Jak radzić sobie z rozstępami w ciąży?

Zauważyłaś u siebie pojawiające się rozstępy, nie wiesz jednak jakie preparaty będą na nie odpowiednie? Teraz zastanawiasz się, jak skutecznie zmniejszyć ich widoczność? Już teraz poznaj kilka ciekawych porad, których zastosowanie w praktyce pozwoli Ci uporać się z tym problemem.
2021-09-21 00:00
Udostępnij
Jak radzić sobie z rozstępami w ciąży?

Rozstępy w ciąży - jak się ich pozbyć?

Aby zminimalizować rozstępy w ciąży, należy postawić na następujące działania:

 • Dobór właściwych kosmetyków – najlepiej specjalistycznych kremów oraz żeli przeciw rozstępom. Zapewnią one odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie Twojej skórze. Krem na rozstępy, aby mógł jak najlepiej odegrać swoją rolę, powinien być stosowany regularnie.
 • Zadbaj o swoją dietę – należy zadbać, aby była ona zbilansowana, nie jest wskazane objadanie się, warto natomiast komponować poszczególne posiłki ze składników spożywczych bogatych w cynk, witaminę E oraz kolagen.
 • Aktywny tryb życia – jeżeli to możliwe, a także dobrze się czujesz, staraj się aktywnie spędzać czas, stosując się do zaleceń lekarza – najlepiej postawić na aktywność na świeżym powietrzu.
 • Naturalne oleje – zaleca się aplikować olejek migdałowy lub kokosowy kilka razy w tygodniu na brzuch, uda, pośladki, czy inne miejsca występowania rozstępów. Wmasuj go w skórę kolistymi ruchami i wykonaj przy tym relaksujący masaż.
 • Pij odpowiednią ilość płynów – nie zapominaj o tym, ponieważ jest to bardzo ważne dla Twojego organizmu.

Co to są rozstępy?

Rozstępy to rodzaj blizn wyglądających jak równoległe wrzecionowate pasy, mogą być one wklęsłe lub wypukłe. Rozstępy zmieniają kolor. W początkowej fazie są czerwone i fioletowe, następnie stają się białe lub sine:

 • czerwony, fioletowy – kolory te są charakterystyczne dla początkowej fazy zapalnej, uszkodzenia skóry, gdy pojawiają się rozstępy, które swędzą i pieką,
 • biały, czy siny – gdy rozstępy zmieniają kolor, oznacza to, że następuje drugi etap gojenia oraz bliznowacenia skóry.

Dlaczego się pojawiają?

Rozstępy bardzo często pojawiają się u kobiet w ciąży, spowodowane jest to nadmiernym rozciąganiem się skóry szczególnie na brzuchu i piersiach. Ponadto powstają z powodu zaburzonej gospodarki hormonalnej. Mogą pojawiać się także na udach, pośladkach, plecach czy wewnętrznej stronie ramion.

Jak zminimalizować rozstępy po ciąży?

Zabiegi, które zminimalizują rozstępy, to m.in.:

 • Mezoterapia – wykonuje się ją poprzez nakłuwanie skóry, tam, gdzie powstały rozstępy. Zabieg ten należy powtarzać w seriach w określonym odstępie czasu.
 • Dermabrazja – jest peelingiem, za pomocą którego złuszcza się naskórek oraz górną warstwę skóry właściwej.
 • Dermabrazja laserowa – polega na tym, że laser ogrzewa skórę, a ta odparowuje do poziomu skóry właściwej.
 • Laserowe usuwanie rozstępów – polega ono na usuwaniu rozstępów, poprzez działanie lasera na skórę energią, którą sam wytworzył. W rezultacie pobudza to skórę do produkcji nowego kolagenu.

Wybór metody najlepiej skonsultować w gabinecie medycyny estetycznej lub w specjalistycznym salonie kosmetycznym. Specjaliści doradzą Ci, jak powinien przebiegać proces usuwania czy zminimalizowania rozstępów.

Rozstępy - najważniejsza jest pielęgnacja

Pojawienie się rozstępów w ciąży wynika z wielu czynników m.in. predyspozycji genetycznych, stanu skóry przed ciążą czy tego, jak szybko przybiera się na wadze w tym wyjątkowym dla kobiety okresie życia. Bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja w czasie ciąży, która zminimalizuje pojawienie się rozstępów. Pamiętając o tym, nie trzeba będzie przejmować się tym problemem.

 

 

Źródło zdjęć: freepik.com