II trymestr ciąży - dolegliwości i sposoby na ich wyeliminowanie

Okres ciąży – choć bez wątpienia piękny i jedyny w swoim rodzaju – bywa również stosunkowo męczący. Choć dolegliwości takie jak na przykład zgaga, bóle kręgosłupa, zaparcia czy też obrzęk nóg są w pełni normalne, to jednak potrafią skutecznie obniżyć komfort życia przyszłej mamy. Jak sobie z nimi radzić? Przedstawiamy skuteczne sposoby na dolegliwości charakterystyczne dla II trymestru ciąży.
2020-12-08 00:00
Udostępnij
II trymestr ciąży - dolegliwości i sposoby na ich wyeliminowanie

Ile trwa ciąża?

Ciąża trwa 40 tygodni, czyli 280 dni. Choć powszechnie zwykło się mówić, że okres ten wynosi 9 miesięcy (kalendarzowych), to jednak w praktyce trwa on 10 miesięcy księżycowych (po 28 dni/miesiąc). I trymestr liczony jest od 1 do 13 tygodnia ciąży, II trymestr rozpoczyna się w 14 tygodniu ciąży i trwa do 27, natomiast III ma swój początek w 28 tygodniu i kończy się porodem mającym miejsce około 40 tygodnia ciąży. Skąd to „około”? Otóż za normę uznawane są dwutygodniowe odstępstwa, co w praktyce oznacza, że moment narodzin dziecka może nastąpić zarówno w 38, jak i w 42 tygodniu ciąży. Jakie zatem dolegliwości mogą pojawić się we wspomnianym II trymestrze?

Jakie dolegliwości mogą pojawić się w II trymestrze ciąży?

Zgaga – może pojawić zarówno na samym początku II trymestru – czyli w 14 tygodniu ciąży - jak i w okolicach 17 tygodnia ciąży, a nawet później. To w pełni normalna, aczkolwiek dość nieprzyjemna dolegliwość objawiająca się uczuciem palenia w przełyku. Jak sobie z nią radzić? Przede wszystkim warto odpowiednio zmodyfikować swoją dietę. Jedz częściej mniej obfite posiłki rezygnując zarazem z potraw tłustych, ostrych i ciężkostrawnych. Ich miejsce powinny zająć dania lekkostrawne. Warto także unikać leżenia do 30 minut po posiłku.

Zaparcia – przyczyną zaparć pojawiających się w II trymestrze są zarówno zmiany hormonalne, jak i powiększająca się macica, która uciska jelita tym samym utrudniając wypróżnianie. Aby pozbyć się zaparć warto jeść posiłki regularnie (co 3-4 godziny) i sięgnąć po produkty będące źródłem błonnika pokarmowego (m.in. owoce, warzywa, wyroby pełnoziarniste). Ważne jest również picie odpowiedniej ilości wody mineralnej (minimum 2,5 l/dziennie). W celu pobudzenia jelit do pracy warto pamiętać o aktywności fizycznej. Regularne ćwiczenia czy choćby spacer z pewnością pomogą w pozbyciu się nieprzyjemnych zaparć.

Obrzęki nóg – z reguły pojawiają się w 21 tygodniu ciąży, jednak może się zdarzyć, że przyszła mama doświadczy ich już na początku II trymestru. Przyczyną pojawiających się obrzęków jest powiększająca się macica, która uciska na naczynia krwionośne utrudniając zarazem krążenie krwi. Sposobem na obrzęki jest częsta zmiana pozycji i aktywność fizyczna. Z kolei w przypadku obrzęku stóp czy też łydek radzi się odpocząć w pozycji leżącej. Dodatkowo warto podłożyć pod stopy zrolowany koc czy też poduszkę. Jeśli II trymestr ma miejsce w miesiącach letnich, to staraj się nie przebywać zbyt długo na słońcu.

Bóle kręgosłupa – powiększający się brzuszek sprawia, że zmienia się środek ciężkości (przenosi się ku przodowi), a wraz z nim specyfika poruszania się. Spory wpływ na kości i stawy wywierają także hormony, których zadaniem jest utrzymanie ciąży i przygotowanie ciała kobiety do porodu. W kość daje nam przede wszystkim relaksyna i estrogen. To właśnie one powodują rozluźnianie się połączeń stawowych. Jak radzić sobie z bólem kręgosłupa? Przede wszystkim nie należy rezygnować z ruchu. Warto wzmacniać zwłaszcza mięśnie brzucha, a także dbać o utrzymanie prawidłowej postawy (wyprostować się i ściągnąć łopatki). Świetnym sposobem na bóle kręgosłupa w ciąży są regularne spacery, lekkie ćwiczenia (np. joga) czy też gimnastyka na basenie (np. pływanie lub aqua aerobic).

Mdłości i wymioty - to bez wątpienia jedne z najczęściej pojawiających się objawów w I trymestrze ciąży. Zdarza się jednak, że ciężarne odczuwają je także na początku II trymestru (mijają ok. 20 -22 tygodnia ciąży). Z reguły pojawiają się one od rana, niekiedy towarzyszą przyszłej mamie przez cały dzień. Jak sobie z nimi radzić? Przede wszystkim nie „zrywaj się” z łóżka. Zanim wstaniesz, zjedz choćby kawałek sucharka czy wafla ryżowego. Jeśli wiesz, że dany pokarm/potrawa wywołuje u ciebie mdłości, to unikaj jego widoku czy też zapachu. Poza tym staraj się nie dopuścić do sytuacji, w której odczujesz silny głód, gdyż związane z tym wahania cukru mogą przyczynić się do wystąpienia opisywanej dolegliwości. Unikaj potraw ciężkostrawnych oraz słodkich napojów gazowanych. Ich miejsce powinny zająć lekkie posiłki i niegazowana woda. Jeśli uczucie mdłości stanie się silniejsze, możesz sięgając po filiżankę naparu z cytryny i imbiru (zalecane również w I trymestrze ciąży).