Choroby zakaźne wieku dziecięcego – czy warto szczepić na nie dzieci?

Choroby zakaźne wieku dziecięcego to grupa różnorodnych schorzeń o podłożu m.in. wirusowym i bakteryjnym, które cechują się tym, że występują przede wszystkim właśnie u dzieci – zarówno noworodków i niemowląt, jak i dzieci starszych, w wieku przedszkolnym oraz szkolnym. Wielu chorobom zakaźnym dzieci można jednak skutecznie zapobiegać poprzez szczepienia.
2021-07-24 00:00
Udostępnij
Choroby zakaźne wieku dziecięcego – czy warto szczepić na nie dzieci?

Z tekstu dowiesz się:

  • czy wszystkie dziecięce choroby zakaźne są bardzo groźne,
  • dlaczego warto szczepić dzieci przeciw chorobom zakaźnym.

Choroby zakaźne dzieci mogą mieć różne podłoże. Schorzeniem wywoływanym przez bakterie – paciorkowce grupy A – jest płonica, zwana również szkarlatyną. Objawia się głównie wysoką temperaturą, złym samopoczuciem, bólem brzucha i wymiotami, czasami również powiększeniem migdałków. Wymaga ona antybiotykoterapii.

Do grupy zakaźnych chorób wieku dziecięcego zalicza się także schorzenia pasożytnicze: wszawicę, owsicę i glistnicę, które dość łatwo rozprzestrzeniają się w grupach dzieci, np. w przedszkolach.

Bardzo dużą grupę dziecięcych chorób zakaźnych stanowią również schorzenia wirusowe – przede wszystkim odra, różyczka, ospa wietrzna, półpasiec, rumień zakaźny i rumień nagły oraz mononukleoza zakaźna. Choć miewają różny przebieg, to ich cechą wspólną są występujące u dziecka zmiany skórne – dlatego czasami określa się je wszystkie mianem chorób wysypkowych wieku dziecięcego.

Zakaźne choroby wieku dziecięcego – czy są niebezpieczne?

Wśród chorób zakaźnych dzieci wyróżnia się zarówno te mniej groźne, które mijają samoistnie, bez specjalistycznego leczenia i nie pozostawiając powikłań. U większości dzieci taki właśnie przebieg ma np. różyczka – oprócz charakterystycznej wysypki skórnej u dziecka pojawić się może gorączka czy powiększenie węzłów chłonnych. Oczywiście gorączkę można zwalczać przy zastosowaniu dopasowanych do wieku dziecka leków przeciwgorączkowych, powinno ono dużo pić i odpoczywać, ale choroba mija co do zasady samoistnie, a ewentualne powikłania – np. zapalenie stawów – są rzadkie.

Z drugiej strony, bardzo niebezpiecznym schorzeniem zakaźnym wieku dziecięcego jest odra. Objawia się ona wysypką skórną, często bardzo wysoką gorączką, suchym kaszlem, obrzękiem twarzy i powiększeniem migdałków. Niestety, bardzo groźne dla zdrowia i życia są powikłania odry – śródmiąższowe zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego, skaza krwotoczna i zapalenie mózgu. Śmiertelność z powodu odry w krajach europejskich wynosi 1%. Dość poważne powikłania może mieć także ospa wietrzna – zalicza się do nich m.in. zapalenie wątroby, zapalenie stawów oraz ataksja móżdżkowa z występującymi zaburzeniami równowagi i osłabieniem napięcia mięśni.

Choroby zakaźne dzieci – można im zapobiegać!

Na szczęście dziecięcym chorobom zakaźnym o podłożu wirusowym można skutecznie zapobiegać. Pozwalają na to szczepienia. Kwalifikacji do szczepień u dzieci dokonuje lekarz pediatra, ale przeciwwskazań do ich wykonywania jest naprawdę niewiele (zalicza się do nich uczulenie na którykolwiek składnik preparatu, stwierdzoną reakcję nadwrażliwości po wcześniejszym szczepieniu, przyjmowanie leków zmniejszających aktywność układu odpornościowego, choroby krwi i nowotwory). Szczepionki dostępne w naszym kraju są bezpieczne i skuteczne, zupełnie eliminują lub znacznie zmniejszają ryzyko zakażenia oraz ewentualnych powikłań.

Według obowiązującego obecnie w Polsce programu szczepień ochronnych każde dziecko powinno otrzymać szczepienie na odrę, świnkę i różyczkę – jest to tzw. szczepienie skojarzone MMR, wykonywane w 13.-15. miesiącu życia oraz dawka uzupełniająca podawana w 6. roku życia. Zastosowanie tego schematu szczepienia chroni dziecko przed zachorowaniem i wystąpieniem niebezpiecznych powikłań, które mogą zakończyć się utratą zdrowia i życia.