Bardzo ważne jest, by dziecko w okresie rozwojowym było aktywne i uczyło się spędzać swój wolny czas aktywnie. Ważna jest również odpowiednia dieta
fit.pl
2010-03-22 00:00
Udostępnij
Dieta małego sportowca
junior2Potrzeby żywieniowe dzieci, które uprawiają sport wyczynowo, a także tych, które nie trenują zawodowo są bardzo podobne. Jedyną różnicą, która występuje w ich diecie jest liczba spożywanych produktów. O tym ile do organizmu powinno być dostarczanych białek, węglowodanów, tłuszczy, witamin, składników mineralnych czy wody decydują trzy czynniki:

1.wiek;
2.stan zdrowia;
3.stopień aktywności fizycznej;

Ustalenie odpowiedniej diety dla młodych, rozwijających się organizmów, które dodatkowo obciążone są wysiłkiem fizycznym i psychicznym jest bardzo istotne dla prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży.

Prawidłowo zestawiona dieta dla dzieci i młodzieży powinna dostarczać:

1. 10-15% energii z białka 2/3 białka (nie mniej niż połowa) powinno pochodzić z produktów zwierzęcych. Aby temu sprostać produkty zawierające białko zwierzęce powinny wchodzić w skład 3-4 posiłków w ciągu dnia.

2. 30% energii z tłuszczu Ograniczenie spożywania tłuszczów zwierzęcych i produktów obfitujących w cholesterol

3.55-60% energii z węglowodanów Przede wszystkim węglowodany złożone zawarte produktach zbożowych z pełnego przemiału, płatkach śniadaniowych, pieczywie pełnoziarnistym i z dodatkiem ziaren, orzechy, oraz warzywa i owoce, cukier powinien być ograniczany gdyż jest źródłem „pustych kalorii”.

Bardzo ważna jest różnorodność posiłków. Należy spożywać, co najmniej pięć posiłków dziennie, po około 300 kcal. Dzięki częstszym i mniejszym posiłkom dziecko dostarcza organizmowi ciągle energii i w ten sposób uchronimy je przed objadaniem.

Dieta młodego sportowca musi uwzględniać proporcje między podstawowymi składnikami dostarczającymi energii. Nadmiar lub niedobór któregoś ze składników może pogarszać wyniki sportowe, zmiejszać wytrzymałość, zniekształcać sylwetkę oraz powodować problemy zdrowotne, związane przede wszystkim z pracą przewodu pokarmowego.

www.fit.pl