fit.pl mobile logo

Dlaczego w ciąży trzeba przyjmować kwas foliowy?

Kwas foliowy należy przyjmować jeszcze przed rozpoczęciem starań o dziecko. Witamina ta ma kluczowe znaczenie dla rozwoju układu nerwowego płodu. Jej niedobór jest przyczyną wad cewy nerwowej, do których zalicza się m.in. rozszczep kręgosłupa. Dzienna dawka kwasu foliowego to 0,4 mg.

Czym jest kwas foliowy?

Kwas foliowy to jedna z witamin z grupy B, a dokładniej witamina B9. W organizmie człowieka pełni ona kilka bardzo istotnych funkcji:

 • reguluje wzrost komórek;
 • poprawia samopoczucie psychiczne;
 • usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego;
 • stymuluje proces powstawania czerwonych krwinek;
 • bierze udział w przekazywaniu cech dziedzicznych;
 • wpływa na układ nerwowy;
 • wpływa pozytywnie na rozwój płodu.

 

Kwas foliowy nie jest wytwarzany w organizmie, dlatego należy dostarczać go z pożywieniem lub w postaci suplementu diety. Dla zdrowia groźny jest zarówno jego niedobór, jak i nadmiar.

Kwas foliowy a ciąża

Kwas foliowy jest bardzo ważny dla kobiet w ciąży. Jego suplementacja zapobiega wadom cewy nerwowej u płodu i wspiera jego prawidłowy rozwój (szczególnie tworzenie się narządów wewnętrznych, czyli organogenezę). Przyjmowanie kwasu foliowego jest zalecane każdej ciężarnej.

 

Wady cewy nerwowej to zaburzenia rozwojowe ośrodkowego układu nerwowego, które powstają w pierwszych 4 tygodniach ciąży. Zalicza się do nich: przepukliny oponowo-rdzeniowe oraz bezmózgowie. Liczne badania naukowe potwierdzają, że przyjmowanie kwasu foliowego w ciąży obniża ryzyko ich powstania aż o 70%. W Polsce od 1997 roku prowadzony jest program profilaktyki wad cewy nerwowej właśnie poprzez suplementację kwasu foliowego.

Dawkowanie kwasu foliowego w ciąży

Dzienna dawka kwasu foliowego dla kobiety ciężarnej wynosi 0,4 mg. Suplementację należy rozpocząć co najmniej miesiąc przed rozpoczęciem starań o dziecko i kontynuować do 16 tygodnia ciąży. Jeżeli poczęcie dziecka było nieplanowane, przyjmowanie kwasu foliowego należy rozpocząć niezwłocznie po otrzymaniu pozytywnego testu ciążowego. Lekarze zalecają także, aby każda kobieta w wieku reprodukcyjnym przyjmowała preparaty z kwasem foliowym.

 

Kobiety, które urodziły dziecko z wadą cewy nerwowej powinny przyjmować dziennie 5 mg kwasu foliowego. Wyższa dawka zalecana jest także w przypadku ciąży mnogiej i otyłości. Jest ona ustalana przez lekarza.

 

Poza przyjmowaniem doustnych środków z kwasem foliowym zalecane jest również uzupełnianie go z dietą. Witamina B9 znajduje się przede wszystkim w warzywach liściowych: sałacie, kapuście, szpinaku, brokułach, kalafiorze, brukselce i szparagach. Kwas foliowy w mniejszej dawce znaleźć można także w pomidorach, burakach, soi, soczewicy, fasoli, bananach, awokado, żółtkach jaj i wątróbce.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl