Żywność najdroższa na świecie

Produkty spożywcze różnią się od siebie jakością, pochodzeniem, sposobem pozyskiwania i innymi cechami decydującymi o ich wyjątkowości, a przez to i cenie. Spożywanie niektórych z nich np. chleba jest wpisane w ludzką codzienność niezależnie od poziomu zamożności. Są jednak i takie, których spożywanie jest wyrazem luksusu
fit.pl
2011-09-28 00:00
Udostępnij
Żywność najdroższa na świecie
kawior2Szafran

Najdroższą na świecie przyprawę stanowią wysuszone znamiona szafranu (popularnie krokusa) uprawnego. Zbiera się je ręcznie, stąd też ich cena w przeliczeniu na kilogram (160 do 180 tysięcy znamion) sięga kilkudziesięciu tysięcy złotych. Szafran dodaje się do potraw z ryżu, mięs, ryb, owoców morza, sosów, zup i ciast w celu uzyskania wyrazistej żółtej barwy oraz charakterystycznego aromatu. Na szczęście, aby uzyskać pożądany efekt kulinarny wystarczy jego szczypta.

Kawior

Kawior czyli solona ikra ryb to jeden z najbardziej znanych kulinarnych luksusów. Najdroższy i najtrudniej dostępny jest kawior bieługi – ryby z rodziny jesiotrowatych, która wpisana jest na listę gatunków zagrożonych. Ze względu na swoją wyjątkowość nazywany jest on również kawiorem carskim, a w Iranie produkowany jest pod nazwą Almas (ros. diament). Warto wiedzieć, że ikra ryb stanowi unikatową kompozycję składników odżywczych – jest bogata w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (w tym te z grupy omega-3), białko, witaminy A, D i E oraz ważne makro- i mikroelementy takie jak magnez, wapń, żelazo, cynk, jod oraz selen.

Trufle

Gdyby cena żywności zależała od wyglądu, trufle z pewnością przegrałyby nawet z pospolitą pieczarką. Jednakże w kuchni liczą się przede wszystkim walory smakowe i to właśnie ze względu na nie średnia cena jednego kilograma trufli wynosi około 1000 euro. Białe trufle, które należą do najdroższych, w czasie gotowania tracą swój aromat. Spożywa się je wyłącznie na surowo jako dodatek do dań z ryżu oraz makaronu. Inaczej jest w przypadku trufli czarnych. Ich smak w czasie obróbki termicznej uwydatnia się, stąd też znajdują one zastosowanie w przyrządzaniu pasztetów, pieczeni, farszów, omletów i sosów.

Kawa Kopi Luwak

Biorąc pod uwagę proces produkcji kawa Kopi Luwak to niewątpliwie jeden z najdziwniejszych produktów żywnościowych. Wytwarzana jest z owoców, które przeszły przez przewód pokarmowy łaskuny muzanga, nazywanego popularnie cywetą lub luwak. W przewodzie pokarmowym zwierzęcia kawa ulega nadtrawieniu i lekkiej fermentacji, dzięki czemu traci swoją gorycz oraz zyskuje nowy, wyjątkowy smak. Uszlachetnione ziarna kawy wydobywa się z odchodów cywety, oczyszcza, wypraża, a później poddaje się dalszym, typowym dla produkcji kawy zabiegom. Cena kilograma tej egzotycznej kawy wynosi 2000 złotych.

Wołowina wagyu

Najdroższa na świecie wołowina pochodzi z okolic japońskiego miasta Kobe. Produkowana jest ona z krów rasy wagyu. Ich mięso charakteryzuje się wysoką marmurkowatością (przerastaniem włókien mięśniowych tłuszczem), dzięki czemu ma atrakcyjny wygląd oraz wyjątkowo soczysty smak. Walory tej wołowiny są związane ze specjalną metodą chowu. Krowy karmione są specjalna paszą opartą na produktach pochodzących z upraw ekologicznych oraz pojone piwem, które ma zaostrzać ich apetyt. Dodatkowo, aby tłuszcz odkładał się w mięśniach równomiernie i cienkimi warstwami, krowy codziennie poddawane są specjalnemu masażowi.

Ziemniaki La Banotte

Trudno sobie wyobrazić, że tak pospolite warzywo jak ziemniak może kosztować 500 euro za kilogram. Tak niewiarygodną cenę osiągają ziemniaki La Bonotte pochodzące z Francji z wyspy Noirmoutier. Wartość tych ekskluzywnych ziemniaków argumentowana jest wyjątkowym sposobem uprawy. Hoduje się je w sposób absolutnie naturalny – bez udziału maszyn, na ziemi nawożonej wyłącznie glonami pochodzącymi z okolicznych wybrzeży.

dr Joanna Anna Walczak

www.dieta.fit.pl