Dlaczego wybór wózka spacerowego spędza sen z powiek tak wielu rodzicom?

Wybór odpowiedniego wózka spacerowego jest o tyle istotny, że rzutuje na nasz późniejszy stosunek do pieszych wędrówek z dzieckiem. Jeśli popełnimy błąd, codzienne spacery mogą szybko stać się naszym przekleństwem. Dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby zakupić spacerówkę, która spełnia nasze indywidualne potrzeby. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?
2020-09-18 00:00
Udostępnij
Dlaczego wybór wózka spacerowego spędza sen z powiek tak wielu rodzicom?

 

1. Wiek i senność malucha

Kupując spacerówkę dla niemowlaka albo często przysypiającego starszaka, upewnij się, że ma on rozkładane, opuszczane oparcie (dzięki czemu główka dziecka nie będzie opadać na boki). Przy najmłodszych bobasach warto zainwestować w funkcję odchylania na płasko. Warto też zadbać o to, aby nogi śpiących dzieci nie zwisały z wózka; pomoże w tym regulowany podnóżek albo po prostu odpowiednio długie siedzisko. Trzecie udogodnienie to budka, która ochroni malucha przed słońcem (ewentualnie doczepiany daszek bądź parasolka przeciwsłoneczna).

2. Planowane trasy spacerowe

W bardziej wymagającym terenie, w lasach czy nawet na drogach gruntowych zwyczajne wózki spacerowe będą prawdziwym utrapieniem. Rozklekotane czy zablokowane kółka to jeden z lepszych scenariuszy; może się okazać, że w pewnym momencie trzeba będzie po prostu wziąć wózek pod pachę. Im trudniejsze ścieżki, tym większe powinny być koła; można także pójść na kompromis i postawić na pompowane, duże koła z tyłu i małe z przodu. Jeśli Wasze trasy obejmują zwykle chodniki i alejki, nawet bardzo małe kółka sprawdzą się na piątkę z plusem.

3. Mobilność

Wózki spacerowe mają być lżejszą alternatywą dla tradycyjnych, o wiele cięższych pojazdów. Jeśli czeka Cię wnoszenie ich na piętro czy w ogóle dźwiganie, upewnij się, że waży ona możliwie mało. Optymalna waga to 5-6 kg, maksymalna: 7-8 kg, a bardzo niska – nieco ponad 3 kg. Pamiętaj jednak, że mniejsza ilość kilogramów pociąga za sobą mniej mechanizmów, bajerów i udogodnień. Oprócz wagi warto zwrócić uwagę także na sposób składania wózka. Celem jest szybkie i bezproblemowe składanie spacerówki do małych rozmiarów. Najczęstsza opcja to parasolka; istnieją jednak jeszcze bardziej mobilne modele, które da się spakować do samolotu jako kompaktowy bagaż podręczny (np. Babyzen Yoyo).

4. Łatwość obsługi

Przenoszenie i składanie wózków spacerowych to jedno, a codzienne użytkowanie podczas wędrówek dookoła domu – drugie. Trzy podstawowe kwestie, na jakie powinniście zwrócić uwagę, to:

  • możliwość prowadzenia wózka jedną ręką (niestety lekkie parasolki nie spełniają tego kryterium),
  • obecność obracanego siedziska (jeśli zależy Wam na tym, żeby czasem wozić dziecko z twarzą zwróconą w Waszą stronę),
  • łatwość podbijania, czyli podnoszenia przednich kół samym naciskiem na rączkę, na przykład żeby wejść do autobusu czy ominąć krawężnik.

5. Inne istotne cechy wózków spacerowych

  • solidność konstrukcji i wysoka jakość wykonania,
  • dobry serwis gwarancyjny,
  • sposób odpinania szelek – nawet trzylatek powinien mieć problem z ich samodzielnym odpięciem, a jednocześnie nie powinno to nastręczać trudności rodzicom,
  • wielkość i dostęp do kosza – tu trzeba liczyć się z tym, że wózki spacerowe zwykle posiadają niewielkie kosze.