Bycie rodzicem wcale nie jest takie łatwe. Choć wydaje nam się, że intuicja rodzicielska potrafi pomóc w wychowywaniu dziecka..czasem i ona zawodzi. Choć stale dążymy do ideału trudno być rodzicem doskonałym  
fit.pl
2010-07-01 00:00
Udostępnij
Być..dobrym rodzicem
father-and-son-laughingWychowywanie dzieci to często ciężka praca, szczególnie kiedy zapracowany rodzic nie wiele czasu może poświęcić swoim pociechom. Warto jednak próbować, sięgać po mądre rady i rozmawiać z dzieckiem, nawet jeśli taka rozmowa musi ograniczyć się do kilku zdań.

Miłość

Po pierwsze miłość i akceptacja tego dzieci potrzebują zawsze nawet, jeśli nie komunikują tego otwarcie. Im częściej okazujesz miłość i dajesz dziecku bliskość tym ono będzie Ci bardziej wdzięczne i na pewno zrewanżuje się tym samym. Okazywanie emocji, zwłaszcza tych pozytywnych buduje właściwy obraz siebie oraz wzrasta poczucie własnej wartości u dzieci.

Nie bój się mówić kocham,przytulaj i słuchaj dziecka..pamiętaj, ze ono ma Ci często dużo do powiedzenia, ale jeśli nie jesteś uważnym słuchaczem, twoja pociecha może się zniechęci a wtedy w wielu sprawach a w szczególności tych kluczowych dowiesz się, jako ostatni. Interesuj się tym, co robi, jakie jest jego hobby, pomagaj rozwijać zainteresowania, okaż jak bardzo jest ważne w Twoim życiu (pamiętaj jednak, aby nie przesadzać z nadmiernym kontrolowaniem, jeśli jest już dorosłe pokaz, że masz zaufanie i daj mu trochę wolnej przestrzeni..w końcu sam kiedyś miałeś 18 lat)

Jasne granice, czyli jest reguła..jest konsekwencja

Ustal przejrzyste zasady gry. Niech dziecko zna reguły i konsekwencje i ich nieprzestrzegania. Jeśli i nie będziesz wyciągał wniosków i konsekwencji dziecko straci do Ciebie szacunek i na pewno nie będzie przestrzegało waszego układu. Pamiętaj, że dzieci jednak czują się bezpieczne, jeśli znają granice, nawet gdy często na nie narzekają (pod warunkiem, że są realistyczne – szlaban na imprezy do końca roku w praktyce nigdy się nie sprawdzi).

Humor

Niektórzy rodzice z wiekiem poważnieją a szkoda, bo rodzicielstwo może być radością. Wszystko zależy od podejścia i zaangażowania, problemy i kłopoty dnia codziennego można pokonać właśnie uśmiechem. Dzieci wcale nie chcą mieć rodziców „sztywniaków”, dlatego pozwól sobie od czasu na dozę humoru, a w oczach dziecka na pewno będziesz „cool”.

Wprowadzaj dobre zasady

I przestrzegaj ich. Postaraj się ustalić przejrzyste zasady zabaw, porządków, posiłków, głośnych wygłupów i staraj się ich przestrzegać. Dziecko jest zdezorientowane i niepewne, jeśli jakaś zasada jest wprowadzona a potem nagle odwołana. Uzasadniaj odstępstwa od zasad, niech dziecko rozumie Twój sposób rozumowania i postępowania.
 

www.fit.pl