Anemia to potoczne określenie niedokrwistości. Jest to zespół objawów chorobowych charakteryzujących się niskim względem normy poziomem hemoglobiny i erytrocytów. Jak więc radzić sobie z anemią? Za pomocą diety
fit.pl
2013-10-17 00:00
Udostępnij
Zajedz anemię!
Anemię diagnozuje się na podstawie badań krwi. Głównymi objawami anemii są bladość skóry, apatia, bladość spojówek oka, zmniejszona sprawność ruchowa, szum w uszach, kłopoty z koncentracją, omdlenia. Anemię można wyleczyć stosując odpowiednią dietę.

Dieta przy anemii polega na stosowaniu pełnowartościowego pożywienia, które zawiera wszystkie potrzebne organizmowi składniki odżywcze. Dieta powinna być bogata w następujące składniki: żelazo, kwas foliowy, witamina B12, a także w białko zwierzęce i witaminy szczególnie witamina C. Białko i żelazo są składnikami budulcowymi krwi, a witamina C ułatwia przyswajanie żelaza.

Jeśli cierpimy na anemię należy odstawić herbatę. Zawarta w niej tanina powoduje gorsze wchłanianie żelaza w przewodzie pokarmowym. Należy również unikać wszelkich produktów bogatych w szczawiany, czyli szczawiu, kawy, czekolady, rabarbaru czy buraków. Niezalecane produkty to: wędliny o wysokim stopniu przetworzenia, produkty instant, napoje typu cola. Fosforany, które się w nich znajdują wpływają na zmniejszenie przyswajalności żelaza.

Jeśli ktoś cierpi na anemię, powinien jeść więcej chudego mięsa, wątroby, chudych gatunków wędlin. Jest to źródło żelaza dobrze przyswajanego przez organizm. Ponieważ te produkty dostarczają również dużej ilości tłuszczu, należy ograniczyć jego dodatek, zwłaszcza tłuszczu pochodzenia zwierzęcego, do potraw. Nie zaleca się smażenia czy duszenia poprzedzonego obsmażaniem.

Dieta w niedokrwistości powinna zawierać dużą ilość białka. Pełnowartościowe białko podawać należy pod postacią twarogu, serów, jaj, mięsa. W żywieniu przy niedokrwistości duże znaczenie ma podawanie surowych owoców i warzyw będących dobrym źródłem witamin i składników mineralnych.

Posiłki powinny być urozmaicone i pobudzać apetyt. Ich smak powinien być wyraźny, ostry lub kwaskowy. Wskazane jest ograniczenie niektórych przypraw. Zupy powinny być przygotowywane na rosołach z kości, mięsa, ryb i jarzyn. Zaprawianie zasmażkami nie jest wskazane. Mięso najlepiej podawać z rusztu lub duszone z niewielką ilością tłuszczu. Potrawy gotowane i smażone są niewskazane. Osoby cierpiące na anemię nie powinny jeść makaronów, kasz i wszelkich tłustych potraw.

W jakich produktach można znaleźć poszczególne składniki mineralne?

Żelazo - wątróbka, nerki, serce, kaszanka, krwiste befsztyki, drób, ryby, produkty pełnoziarniste, kakao, orzechy

Witamina B12 - wątróbka, mięso, żółtko, mleko

Kwas foliowy - sałata, szpinak, brokuły, groszek zielony, suche nasiona roślin strączkowych, cytrusy

Pamiętaj, że leczenie dietetyczne niedokrwistości ma znaczenie głównie wspomagające, nie zastąpi ono konsultacji z lekarzem.