Aktywność fizyczna u kobiet spodziewających się dziecka łagodzi dolegliwości ciążowe

Badania dowodzą, że odpowiednia aktywność fizyczna w trakcie ciąży nie tylko nie zagraża życiu dziecka, lecz także zmniejsza dolegliwości kostno-stawowe i pokarmowe, pomaga w porodzie oraz ogranicza ryzyko cukrzycy ciążowej. Jeżeli nie ma przeciwwskazań lekarskich, kobiety ciężarne mogą pływać, jeździć na rowerze, ćwiczyć jogę, pilates i aerobik, a nawet biegać.
2023-10-13 00:00
Udostępnij
Aktywność fizyczna u kobiet spodziewających się dziecka łagodzi dolegliwości ciążowe

Kobiety spodziewające się dziecka często rezygnują z aktywności fizycznej w obawie przed ewentualnymi komplikacjami. Z badań wynika jednak, że w przypadku ciąży niepowikłanej, ruch i ćwiczenia nie mają wpływu na częstość poronień, porodów przedwczesnych i nieprawidłowy rozwój płodu.

– Aktywność w trakcie ciąży musi być podejmowana po uzyskania zgody lekarza. Jeżeli nie ma przeciwwskazań, ćwiczenia fizyczne mają bardzo korzystny wpływ, ponieważ kobieta czuje się lepiej i w mniejszym stopniu doświadcza dolegliwości ciążowych. Aktywność fizyczna pomaga w porodzie, a później ułatwia powrót do formy i dawnej figury. Właściwie odżywiająca się kobieta, która karmi piersią i jest aktywna, szybciej wraca do swojej figury, a nawet traci zbędne kilogramy – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Aneta Grajda z Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”.

Wysiłek fizyczny u ciężarnych zmniejsza dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa, zapobiega wzdęciom, zaparciom i obrzękom oraz ogranicza ryzyko cukrzycy ciążowej. Ponadto, wzmacniania mięśnie i pomaga zachować prawidłową postawę, poprawia nastrój i zapewnia spokojniejszy sen.

Do aktywności, które są bezpieczne i korzystne w trakcie ciąży, należą: szybki marsz, pływanie, spokojna jazda na rowerze, aerobik, pilates i joga. Panie, które przed ciążą trenowały bieganie, mogą kontynuować lekkie, nieforsowane treningi po konsultacji z lekarzem prowadzącym. Kobiety wcześniej nieaktywne powinny zacząć od spokojnych kilkuminutowych ćwiczeń raz dziennie i co tydzień zwiększać czas aktywności o 5 minut.

– Podczas wykonywania ćwiczeń przez kobiety ciężarne ważna jest równowaga, czyli tyle samo powtórzeń na lewą i prawą stronę ciała. Istotne jest również odpowiednie obuwie i skarpetki antypoślizgowe. Aktywność nie może być za długa, czyli powinna trwać maksymalnie do 50 minut – dodaje Aneta Grajda.

Są jednak sporty, z których kobiety muszą całkowicie zrezygnować w okresie ciąży. Do tej grupy należą wszelkie aktywności, które zwiększają ryzyko upadku, kontuzji lub uderzenia, czyli: gry zespołowe, sztuki walki, narty zjazdowe, narty wodne czy jazda konna. Bezwzględnie przeciwwskazane są również podnoszenie ciężarów oraz nurkowanie.

Aktywne kobiety ciężarne powinny zwrócić szczególną uwagę na dostarczenie odpowiedniej ilości kalorii z dietą oraz picie wystarczającej ilości wody.

Źródło: Newseria