Długie spacery, codzienny jogging, głodówki i skomplikowane diety – jest wiele sposobów  na osiągnięcie upragnionej sylwetki. Tymczasem wystarczy jeść rozsądnie i kontrolować zawartość cholesterolu i węglowodanów w spożywanych produktach, a jogging  i siłownia będą jedynie dodatkiem „extra” do zbilansowanej diety  
fit.pl
2011-05-06 00:00
Udostępnij
Zbilansuj swoją dietę!
Dla mężczyzn najlepszym sposobem na szybką utratę wagi są godziny spędzone na siłowni  lub boisku, gdzie w pocie czoła pracują nad muskulaturą. Jednak natychmiast po takiej harówce, uzupełniają kalorie sytym obiadem. Z kolei odwiecznym towarzyszem kobiet są wyszukane diety – często krótkotrwałe, jednoskładnikowe, wyczerpujące organizm. Chyba wszyscy słyszeliśmy o tak popularnych dietach: kapuścianej, białkowej czy kopenhaskiej. Stosowane restrykcyjnie, pozwalają pozbyć się nadmiaru kilogramów, lecz zaraz po ich zakończeniu, pojawia się znienawidzony efekt jo-jo. Co robić?

Najważniejsza jest zmiana podejścia. Ruch nie pomoże na długo, o ile nie zmienimy nawyków żywieniowych. Warto podkreślić, że aby zmienić swoją sylwetkę na stałe, należy nie tylko ćwiczyć, ale także wprowadzić zrównoważoną dietę, dostarczającą wszystkich składników odżywczych niezbędnych organizmowi do funkcjonowania. Popularne diety odchudzające często bazują tylko na kilku produktach, co może prowadzić do powstania niedoborów i problemów zdrowotnych. W codziennej diecie powinniśmy dostarczać organizmowi odpowiednich ilości białka, tłuszczy oraz węglowodanów, które pokryją dzienne zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Zapotrzebowanie to jest różne w zależności od wieku, płci i poziomu aktywności jednostki, dlatego młoda kobieta musi żywić się inaczej niż nastoletni chłopiec.

Zbilansowana dieta wcale nie musi być wyrzeczeniem – wystarczy dobierać ulubione potrawy tak, by razem zaspokajały dzienne zapotrzebowanie naszego organizmu na wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Tabela 1: Zapotrzebowanie kobiet na składniki pokarmowe


Grupa wiekowa

Tryb pracy

Węglowodany

Tłuszcze

Białka

16-20 lat

 

355-390 g

85-90 g

80 g

21-59

Lekka, siedząca

300-335 g

70-75 g

70 g

21-59

Umiarkowana

330-405 g

85-95 g

80 g

21-59

Ciężka

400-460 g

105-110 g

90 g

60-75

 

320 g

70 g

70 g