fit.pl mobile logo

Dzienniczek pielęgnacyjny przyszłej mamy

Magiczny czas oczekiwania na dziecko to okres przygotowań na zmiany. W Twoim życiu nastąpi rewolucja, która sprawi, że nic już nie będzie takie samo. Ale przygotowania to nie tylko zakup rzeczy dla maluszka. W tym szczególnym okresie warto z troską zadbać też o samą siebie. Przecież będąc matką nadal chcesz być atrakcyjną kobietą.

Twoja półka w łazience z pewnością zawiera sporo kosmetyków, które stosujesz w codziennej pielęgnacji. Jednak okres ciąży i karmienia to czas, gdy szczególnie musisz zadbać o swoją zmienianą hormonami skórę. Nie wszystko, co stosowałaś do tej pory możesz używać obecnie, mogą również pojawić się nowe, wcześniej Ci nieznane problemy skórne. Musisz więc przeorganizować swoją toaletkę i półkę w łazience.

Twoja skóra się zmienia

Pod wpływem ciążowych hormonów może się okazać, że Twoja idealna cera zaczyna szaleć. Nagle pojawiają się wypryski lub bezproblemowa cera normalna staje się wysuszona jak pustynia. Nie martw się – te wszystkie zmiany są normalne i powinny ustąpić, gdy gospodarka hormonalna wróci do normy. Jednak do tego czasu musisz troskliwie dbać o swoją skórę. Przede wszystkim spójrz na swoją pielęgnację od nowa: część kosmetyków musisz odstawić na czas ciąży (możesz oddać koleżankom lub rodzinie, bo większość ma datę ważności do 12 miesięcy od otwarcia), a część może Ci w ogóle nie służyć. Przeczytaj składy dotychczas używanych produktów i usuń te, które zawierającą substancje zabronione lub odradzane ciężarnym – listę znajdziesz poniżej w artykule. Okres ciąży i karmienia piersią nie jest czasem walki ze zmarszczkami i starzeniem się skóry twarzy – skup się na zapewnieniu jej komfortu. Wiele kobiet skarży się na wysuszoną skórę – to zasługa szalejącego w organizmie estrogenu. Dlatego zadbaj, by zawsze była odpowiednio nawilżona i natłuszczona. Jeśli borykasz się z bardzo uciążliwym trądzikiem, skonsultuj się z lekarzem, który podpowie, co możesz zrobić z tym problemem. Pamiętaj, by samodzielnie nie stosować żadnych przeciwtrądzikowych kosmetyków – ogranicz się do nakładanej miejscowo maseczki z drożdży.

Piersi i brzuch pod szczególną opieką

Zmiany naszego ciała w ciąży to przede wszystkim powiększający się brzuch i piersi. Dlatego każda przyszła mama musi szczególnie uważnie dbać o te miejsca – od naszej codziennej pielęgnacji zależy ich dobry wygląd. Codziennie po kąpieli wcieraj więc dobrej jakości balsam, najlepiej przeznaczony dla kobiet w ciąży, lub oliwkę, która natłuści skórę. W ten sposób poprawisz jej elastyczność i odżywisz ją – a ma ona przed sobą trudne zadanie, bo kilkukrotnie zwiększy swoją powierzchnię. Pamiętaj, by do biustu stosować tylko specjalne kosmetyki przeznaczone dla ciężarnych – tradycyjne mogą zawierać składniki, które zaszkodzą dziecku.

Rozstępy i infekcje intymne – jak im zaradzić?

W okresie ciąży kobiety szczególnie narażone są na wszelkie infekcje intymne – dlatego należy podmywać się dwa razy dziennie, stosując bardzo łagodne kosmetyki do higieny intymnej. Warto zakupić kosmetyk zawierający w składzie kwas mlekowy, a unikać z kolei tych z SLS, który może podrażniać.

Drugim, szczególnie znienawidzonym przez ciężarne problemem, są rozstępy. To wynik niedostosowania się skóry do zmian – niestety są one możliwe do zmniejszenia tylko w początkowej fazie, gdy przypominają czerwone lub fioletowe pręgi. Białe, zabliźnione rozstępy są już nie do pokonania żadnymi kosmetykami. Ponieważ więc lepiej zapobiegać niż leczyć – od momentu wykonania testu ciążowego warto zacząć stosować oliwki uelastyczniające skórę brzucha i piersi. Stosujmy ją minimum dwa razy dziennie, a jeśli czas nam pozwala, nawet częściej – delikatny masaż brzucha w późniejszym okresie będzie również bardzo przyjemny dla naszego maluszka.

Produkty, które musisz odstawić

Dobierając kosmetyki, szczególnie musisz uważać na te ze składnikami aktywnymi. Niestety okres ciąży i karmienia wyklucza sporo produktów, które mogą zaszkodzić dziecku lub skórze mamy. Dlatego usuń ze swojego dzienniczka pielęgnacyjnego wszystkie produkty:

 • zawierające retinol i retinaldehydy, czyli pochodne witaminy A, która może uszkodzić płód

 • posiadające w składzie tetracykliny, wchodzące często w skład kosmetyków przeciwtrądzikowych

 • zawierające kofeinę

 • z olejkami eterycznymi, szczególnie bergamotkowym, rozmarynowym, lawendowym i rumiankowym

 • filry przenikające, jak Etylhexyl Methoxycinnamate

 • zawierające formaldehyd, który znajduje się w starszej generacji lakierach do paznokci i może występować w niektórych odżywkach

 • z poliakramidem – czyli pochodną formaldehydu i formaliny

 • zawierające w składzie kwasy, w tym salicylowy i owocowe

 • silnie perfumowane kosmetyki

 • kosmetyki antycellulutowe i wyszczuplające – potencjalnie zawierają dużo zabronionych substancji

 • zawierające parabeny

 • posiadające olej sojowy – warto go ograniczyć, jednak doniesienia na jego temat są sprzeczne.

Aby mieć pewność, że nie zaszkodzisz dziecku, najlepiej kup specjalne kosmetyki dla kobiet w ciąży w emag.pl. Informacja, że kosmetyk jest przeznaczony dla przyszłej mamy daje Ci pewność, że nie zawiera składników niebezpiecznych dla Ciebie lub dziecka.

 

Makijaż przyszłej mamy

Wiele przyszłych mam martwi się, że tradycyjna kolorówka może zaszkodzić dziecku. W większości przypadków nie ma przeciwwskazań do używania kosmetyków kolorowych, warto jednak uważać na te zawierające filtr Etylhexyl Methoxycinnamate i parabeny. Dobrym rozwiązaniem byłoby sięgnięcie po kosmetyki mineralne i naturalne. Jeśli tylko nasza skóra dobrze wygląda z podkładem mineralnym, możemy zastosować go zamiast tradycyjnego podkładu. Do tego mineralny róż, bronzer, rozświetlacz, cienie i nasz makijaż będzie w 100% ekologiczny i oddychający. Szczególnie polecamy minerały paniom borykającym się z trądzikiem i wypryskami – kosmetyki te są idealne na problemy skórne.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl