fit.pl mobile logo

Jak wybrać trampolinę dla dziecka?

Regularna aktywność ruchowa najmłodszych sprzyja zdrowiu oraz poprawnemu rozwojowi ich organizmu. Jedną z rosnących na popularności form aktywności fizycznej jest skakanie na trampolinie

 

Regularna aktywność ruchowa najmłodszych sprzyja zdrowiu oraz poprawnemu rozwojowi ich organizmu. Żyjemy w społeczeństwie z coraz większą skłonnością do nadwagi i otyłości, a co za tym idzie, musimy mierzyć się z konsekwencjami, np. chorobami takimi jak: cukrzyca typu 2, problemy układu krążenia czy nadciśnienie. Najprostszym sposobem na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia tego rodzaju problemów jest dobra dieta oraz aktywność fizyczna. Jedną z rosnących na popularności form aktywności fizycznej jest skakanie na trampolinie. Rodzice coraz chętniej kupują je dzieciom, ponieważ zapewniają one atrakcyjną zabawę, połączoną z aktywnością ruchową na świeżym powietrzu.

Wybór trampoliny dla dziecka powinno się rozpocząć od doboru jej odpowiedniej średnicy. Na rynku znaleźć można modele o średnicy batutu od 90 cm do 460 cm. Większa konstrukcja zapewnia bardziej intensywne wrażenia, ale potrzebuje wystarczającej przestrzeni do jej rozstawienia. Przy doborze gabarytów należy uwzględnić wiek i wagę dziecka. Dla najmłodszych dzieci odpowiednia będzie trampolina o średnicy do 2 m. W przypadku dzieci starszych zaleca się już takie modele, których średnica przekracza 2 m. Należy oczywiście wybrać trampolinę o odpowiednim dla użytkowników maksymalnym obciążeniu. Jeśli zakładamy, że będzie z niej korzystało tylko jedno dziecko, wówczas limit wagowy 100 kg będzie wystarczający. Klasyczne trampoliny ogrodowe są dobrą przestrzenią do zabawy dla dzieci, które potrafią już samodzielnie kontrolować swoje ciało podczas podskoków. Dla maluchów, które nie nabyły jeszcze takiej sprawności, bardziej odpowiednie będą specjalne nadmuchiwane trampoliny. Przybierają one formę zamków czy kojców, które zabezpieczają dzieci przed ewentualnymi urazami.

jumpi 3_1

Kluczowymi elementami zapewniającymi bezpieczeństwo podczas zabawy na trampolinie są siatki zabezpieczające. Wyróżniamy siatkę wewnętrzną, która oddziela osobę skaczącą od stelażu oraz siatkę zewnętrzną dolną, która znajduje się poniżej krawędzi batutu. Jeśli trampolina będzie przeznaczona dla dzieci, dobrze wybrać taką, która posiada oba rodzaje siatki. Dzięki tej pierwszej dziecko nie wywróci się na osłonę, ani nie spadnie z trampoliny. Warto wybrać model, który posiada siatkę na zamek błyskawiczny, co znacznie ułatwia użytkowanie. Siatka wewnętrzna powinna być wytrzymała, elastyczna oraz wystarczająco wysoka. Przyjmuje się, że jej wysokość powinna być zbliżona lub niewiele mniejsza od średnicy samej trampoliny. Ważne jednak, aby podejść do tego indywidualnie i przy najwyższych podskokach mieć pewność, że użytkownik nie ma możliwości wyskoczenia ponad siatką. Przykładowo, rekord wysokości skoku, pobity przez braci: Seana, Erica i TJ Kennedego, wynosił 670 cm, jednak zazwyczaj wysokość dziecięcych podskoków nie przekracza 150 cm. Najlepsze modele wyposażone w siatkę ochronną zabezpieczają nie tylko przed upadkiem poza trampolinę, ale również chronią przed obtarciami czy uszkodzeniami ciała o elementy konstrukcji. Siatka zewnętrzna dolna z kolei uniemożliwia wejście dziecka pod batut w czasie skakania innej osoby. Miejsce to może natomiast pełnić rolę schowka na obuwie.

Dodatkowo powinniśmy zwrócić uwagę na poszczególne elementy konstrukcji, takie jak: stelaż, mata, sprężyny czy drabinka. Stelaż musi być przede wszystkim stabilny, wykonany z grubych rurek oraz pozbawiony nierównych krawędzi, które mogłyby wyrządzić jakąś krzywdę. Mata do skakania powinna być wykonana ze sprężystego i odpornego materiału. Najczęściej jest to tworzywo PP mesh, które zapewnia elastyczność i najwyższą wytrzymałość. Sprężyny trampolinowe powinny być starannie wykonane i odpowiednio przymocowane do stelaża i maty. To dzięki nim tak naprawdę możliwe jest wybicie się i wykonywanie skoków, dlatego muszą być one naprawdę solidne. Warto zainwestować w trampolinę, która w zestawie posiada drabinkę, dzięki czemu nawet najmłodsze dzieci będą mogły bezpiecznie wejść na batut bez pomocy dorosłych. Sprawdźmy też, czy wybrana przez nas trampolina posiada najważniejsze certyfikaty - są nimi: CE, TÜV oraz GS.

Zabawa na trampolinie powinna odbywać się z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. W dobrze skonstruowanej trampolinie kontuzje to rzadkość. Ewentualne otarcia, zadrapania czy urazy spowodowane mogą być dużą liczbą osób użytkujących trampolinę równocześnie. Warto również wziąć pod uwagę, że dzieci mające problemy z kręgosłupem, a także z wadami wzroku czy zaburzeniami równowagi, nie powinny skakać na trampolinie.

Zabawy na trampolinie sprawiają dużą frajdę niezależnie od wieku. Są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą poprawić swoją kondycję oraz tych, którzy uważają, że ich poziom aktywności jest niewystarczający. Dla dzieci oznacza to przede wszystkim świetną zabawę, a dla rodziców fakt, że ich pociecha spędza wolny czas aktywnie.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl