Regularna aktywność ruchowa najmłodszych sprzyja zdrowiu oraz poprawnemu rozwojowi ich organizmu. Jedną z rosnących na popularności form aktywności fizycznej jest skakanie na trampolinie
2021-04-26 00:00
Udostępnij
Jak wybrać trampolinę dla dziecka?

 

Regularna aktywność ruchowa najmłodszych sprzyja zdrowiu oraz poprawnemu rozwojowi ich organizmu. Żyjemy w społeczeństwie z coraz większą skłonnością do nadwagi i otyłości, a co za tym idzie, musimy mierzyć się z konsekwencjami, np. chorobami takimi jak: cukrzyca typu 2, problemy układu krążenia czy nadciśnienie. Najprostszym sposobem na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia tego rodzaju problemów jest dobra dieta oraz aktywność fizyczna. Jedną z rosnących na popularności form aktywności fizycznej jest skakanie na trampolinie. Rodzice coraz chętniej kupują je dzieciom, ponieważ zapewniają one atrakcyjną zabawę, połączoną z aktywnością ruchową na świeżym powietrzu.

Wybór trampoliny dla dziecka powinno się rozpocząć od doboru jej odpowiedniej średnicy. Na rynku znaleźć można modele o średnicy batutu od 90 cm do 460 cm. Większa konstrukcja zapewnia bardziej intensywne wrażenia, ale potrzebuje wystarczającej przestrzeni do jej rozstawienia. Przy doborze gabarytów należy uwzględnić wiek i wagę dziecka. Dla najmłodszych dzieci odpowiednia będzie trampolina o średnicy do 2 m. W przypadku dzieci starszych zaleca się już takie modele, których średnica przekracza 2 m. Należy oczywiście wybrać trampolinę o odpowiednim dla użytkowników maksymalnym obciążeniu. Jeśli zakładamy, że będzie z niej korzystało tylko jedno dziecko, wówczas limit wagowy 100 kg będzie wystarczający. Klasyczne trampoliny ogrodowe są dobrą przestrzenią do zabawy dla dzieci, które potrafią już samodzielnie kontrolować swoje ciało podczas podskoków. Dla maluchów, które nie nabyły jeszcze takiej sprawności, bardziej odpowiednie będą specjalne nadmuchiwane trampoliny. Przybierają one formę zamków czy kojców, które zabezpieczają dzieci przed ewentualnymi urazami.

jumpi 3_1

Kluczowymi elementami zapewniającymi bezpieczeństwo podczas zabawy na trampolinie są siatki zabezpieczające. Wyróżniamy siatkę wewnętrzną, która oddziela osobę skaczącą od stelażu oraz siatkę zewnętrzną dolną, która znajduje się poniżej krawędzi batutu. Jeśli trampolina będzie przeznaczona dla dzieci, dobrze wybrać taką, która posiada oba rodzaje siatki. Dzięki tej pierwszej dziecko nie wywróci się na osłonę, ani nie spadnie z trampoliny. Warto wybrać model, który posiada siatkę na zamek błyskawiczny, co znacznie ułatwia użytkowanie. Siatka wewnętrzna powinna być wytrzymała, elastyczna oraz wystarczająco wysoka. Przyjmuje się, że jej wysokość powinna być zbliżona lub niewiele mniejsza od średnicy samej trampoliny. Ważne jednak, aby podejść do tego indywidualnie i przy najwyższych podskokach mieć pewność, że użytkownik nie ma możliwości wyskoczenia ponad siatką. Przykładowo, rekord wysokości skoku, pobity przez braci: Seana, Erica i TJ Kennedego, wynosił 670 cm, jednak zazwyczaj wysokość dziecięcych podskoków nie przekracza 150 cm. Najlepsze modele wyposażone w siatkę ochronną zabezpieczają nie tylko przed upadkiem poza trampolinę, ale również chronią przed obtarciami czy uszkodzeniami ciała o elementy konstrukcji. Siatka zewnętrzna dolna z kolei uniemożliwia wejście dziecka pod batut w czasie skakania innej osoby. Miejsce to może natomiast pełnić rolę schowka na obuwie.

Dodatkowo powinniśmy zwrócić uwagę na poszczególne elementy konstrukcji, takie jak: stelaż, mata, sprężyny czy drabinka. Stelaż musi być przede wszystkim stabilny, wykonany z grubych rurek oraz pozbawiony nierównych krawędzi, które mogłyby wyrządzić jakąś krzywdę. Mata do skakania powinna być wykonana ze sprężystego i odpornego materiału. Najczęściej jest to tworzywo PP mesh, które zapewnia elastyczność i najwyższą wytrzymałość. Sprężyny trampolinowe powinny być starannie wykonane i odpowiednio przymocowane do stelaża i maty. To dzięki nim tak naprawdę możliwe jest wybicie się i wykonywanie skoków, dlatego muszą być one naprawdę solidne. Warto zainwestować w trampolinę, która w zestawie posiada drabinkę, dzięki czemu nawet najmłodsze dzieci będą mogły bezpiecznie wejść na batut bez pomocy dorosłych. Sprawdźmy też, czy wybrana przez nas trampolina posiada najważniejsze certyfikaty - są nimi: CE, TÜV oraz GS.

Zabawa na trampolinie powinna odbywać się z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. W dobrze skonstruowanej trampolinie kontuzje to rzadkość. Ewentualne otarcia, zadrapania czy urazy spowodowane mogą być dużą liczbą osób użytkujących trampolinę równocześnie. Warto również wziąć pod uwagę, że dzieci mające problemy z kręgosłupem, a także z wadami wzroku czy zaburzeniami równowagi, nie powinny skakać na trampolinie.

Zabawy na trampolinie sprawiają dużą frajdę niezależnie od wieku. Są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą poprawić swoją kondycję oraz tych, którzy uważają, że ich poziom aktywności jest niewystarczający. Dla dzieci oznacza to przede wszystkim świetną zabawę, a dla rodziców fakt, że ich pociecha spędza wolny czas aktywnie.