fit.pl mobile logo

Jak prawidłowo nawadniać dziecko w czasie zimy?

W okresie zimowym dziecko może rzadziej sięgać po napoje czy sygnalizować, że chce mu się pić. Warto jednak pamiętać o tym, że zapotrzebowanie organizmu na wodę nie zmienia się wraz z porami roku. O tym, jak zadbać o odpowiedni poziom nawodnienia dziecka zimą, mówi dietetyczka kliniczna oraz ekspertka marki Mama i ja – Karolina Możdżeń

Zima to czas niskich temperatur na zewnątrz, grubszych ubrań i.… częstszych przeziębień. Ogrzewanie mieszkań mocno wysusza powietrze, co może niekorzystnie wpływać na stan skóry oraz błon śluzowych nosa i gardła oraz zwiększać podatność na infekcje. Dlatego tak ważne w okresie grzewczym jest zachęcanie dziecka do częstego picia wody, która nawilża organizm od wewnątrz.

Ile płynów potrzebuje dziecko zimą?

 Przyjmuje się, że w okresie pierwszych 6 miesięcy życia niemowlę na dobę potrzebuje ok. 680 ml mleka. W okresie kolejnego pół roku zapotrzebowanie wzrasta nawet do 1,2 litra płynów na dobę, a oprócz mleka w diecie dziecka zaczynają pojawiać się pokarmy stałe. Do drugiego roku życia poziom zapotrzebowania na płyny utrzymuje się na poziomie od 1,1 do 1,2 litra na dobę. Maluszek w wieku 2-3 lat powinien dobowo przyjmować 1,3 litra płynów, dla dziecka w wieku 4-8 lat norma wynosi 1,6 litra, a dla 9-latka: 1,9 litra. U młodzieży i dorosłych zapotrzebowanie na wodę wynosi 2 litry dziennie. Pamiętajmy, że około 20% wody organizm dostaje w pożywieniu, np. pod postacią zup, warzyw czy owoców, podkreśla ekspertka.

 Aby odpowiednio określić optymalny poziom nawodnienia, można też zastosować prosty przelicznik. Dziecko, które waży mniej niż 10 kg, potrzebuje 100 ml płynów na każdy kilogram masy ciała. Gdy waga maluszka przekroczy 10 kg, należy zapewnić mu dobowo 1 litr płynów + dodatkowe 50 ml na każdy kilogram powyżej 10 kg. W przypadku dzieci ważących więcej niż 20 kg, przelicznik wynosi odpowiednio 1,5 litra + 20 ml.

W jakiej postaci podawać dziecku wodę?

 Optymalnym wyborem jest niegazowana woda o niskiej zawartości sodu, bez dodatków – taka jak na przykład Mama i ja, mówi Karolina Możdżeń.

 Na bazie wody źródlanej można przygotowywać pyszne, rozgrzewające zupy, zawierające wiele cennych wartości odżywczych i witamin. To optymalne uzupełnienie zimowej diety, ponieważ warzywa pomagają regulować funkcjonowanie jelit i wzmacniać odporność. Utrzymaniu prawidłowego poziomu nawodnienia sprzyjają też wodniste, owocowe koktajle oraz ziołowe herbatki.

Nawodnienie kontra zimowe infekcje

Jeśli mimo profilaktyki dojdzie do zachorowania maluszka, niezbędne jest picie większych ilości wody. W każdej sytuacji, gdy u dziecka występują wymioty, gorączka czy biegunka, znacząco zwiększa się ryzyko odwodnienia, zaznacza Karolina Możdżeń. I dodaje: Przyjmuje się, że jeśli u chorującego dziecka temperatura wzrasta o 1 stopień Celsjusza, zapotrzebowanie na płyny o zwiększa się aż o 12 procent.

 W zimie warto zadbać o to, by woda była ciepła – wygodnym sposobem jest przelanie jej po podgrzaniu do butelki termicznej, która utrzymuje temperaturę przez długi czas.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl