fit.pl mobile logo

Czy w ciąży możliwy jest okres? Co oznacza krwawienie w ciąży?

Każde nieprawidłowe krwawienie lub plamienie z dróg rodnych w ciąży jest wskazaniem do konsultacji ginekologicznej, ponieważ może być objawem stanu zagrażającego zdrowiu lub życiu – matki lub dziecka. Nie należy zwlekać: czas interwencji lekarskiej może mieć decydujący wpływ na dalszy przebieg ciąży. Oczywiście nie zawsze jest to powód do niepokoju. Nieduże krwawienie na początku ciąży występuje w czasie zagnieżdżania się jaja płodowego w macicy i jest procesem fizjologicznym (prawidłowym). Co jeszcze powinnaś wiedzieć o krwawieniu w ciąży? Czy można być w ciąży i mieć okres?

Czy można być w ciąży i mieć okres?

Wiele przyszłych mam zadaje sobie pytanie, czy w ciąży można mieć okres. Warto przypomnieć, że krwawienie miesięczne pojawia się na skutek złuszczania endometrium (błony śluzowej macicy). Ale proces złuszczania zachodzi, jeśli nie doszło do zapłodnienia komórki jajowej. W przypadku zapłodnienia błona śluzowa macicy zaczyna być niezbędna dla prawidłowego rozwoju płodu i nie ulega złuszczeniu. Po zapłodnieniu endometrium przekształca się w tzw. doczesną ciążową (tworzącą matczyną część łożyska), co ułatwia zarodkowi pozyskiwanie substancji odżywczych. Dlatego odpowiedź na pytanie, czy można być w ciąży i mieć okres, brzmi: nie.

W przypadku zagnieżdżenia się zarodka poza jamą macicy dochodzi do ciąży ektopowej (pozamacicznej). Natomiast implantacja w nieprawidłowym miejscu jamy macicy, zwłaszcza w okolicy ujścia wewnętrznego szyjki macicy, prowadzi do rozwoju łożyska przodującego. Zarówno ciążą ektopowa, jak i łożysko przodujące mogą w późniejszym okresie stać się przyczyną nieprawidłowych krwawień.

Krwawienia w ciąży zwykle są powikłaniem, problemem położniczym i to nierzadkim. Szacuje się, że mogą dotyczyć może nawet 25% ciąż[1]. Często wymagają pilnej oceny lekarskiej; postępowanie w takich przypadkach zależy od ustalonego rozpoznania i wieku ciążowego.

 

Krwawienia i plamienia we wczesnej ciąży

Najczęściej między 8. a 12. dniem od zapłodnienia dochodzi do niewielkiego krwawienia, tzw. krwawienia implantacyjnego, które można czasem pomylić z krwawieniem miesiączkowym, ponieważ pojawia się w podobnym terminie. Jest jednak mniej obfite, trwa znacznie krócej (np. kilka-kilkanaście godzin) i przebiega bez dolegliwości bólowych. Proces implantacji (zagnieżdżenia) zarodka w ścianie macicy powoduje nieraz uszkodzenie naczyń krwionośnych, stąd obserwowane krwawienie lub plamienie. Jeśli nie towarzyszą mu inne, niepokojące objawy, nie powinno budzić niepokoju. Warto zaznaczyć, że ten fizjologiczny objaw nie występuje u wszystkich przyszłych mam. Kobiety, które go doświadczyły, niejednokrotnie są przekonane, że miały „okres” w ciąży.

We wczesnym okresie ciąży najczęściej do nieprawidłowego krwawienia może przyczynić się poronienie, ciąża pozamaciczna lub zaśniad groniasty. Rzadziej za objaw odpowiada polip szyjkowy, nadżerka części pochwowej szyjki macicy lub uraz narządów płciowych.

 

Niepokojące krwawienia w drugiej połowie ciąży

Według szacunków krwawienia w drugiej połowie ciąży występują nawet u 4% kobiet w ciąży i zwykle wynikają z nieprawidłowości łożyska: najczęściej stwierdza się tzw. łożysko przodujące lub przedwczesne oddzielenie łożyska umiejscowionego prawidłowo[2]. Przypadki tego rodzaju stanowią zagrożenie dla życia matki i płodu i wymagają pilnej interwencji lekarskiej.

Łożysko przodujące oznacza łożysko zagnieżdżone w macicy nieprawidłowo nisko: w obrębie dolnego odcinka macicy (kiedy pokrywa ujście kanału szyjki lub znajduje się w jego bliskim sąsiedztwie). Przedwczesne oddzielenie łożyska natomiast polega na całkowitym lub częściowym oddzieleniu prawidłowo zlokalizowanego łożyska od ściany macicy po 20 tygodniu ciąży. W miejscu przylegania łożyska do ściany macicy tworzy się krwiak (na skutek wynaczynienia krwi). W takim przypadku pojawia się również ból brzucha i wzmożone napięcie macicy[3].

W drugiej połowie ciąży i w okresie okołoporodowym (oprócz wymienionych przyczyn) krwawienie może być spowodowane przez:

  • pęknięcie macicy (m.in. rozejście się blizny po cięciu cesarskim);
  • rozpoczynający się poród;
  • zmiany na szyjce macicy (nowotwór, polip szyjkowy);
  • uraz (w okolicy dróg rodnych).

 

[1] Bręborowicz G. Położnictwo. Podręcznik dla położnych i pielęgniarek. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, s. 211.

[2] Bręborowicz G. Położnictwo i ginekologia. T. 1. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2015, s. 123.

[3] Panay N, Dutta R, Ryan A, Broadbent J. Położnictwo i ginekologia, Seria Crash Course. Wydawnictwo Edra Urban & Partner, Wrocław 2006, s. 53-55.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl