Jak skompletować strój narciarski dla dziecka, by zadbać o jego bezpieczeństwo, komfort cieplny i wygodę?

Zimowe szaleństwo powoli dobiega już końca, choć dzięki sztucznemu naśnieżeniu sezon narciarski trwa nawet do końca marca, a czasem w sprzyjających warunkach nawet do początku kwietnia. Oczywiście równie długo można cieszyć się jazdą na nartach w wysokich górach takich jak choćby Alpy, z tą różnicą, że tu mamy do czynienia z naturalnym naśnieżeniem. Jeżeli chcecie zabrać dziecko na pierwszy wyjazd na narty, to musicie skompletować strój narciarski. O czym musicie pamiętać, by zapewnić dziecku bezpieczeństwo, komfort cieplny i wygodę? Oto garść naszych rad.
2022-03-31 00:00
Udostępnij
Jak skompletować strój narciarski dla dziecka, by zadbać o jego bezpieczeństwo, komfort cieplny i wygodę?

Bielizna termiczna bazą stroju narciarskiego dla dziecka

Pierwszym elementem, w który musicie koniecznie się zaopatrzyć jest bielizna termiczna. Najlepiej, aby była bezszwowa. Możecie zdecydować się na taką wykonaną z mieszanki poliamidu i poliestru czy też z polipropylenu. Zadbajcie, by zarówno koszulka, jak i legginsy były wyposażone w dodatkową wentylację w miejscach, gdzie potliwość jest wzmożona. Bielizna musi być elastyczna i idealnie dopasowana do ciała. Nie może być obszerna, aby zachowała swoje właściwości termoregulacyjne. Bielizna termiczna może być jednoczęściowa albo dwuczęściowa. Na pewno ta druga będzie bardziej praktyczna.

Podstawą będzie kombinezon narciarski albo spodnie narciarskie i sweter

Podstawą stroju małego narciarza będzie kombinezon, do którego możecie dobrać np. golf albo sweter dla dziecka. Alternatywą będą spodnie narciarskie na szelkach. Powinny mieć odpowiednio szerokie nogawki, aby założenie narciarskich butów nie było utrudnione. Kombinezon, a także spodnie narciarskie muszą być wykonane z nieprzemakalnego materiału. Dzięki temu dziecko będzie mogło cieszyć się frajdą jazdy i po pierwszym upadku nie będzie przemoczone. Odpowiedni, wygodny i ciepły strój sprawi, że nie będzie się zniechęcać i będzie podejmować kolejne próby nauki jazdy.

Zainwestujcie w dobrą, nieprzemakalną kurtkę zimową dla dziecka

Bez wątpienia niezbędnym elementem będzie kurtka zimowa z membraną zapobiegającą przenikaniu wilgoci, a także wiatroszczelną. Wysoka stójka i kryty zamek, a ponadto wyposażenie w odblaski są bardzo ważne. Kurtka będzie odporna na uszkodzenia, będzie zapobiegać dostaniu się śniegu za kołnierz, a dziecko będzie widoczne na stoku. Ostatnia kwestia jest bardzo ważna. Jeśli kurtka nie jest wyposażona w odblaski, ale posiada szlufki, gdzie można je przypiąć, to warto się w nie zaopatrzyć. Na stoku bywa tłoczno, a gdy zapada zmrok i włączane jest sztuczne oświetlenie trzeba zadbać o jeszcze lepszą widoczność. Można zdecydować się na kurtkę z możliwością wydłużenia rękawów. Taki model może posłużyć dziecku na kolejny sezon. Ciekawym wyborem są kurtki, do których dostępne są zestawy naprawcze, tzw. wprasowanki. Zatem do zlikwidowania przetarcia czy dziury nie potrzeba klasycznej łaty.

Zadbajcie o niezbędne dodatki – wygodne rękawiczki narciarskie dziecięce, czapkę, komin, a także ciepłe skarpety

Nie można zapomnieć o dodatkach. W końcu, nawet gdy świeci słońce, po wjechaniu wyciągiem na górę można odczuć chłód, wiatr i zimno. Stąd niezbędna będzie czapka wykonana z oddychającego materiału, np. bawełny. Można wybrać do niej komin, który będzie bezpieczniejszym rozwiązaniem od szalika. Ciekawym wyborem będzie też czapka z kominem. Warto zainwestować też w ciepłe skarpety o odpowiedniej długości. Powinny być na tyle długie, aby chroniły nogi dziecka przed obtarciami. Niezwykle istotne są rękawiczki narciarskie dziecięce. Można wybrać jednopalczaste albo pięciopalczaste. Dobrze jeśli wyposażone są w dodatkowe wzmocnienia po wewnętrznej stronie, a także ściągacze przy nadgarstkach.

Teraz możecie już ruszać na stok. Pamiętajcie, że sprzęt narciarski możecie wypożyczyć dla dziecka na miejscu. Jeśli jeszcze nie wiecie, czy złapie „bakcyla”, lepiej skorzystać z wypożyczalni niż inwestować duże pieniądze w narty, wiązania. Co bardzo ważne przy nauce dziecko nie będzie potrzebowało kijków. Musi najpierw nauczyć się utrzymywać równowagę, dlatego instruktorzy odradzają je dla początkujących. Na miejscu wypożyczycie także kask i gogle narciarskie.