapalnych gardła z uwagi na właściwości dezynfekcyjne i przeciwzapalne. Ziele dziurawca zawiera czerwony barwnik hyperycynę, pseudohypericynę, flawonoidy (rutynę, kwercetynę), hiperozyd i olejki eteryczne. Obecne są w nim także witaminy A i C oraz bakteriobójcze garbniki. Preparaty z dziurawcem należy stosować w bardzo małych ilościach, bowiem ziele zwiększa wrażliwość skóry na słońce, co może prowadzić do poparzeń i uczuleń słonecznych.

Mięta

Napar z mięty Pliniusz Stary zalecał jako środek łagodzący migrenę. Homer wspominał w swych pracach o robotnikach, którzy przed wizytą gości nacierali stoły miętą – symbolem serdeczności. Benedyktyni pijali herbatę miętową, bowiem byli przekonani, że nadaje ona głosowi piękny dźwięk. Anglicy po dziś dzień doceniają walory smakowe mięty i serwują do wielu dań sos miętowy. Podstawową substancją czynną obecną w mięcie jest olejek eteryczny (Oleum Menthae piperitae). Stanowi on mieszaninę mentolu (powyżej 50%), mentonu (około 20%) i estrów mentolu oraz garbników i goryczy.

W ziołolecznictwie najczęściej stosuje się miętę w postaci naparów, wyciągów i herbatek komponowanych z liści miętowych. Podaje się je jako środek łagodzący zaburzenia trawienne, bóle brzucha, wzdęcia, kolki jelitowe i stany skurczowe przewodu pokarmowego. Mięta pomocna jest także w leczeniu schorzeń wątroby związanych ze zmniejszonym wydzielaniem żółci, w zapaleniach pęcherzyka żółciowego i przewodów żółciowych. Systematyczne pijanie naparów miętowych przynosi ulgę rekonwalescentom po przebyciu zapalenia wątroby, żółtaczki oraz w leczeniu kamicy żółciowej. Herbatka z mięty pobudza także apetyt i poleca się ją w przypadkach braku łaknienia.

Rumianek pospolity

Surowcem leczniczym są koszyczki kwiatowe rumianku. W nich zawarty jest złożony olejek lotny oraz związki flawonoidowe, kumaryna, gorycze, cholina, śluz. Koszyczki rumianku posiadają też kwasy organiczne (walerianowy, salicylowy) oraz żywicę. Rumianek działa wiatropędnie i przeciwskurczowo, dlatego napar do picia poleca się w przypadku nieżytów żołądka i jelit, przy wrzodziejącym ich zapaleniu. Herbatka z rumianku skutecznie łagodzi dolegliwości przy wzdęciach i kolce jelitowej. Sprawdza się także w różnych stanach zapalnych wątroby i pęcherzyka żółciowego. W wielu szpitalach pacjentom chorym na schorzenia dróg moczowych oraz po różnych zabiegach i operacjach urologicznych zaleca się picie w dość dużych ilościach naparu kwiatu rumianku pospolitego. Znane i doceniane są w ziołolecznictwie właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne i przeciwalergiczne rumianku. Rumianek bywa często stosowany w przypadku małych dzieci, a nawet niemowląt, jako środek leczący objawy bólowe ze strony przewodu pokarmowego. Działanie wiatropędne rumianku pomaga w walce z kolkami i wzdęciami u najmłodszych. Napar oraz wyciąg rumianku (niekiedy w połączeniu z alkoholem) można także stosować zewnętrznie. Takie okłady poleca się przy stanach zapalnych skóry, przy obrzękach i trudno gojących się ranach. Gaziki nasączone rumiankiem pomagają na zapalenie spojówek i powiek oczu, także na tle alergicznym. Kwiat rumianku zastosowany jako dodatek do kąpieli wzmacnia oraz łagodzi objawy reumatyzmu. Rumianek pospolity wchodzi też w skład różnych preparatów, maści i mieszanek ziołowych, szamponów rozjaśniających włosy i kosmetyków.

dr Aleksandra Czarnewicz-Kamińska

www.dieta.pl

 



PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
skruczka

Najbardziej skuteczne diety i plany treningowe w Polsce? TYLKO http://www.igortreneronline.pl Odchudzanie dla każdego! Wejdź teraz i zacznij jeszcze dzisiaj! Odchudzanie i budowanie formy jeszcze nigdy nie było tak proste! Wejdź teraz na: www.igortreneronline.pl I przeczytaj pozytywne opinie zadowolonych klientów !

Zgłoś nadużycie-
skruczka

OSIĄGAJ SZCZUPŁE LUB MUSKULARNE CIAŁO SZYBCIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK! PROSTY TRENING, TANIA DIETA, INDYWIDUALNIE DOBRANA SUPLEMENTACJA! WEJDŹ TERAZ NA http://www.igortreneronline.pl I WYGRAJ 10 TYSIĘCY ZŁOTYCH!

Zgłoś nadużycie-
kulturysta210

Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź teraz na stronę najlepszego trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa suplementacja. Dzięki nim zmiany zachodzą ekstremalnie szybko! Konkurs na stronie do wygrania 10.000 zł!! Szybka forma, Najlepsze plany treningowe i diety, sprawdź, nie pożałujesz, zmień swoją formę w nie całe 3 miesiące!! :))

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl